REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Fed: podwyżka stóp nadchodzi. Dolar zyskuje

Krzysztof Kolany2016-10-12 22:03główny analityk Bankier.pl
publikacja
2016-10-12 22:03
Fed: podwyżka stóp nadchodzi. Dolar zyskuje
Fed: podwyżka stóp nadchodzi. Dolar zyskuje
/ YAY Foto

Po publikacji protokołów z wrześniowego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) na rynku nasiliły się oczekiwania na wzrost stóp procentowych w USA. Wygląda na to, że w grudniu Fed „odważy się” dokonać drugiej podwyżki w ciągu dekady.

„Kilku członków (FOMC – przyp. red.) sądziło, że byłoby właściwe, aby podnieść przedział stopy funduszy federalnych relatywnie szybko, jeśli gospodarka będzie się rozwijać tak, jak jest oczekiwane” - to kluczowy fragment wrześniowej „fedomowy” (ang. greenspeaking, od nazwiska Alana Greenspana).

W posiedzeniach FOMC bierze udział i wypowiada się 17 członków komitetu, ale tylko 10 z nich głosuje. Z tej dziesiątki we wrześniu aż trzy osoby zagłosowały za podwyżką stóp, sprzeciwiając się woli większości i prezes Janet Yellen. W rezultacie Fed pozostawił przedział stopy funduszy federalnych bez zmian na poziomie 0,25%-0,50%.

Ostatnia – i pierwsza od czerwca 2006 roku – podwyżka stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych miała miejsce w grudniu 2015 roku. Wówczas Rezerwa Federalna po siedmiu latach zerwała z polityką zerowych stóp procentowych i zasugerowała trzy lub cztery podwyżki w 2016 roku. Mamy październik i póki co nie doczekaliśmy się ani jednej.

Z notowań kontraktów terminowych na stopę funduszy federalnych wynika, że rynek wycenia prawdopodobieństwo podwyżki na listopadowym posiedzeniu FOMC (1-2.11) na zaledwie 9,3%. Ale szanse na podwyżkę w grudniu (13-14.12) wyceniane są już na blisko70% - wynika z obliczeń FedWatch Tool.

Bezpośrednio po publikacji wrześniowych „minutek” dolar osłabił się względem euro, ale wkrótce potem zaczął odrabiać straty. O 21:55 europejska waluta była wyceniana na 1,1009 dolara. W ten sposób kurs EUR/USD celuje w najniższy kurs zamknięcia od 27 lipca.

Umocnienie dolara mogło być bardziej zdecydowane, gdyby nie wypowiedź Williama Dudley'a. Szef nowojorskiego oddziału Rezerwy Federalnej powiedział, że Fed może sobie pozwolić na „delikatne” podwyżki stóp, a gospodarka ma „mnóstwo miejsca na rozwój”.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (14)

dodaj komentarz
~Czytelnik
Panie Kolany kto panu płaci za te wypociny a może podsłuchuje jak pani drugiej pani,a może przepowiednie Sybili,żadnych podwyżek nie Będzie P. Kolany
~Eltor
Podwyżka nadchodzi... jest już widoczna na horyzoncie... (horyzont jak wiadomo jest iluzoryczną linią oddalającą się w miarę przemieszczania się w jego stronę)
~miro
zaraz wyskoczy zydówa yellen i ogłosi całęmu światu że jednak gospodarka którą steruje chwieje sie na glinanych nogach wiec nie dostrzega konieczności podnoszenia stóp
~KIMDZONGTUSK
bum !!! bum !!! bum!!! domek z kart zwany "rynkami" chwieje się. W jedną dobę znikną wirtualne, miliardowe bogactwa banksterów.
~Reporter
Musimy sobie zdać sprawę że zachód nie posiada mas-media, a to co jest to zwykła nachalna propaganda Waszyngtonu i korporacji. Tak - one w ogóle nie ostrzegają społeczeństwa w jakiej tragicznej sytuacji finansowo politycznej znalazł się świat. Wkrótce najbliższego poranka nastąpi duża niespodzianka. Problem w tym Musimy sobie zdać sprawę że zachód nie posiada mas-media, a to co jest to zwykła nachalna propaganda Waszyngtonu i korporacji. Tak - one w ogóle nie ostrzegają społeczeństwa w jakiej tragicznej sytuacji finansowo politycznej znalazł się świat. Wkrótce najbliższego poranka nastąpi duża niespodzianka. Problem w tym że społeczeństwa nawet nie chcą o tym wiedzieć bo twierdzą a co my mamy zrobić!
https://www.youtube.com/watch?v=SmRwm4E-9j8
~janek
ciekawie bedzie jak wygla klintonowa, bo ona 4 lat to chyba...nie da rady
~Michał_
Straszą ale stopy raczej w dół niż w górę aby rynki rosły bo obroty bardzo słabe tak słabe ze szok ale o tym się nie pisze
~Tttt
Ty się lecz na cokolwiek
Bo na glowe już zapozno
~ojpo
Proś wszechmogącego o rozum – a go otrzymasz.
~Reporter
Tak jak nieskończoną ilość razy powtarzam: Stanie się zawsze tak jak chcą Elity USA. Znaczy FED nie „dźwignie stóp swoich” ale w nadchodzących tygodniach wprowadzi wartości ujemne.
Do czasu aż system nie eksploduje (zapadnie się) ma być tak. 1/ Ma wygrać Hitlery Clinton albo Obama automatycznie przejdzie do
Tak jak nieskończoną ilość razy powtarzam: Stanie się zawsze tak jak chcą Elity USA. Znaczy FED nie „dźwignie stóp swoich” ale w nadchodzących tygodniach wprowadzi wartości ujemne.
Do czasu aż system nie eksploduje (zapadnie się) ma być tak. 1/ Ma wygrać Hitlery Clinton albo Obama automatycznie przejdzie do trzeciej tury z powodów niepokoi społecznych ogłaszając stan wyjątkowy 2/ Europa albo Japonia mają paść pierwsze. 3/ Dolar ma się umacniać 4/Metale szlachetne mają być w tendencji spadkowej 5/ Rosja ma być widziana jakie całe zło tego świata. 6/ Giełdy w tendencji wzrostowej.
Świat w ogóle ma szczęście że przy władzy w Rosji nie są psychopaci i alkoholicy jak kiedyś, tylko jest Putin który zasługuje na nagrodę Nobla za to że pomimo ciągłych i zaciekłych ataków na Rosję z powodów i problemów ekonomicznych zachodu nie odpowiedział siłą ognia i świat nie jest jeszcze skąpany w wojnie.
Co do Polski to w razie czego nie będziemy walczyć za Polskę ale za Sorosa.
Ps. USA na razie nie może fikać w Aleppo bo Rosja nie pozwala, to podskakuje w Jemenie, „ma kolejny problem z niszczycielem zaatakowanym przez „ Terrorystów”.

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki