REKLAMA

Fed utrzymał zerowe stopy procentowe i skup aktywów

2021-01-27 20:00
publikacja
2021-01-27 20:00
Fed utrzymał zerowe stopy procentowe i skup aktywów
Fed utrzymał zerowe stopy procentowe i skup aktywów
fot. Kevin Lamarque / / Reuters

W rok 2021 Stany Zjednoczone wchodzą z praktycznie zerową stopą funduszy federalnych i programem skupu aktywów (QE) w kwocie 120 mld dolarów miesięcznie – na styczniowym posiedzeniu FOMC parametry polityki monetarnej Rezerwy Federalnej pozostały bez zmian.

Przedział stopy funduszy federalnych pozostał bez zmian na poziomie 0-0,25%. FOMC zapowiedział też utrzymanie niemal zerowych stóp procentowych tak długo, aż nie uzna, że osiągnięty został cel maksymalnego zatrudnienia, a inflacja osiągnie poziom 2%, zmierzając do poziomów „umiarkowanie przekraczających” 2% przez jakiś czas.

- Dodatkowo Rezerwa Federalna będzie kontynuowała zwiększania stanu posiadania obligacji skarbowych o przynajmniej 80 mld dolarów miesięcznie oraz agencyjnych obligacji hipotecznych o przynajmniej 40 mld dolarów miesięcznie, dopóki nie dokonany zostanie znaczący postęp w kierunku osiągnięcia zakładanych przez Komitet celów maksymalnego zatrudnienia i stabilności cen – czytamy w styczniowym komunikacje Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC).

Styczniowa decyzja FOMC zapadła jednogłośnie i w praktyce wyznacza obietnicę (ang. forward guidance) utrzymania ultra-ekspansywnej polityki monetarnej w USA przez bardzo długi czas. Rynek nie spodziewa się zmian stopy funduszy federalnych przynajmniej do końca 2021 roku – wynika z obliczeń FedWatch Tool.

- Tempo odbudowy aktywności ekonomicznej i zatrudnienia ustabilizowało się w ostatnich miesiącach, a słabość koncentrowała się w sektorach najbardziej dotkniętych przez pandemię. Słabszy popyt i wcześniejsze spadki cen ropy naftowej powstrzymują inflację cen konsumenckich – tak amerykańskie władze monetarne oceniły stan koniunktury gospodarczej w USA.

Skrajnie ekspansywna polityka Rezerwy Federalnej utrzymywana jest od marca 2020 roku. Wtedy to w odpowiedzi na krach finansowy wywołany antycovidowym zamknięciem gospodarki bank centralny USA w trybie awaryjnym ściął stopy procentowe do zera i rozpoczął bezprecedensowe oraz nieograniczone w czasie i wielkości operacje skupu papierów wartościowych (QE).  Mimo że gospodarka USA znajduje się w fazie ożywienia, a inflacja CPI wyraźnie wzrosła, nie zapowiada się na zmianę polityki Fedu w dającym się przewidzieć terminie.

Następne posiedzenie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku zaplanowane jest na 16-17 marca.

KK

Źródło:
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (4)

dodaj komentarz
jas2
Wzorują się na Polsce:
"Stopy na poziomie 0-0,25%. FOMC zapowiedział też utrzymanie niemal zerowych stóp procentowych tak długo, aż nie uzna, że osiągnięty został cel maksymalnego zatrudnienia, a inflacja osiągnie poziom 2%, zmierzając do poziomów „umiarkowanie przekraczających” 2% przez jakiś czas."
richie12
W USA inflacja kręci się wokół 1,5%, w Polsce ponad 2-krotnie wyżej ale nie bądźmy małostkowi. Natomiast Polska Agencja Kosmiczna powinna uruchomić program eksploracji Marsa identycznie jak NASA, bo w końcu dlaczego oni mogą a my nie?
lorelie
Kiedy Andreas Breivik opuszcza więzienie?
loool
Czy farba drukarska nie będzie za chwilę droższa od zadrukowanego papieru?

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki