REKLAMA

Finanse, bankowość, ubezpieczenia - kogo szukają pracodawcy [Raport]

Weronika Szkwarek2017-02-28 15:20redaktor Bankier.pl
publikacja
2017-02-28 15:20

Bankowość detaliczna, analiza, podatki czy kontroling i księgowość – to główne specjalizacje, w których szukano pracowników w ubiegłym roku. Takich wakatów było jednak mniej niż w poprzednim roku. Sprawdziliśmy, czy ekonomiści i finansiści mogli przebierać wśród ofert pracy. 

W ubiegłym roku praca czekała na człowieka przede wszystkim w handlu i sprzedaży, tuż za tym sektorem uplasował się ten obejmujący bankowość, finanse i ubezpieczenia. To pokazuje, że specjalistów do pracy w finansach ciągle jest na rynku za mało.

We współpracy z portalem Pracuj.pl, największym serwisem z ogłoszeniami o pracę w Polsce, po raz pierwszy prezentujemy przekrojowe dane dotyczące liczby ogłoszeń o pracę w bankowości, finansach i ubezpieczeniach. Pokazujemy na jakie specjalizacje i w których regionach Polski było największe zapotrzebowanie. 

Finanse, bankowość, ubezpieczenia - kogo szukają pracodawcy [RAPORT] / fot. stokkete / YAY Foto

Popyt na pracowników w finansach, bankowości i ubezpieczeniach

W ubiegłym roku szukano pracowników przede wszystkim w handlu – takie ogłoszenia o stanowiły w 2016 roku  23 proc. wszystkich zamieszczonych na pracuj.pl ofert. Na drugim miejscu ze względu na liczbę ofert były anonse o pracy w finansach (to jest w bankowości, finansach/ekonomii i ubezpieczeniach), które stanowiły 15 proc. ogółu ogłoszeń. Na kolejnych miejscach znalazły się: przemysł ciężki, telekomunikacja i zaawansowane technologie oraz budownictwo i nieruchomości.

W całej grupie ofert pracy w finansach w stosunku do roku 2015 zwiększył się udział ogłoszeń o pracę z kategorii finanse/ ekonomia. W 2016 roku odsetek ofert wynosił w tej grupie 69 proc., a w 2015 roku – 66 proc. – i to tutaj najczęściej poszukiwano pracowników, dopiero na drugim miejscu znalazła się bankowość, na trzecim – ubezpieczenia.

Biorąc pod uwagę specjalizacje w tych branżach, w 2016 roku pracodawcy najczęściej poszukiwali osób do pracy w bankowości detalicznej, analizie finansowej, audycie i podatkach, kontrolingu oraz księgowości. W zakresie ubezpieczeń najwięcej ofert dotyczyło specjalizacji ubezpieczenia majątkowe.

Liczba ogłoszeń o pracę ze względu na specjalizacje

Branża

Specjalizacja

Suma ogłoszeń

2015

2016

Bankowość

Analiza/Ryzyko

4715

4533

Bankowość detaliczna

12327

10331

Bankowość inwestycyjna

4169

4410

Bankowość korporacyjna/SME

5650

4903

Pośrednictwo finansowe

6280

5136

Finanse/Ekonomia

Analiza

16392

19241

Audyt/Podatki

11481

10818

Doradztwo/Konsulting

6413

6164

Inne

8887

8178

Kontroling

10903

10810

Księgowość

25847

26175

Rynki kapitałowe

2138

1896

Ubezpieczenia

Analizy/Ryzyko/Aktuariat

1277

1169

Ubezpieczenia majątkowe

3659

3777

Ubezpieczenia na życie

3357

3856

Źródło: opracowanie własne Bankier.pl na podstawie danych Pracuj.pl 

Oferty pracy w zależności od regionów

Najwięcej ofert pracy w finansach w ubiegłym roku dotyczyło województwa mazowieckiego. Szukano tam przede wszystkim analityków finansowych (7089 ofert), księgowych (7434 ofert) oraz specjalistów ds. podatkowych (3322 ofert). Takich ogłoszeń było najwięcej również w innych województwach: wielkopolskim, dolnośląskim, pomorskim i łódzkim. 

W pozostałych regionach również często szukano osób do pracy w bankowości detalicznej oraz pośrednictwie finansowym – ich udział był znaczący na Warmii i Mazurach (odpowiednio 439 i 232 ofert), Lubelszczyźnie (421 i 229 ofert) oraz w województwie opolskim (392 i 212 ofert).

(Aktualizacja 6.07.2017 r. - powyższa mapa została zaktualizowana)

Z przedstawionych danych wynika, że praca w bankowości, finansach i ubezpieczeniach to nadal licząca się branża na rynku pracownika. Jej udział zajmuje niezmiennie od 2015 roku drugie miejsce ze względu na liczbę ogłoszeń zamieszczonych na portalu Pracuj.pl. 

Źródło:
Weronika Szkwarek
Weronika Szkwarek
redaktor Bankier.pl

Zajmuje się tematyką prawa pracy. Pisze o związanych z nim nadużyciach i wyzwaniach, jakie stoją przed obecnym rynkiem pracownika. W swoich artykułach zajmuje się również problemami polskich i zagranicznych konsumentów. Autorka cyklu "Życie po etacie", w którym opowiada historie osób decydujących się na zamianę umowy o pracę na własną działalność gospodarczą.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (34)

dodaj komentarz
~Bb
Szukaja np. agentow aby jeszcze bardziej podkrecac wewnetrzna konkurencje. mlode wilczk, mysla ze sprzedaz ubezpieczen to latwa sprawa.
~E2rd
Może i szukają. Bo doradcy z wieloletnim starzem odeszli po restrukturyzacjach. Szukają młodych po studiach, co będa robić za najniższe pieniądze. Bez premii, bez wiedzy. Mają wykonywać polecenia. Ale bankowość w formie obsługi klienta i tak się już kończy. Zostanie internet.
~Drzewo
Lepiej zacznijcie już teraz kozy pasać... III rewolucja przemysłowa zarezerwowana jest dla sektora bankowego. I tak jak wozy drabiniaste, tak banki- zobaczymy już tylko na filmach fantasy. Blockchain i Bitcoin wyręczy was wszystkich. Bankowość, księgowość, ubezpieczycieli...
~jmhgnfd
szukają operatorów komputera, a nie analityków
~saffa
Studiowałem bankowość. Chciałem iść do pracy w banku. Rzeczywistość okazała się o 180stopni inna i przez studia znienawidziłem tą pracę. Głupi byłem, że postanowiłem to dokończyć, bo na pewno nie pójdę na pracę doradcy, no chyba, że uda m isię gdzieś do biura w banku.
Wyglądało to tak, że profesorowie
Studiowałem bankowość. Chciałem iść do pracy w banku. Rzeczywistość okazała się o 180stopni inna i przez studia znienawidziłem tą pracę. Głupi byłem, że postanowiłem to dokończyć, bo na pewno nie pójdę na pracę doradcy, no chyba, że uda m isię gdzieś do biura w banku.
Wyglądało to tak, że profesorowie uczyli teorii (bardzo mała część zajęć), a praktycy (zdecydowana większość) uczyli nas dosłownie jak wciskać ludziom kit. Uczyli jakie pytania zadawać, jak rozmiawiać by osoba nam zaufała, a później mówili wprost, że wtedy już możecie każdy kit wcisnąć, ona nawet nie przeczyta umowy. Uczyli jak sprzedawać, uczyli nas jak wciskać najgorszy syf, w banku chodzi o to, żeby wydoić klienta. Moje oczekiwania były całkiem odmienne. Powinno być tak jak w WB/USA, że klient płaci doradcy. Doradca wtedy stara się by rzeczywiście zdobyć zaufanie klienta, po prostu stara się o klienta. A w naszym systemie, wydoić go, bo to bank płaci mi wynagrodzenie, pracuje dla banku, nie dla klienta. Tak to wygląda. Chory system. Nie potrafiłbym tak okłamywać ludzi.
~aaaaaaa
saffa takie jest życie w tym kraju, w innych branżach jest tak samo.
~00
Chciałeś być bankierem?
Bankier – właściciel banku, osoba prowadząca bank.
Bankier to ktoś, kto pożycza ci parasol, kiedy świeci słońce, ale chce go z powrotem w chwili, gdy zaczyna padać.

"Doradca" to agent handlowy, handlarz wędrowny, komiwojażer, akwizytor, sprzedawca, domokrążca.

W
Chciałeś być bankierem?
Bankier – właściciel banku, osoba prowadząca bank.
Bankier to ktoś, kto pożycza ci parasol, kiedy świeci słońce, ale chce go z powrotem w chwili, gdy zaczyna padać.

"Doradca" to agent handlowy, handlarz wędrowny, komiwojażer, akwizytor, sprzedawca, domokrążca.

W każdej branży jest podobnie. Każdy musi się sprzedać, lekarz, prawnik, inżynier,...
Niewielu absolwentów studiów pracuje w wyuczonej specjalności.
~bankkier
Liczba ogłoszeń wynika jedyniw z rotacji. Ludzie nie wytrzymują cisnienia i mobbingu i dochodzą. Pracuje w największym polskim banku i niestety doświadczam tego na co dzień :(
~Sroka
W takim razie polecam zgłoszenie do PIH.
~kjhmgn
do inspekcji pracy zgłoś. można teraz na stronie www pip

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki