Feinstein: decyzja ExxonMobil ws. gazu łupkowego czysto biznesowa

Decyzja firmy ExxonMobil o zakończeniu poszukiwań gazu łupkowego w Polsce jest czysto biznesowa - uważa ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Lee A. Feinstein.

Jak podkreślił, każda firma prywatna ma swoją własną strategię rozwoju i samodzielnie ją realizuje. "To czysto biznesowa decyzja jednej z firm" - powiedział we wtorek PAP ambasador o decyzji ExxonMobil.

"Amerykański sektor energetyczny, prywatny sektor, jest silnie reprezentowany w Polsce. (...) Amerykańskie firmy są poważnymi, długoterminowymi graczami na ryku energetycznym w Polsce" - dodał i wspomniał amerykański Chevron, który posiada koncesje na poszukiwania gazu łupkowego w Polsce. Podkreślił, że Stany Zjednoczone chcą dzielić się z Polską amerykańskimi doświadczeniami w wydobywaniu gazu łupkowego.

Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak powiedział w poniedziałek, że decyzję ExxonMobil o zakończeniu poszukiwań gazu łupkowego w Polsce przyjmuje ze zrozumieniem. Dodał, że firma musi albo zrezygnować ze swoich koncesji, albo je odsprzedać.

"Decyzję Exxona przyjmujemy ze zrozumieniem. Wiadomo, że Exxon ma duże interesy realizowane w Rosji. Byłoby dziwne, gdyby robił taki szpagat i tutaj jeszcze ćwiczył gaz łupkowy. (...) Są dwie możliwe ścieżki - albo zrezygnuje z koncesji, albo je odsprzeda. W najbliższym czasie będziemy wiedzieli, jaki scenariusz będzie realizowany. Natomiast warto podkreślić, że Chevron pozostaje, że PGNiG przygotowuje konsorcjum do wydobycia gazu łupkowego na przemysłową skalę" - powiedział w poniedziałek Pawlak.

ExxonMobil poinformował, że zakończył poszukiwania gazu łupkowego w Polsce po tym, gdy nie zaobserwowano "stałego, komercyjnego poziomu przepływu węglowodorów (...) w dwóch otworach w basenie lubelskim i podlaskim".

W ostatnich latach Ministerstwo Środowiska wydało ponad 100 koncesji na poszukiwanie gazu niekonwencjonalnego w Polsce, m.in.: ExxonMobil, Chevron, Marathon, ConocoPhillips, Talisman Energy, PGNiG, Lotos i Orlen Upstream.

Gaz łupkowy wydobywa się metodą szczelinowania hydraulicznego. Polega ona na wpompowywaniu pod ziemię mieszanki wody, piasku i chemikaliów, która powodując pęknięcia w skałach, wypycha gaz do góry. W pozyskiwaniu gazu ze złóż niekonwencjonalnych przodują Stany Zjednoczone, gdzie ponad 50 proc. wydobycia gazu pochodzi właśnie z tego rodzaju złóż.

W kwietniu rosyjska firma paliwowo-gazowa Rosnieft i największy na świecie koncern paliwowy ExxonMobil podpisały pakiet porozumień, przewidujących m.in. wspólną eksploatację złóż ropy i gazu na szelfie Morza Karskiego i Morza Czarnego. Porozumienia te są konsekwencją zawartej przez Rosnieft i ExxonMobil w sierpniu 2011 roku umowy o partnerstwie strategicznym, przewidującej ich współpracę w Arktyce, na Syberii Zachodniej i Morzu Czarnym, a także w USA i Kanadzie. Zapowiedziano wtedy, że inwestycje wynikające z tej umowy mogą wynieść nawet 500 mld dol. Rosnieft nie jest pierwszym koncernem z Rosji, który zawarł porozumienie o partnerstwie z koncernem z USA. Umowa taka łączy też rosyjski Łukoil z amerykańskim ConocoPhillips. (PAP)

luo/ pad/ as/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 1,4% XI 2019

Znajdź profil