REKLAMA

Fed nie zmienił stóp. Czy podniesie je w październiku?

Krzysztof Kolany2015-09-17 20:00główny analityk Bankier.pl
publikacja
2015-09-17 20:00
YAY Foto

Rezerwa Federalna utrzymała stopę funduszy federalnych bez zmian w przedziale 0-0,25%. Przed decyzją ekonomiści byli podzieleni: niemal połowa oczekiwała podwyżki stóp procentowych w USA. "Październik pozostaje możliwym" terminem podwyżki - przyznała Janet Yellen.

Ostatni raz Fed podniósł stopy procentowe w czerwcu 2006 roku. Ostatnia obniżka miała miejsce w grudniu 2008 roku. Od tego czasu stopa funduszy federalnych jest utrzymywana blisko zera.

Wrześniowa decyzja nie zapadła jednogłośnie. Przeciwko utrzymaniu stóp na zerze opowiedział się Jeffrey M. Lacker, który optował za podwyżką o 25 punktów bazowych.  

„Komitet oczekuje, że będzie właściwe, aby podnieść przedział stopy funduszy federalnych, gdy zaobserwowana zostanie jakaś dalsza poprawa na rynku pracy i gdy będzie rozsądnie pewny, że inflacja powróci do 2-procentowego celu w średnim terminie” – kluczowe zdanie z lipcowego komunikatu FOMC we wrześniu nie uległo zmianie.

W najnowszym komunikacie FOMC nie pojawiła się żadna konkretna sugestia, jakoby Fed miał zamiar wkrótce podnieść stopy procentowe. Za to znalazło się w nim zdanie, które mogłoby sugerować odłożenie planów zerwania z polityką zerowych stóp procentowych.

Niedawne wydarzenia w światowej gospodarce i na rynkach finansowych mogą nieco ograniczyć aktywność ekonomiczną i zapewne wywrą presję na dalszy spadek presji inflacyjnej w krótkim terminie” – czytamy w wrześniowym komunikacie FOMC. 

Rozkład oczekiwań członków FOMC względem pożądanego poziomu stopy funduszy federalnych. Stan z września 2015 r. / Rezerwa Federalna

Nieznacznie zmniejszyła się także frakcja członków Komitetu, optująca za podniesieniem stóp w 2015 roku. We wrześniu za taką opcją opowiadało się 13 z 17 przedstawicieli FOMC, czyli o dwóch mniej niż w czerwcu.  Pojawił się też jeden członek Komitetu, który w tym i w przyszłym roku chciałby obniżyć stopę funduszy federalnych poniżej zera, do przedziału -0,25-0%.

Niemniej jednak większość kierownictwa Rezerwy Federalnej wciąż opowiada się za przynajmniej jedną podwyżką w 2015 roku i podniesieniem stóp do przynajmniej 1% na koniec roku 2016. W tym roku pozostały już tylko dwa posiedzenia FOMC: 27-28 października oraz 15-16 grudnia.

"Istotniejsza od terminu pierwszej podwyżki jest przyszła ścieżka stóp procentowych" - powiedziała na konferencji prasowej szefowa Fed Janet Yellen. Pani Yellen podkreśliła, że większość członków FOMC nadal uważa, że stan gospodarki jest na tyle dobry, aby uzasadnić podwyżkę stóp w tym roku. "Ożywienie jest na tyle dojrzałe, aby uzasadnić podwyżkę stóp" - powiedziała Janet Yellen.

"Październik pozostaje możliwy" - odpowiedziała Yellen na pytanie dziennikarza o możliwy termin pierwszej podwyżki stóp.Prezes Fed zauważyła też, że część członków Komitetu obniżyła swoje oczekiwania względem przyszłych stóp procentowych, w tym także stawek w dłuższym terminie (po roku 2018).

Wraz z decyzją Komitet Otwartego Rynku opublikował cokwartalną rewizję projekcji makroekonomicznych swych członków. Względem czerwca w górę zrewidowano prognozy dotyczące tegorocznej dynamiki PKB (z 1,8-2,0% do 2,0-2,3%). Niższa ma być także stopa bezrobocia: 5,0-5,1% względem 5,2-5,3% oczekiwanych w czerwcu. Istotnie w dół zrewidowano oczekiwania względem inflacji PCE, która w 2015 roku ma wynieść 0,3-0,5% (wobec 0,6-0,8% oczekiwanych w czerwcu), a w 2016 przyspieszyć do 1,5-1,8% (wobec 1,6-1,9%) i 1,8-2,0% w 2017r. (wobec 1,9-2,0%).

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (44)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~samuraj
WG MNIE GIEŁDY I SYSTEM FINANSOWY PADNĄ W CIĄGU KILKU MIESIĘCY
~Arti
Zaprawdę powiadam wam, że stopy nie będą podniesione ani w tym, ani w następnym roku. Ameryka chce wyjść z długów przez ujemne stopy %, czyli chcą wywołać inflację, ale płacić nikłe odsetki od długu. Wcale się nie zdziwię jak ruszy kolejny dodruk $.
~maciejjjjko
FED zapowiedział ustami Yellen, że nigdy nie podniesie stóp procentowych (a o tym za moment).
Wszystkie wskaźniki ekonomiczne stanów były ujemne, oprócz bezrobocia. FED twierdzi, że będzie chciał utrzymywać spadające bezrobocie, tylko że:
1) ilość zapasów firm była większa
2) spadła znaczaco sprzedaż
FED zapowiedział ustami Yellen, że nigdy nie podniesie stóp procentowych (a o tym za moment).
Wszystkie wskaźniki ekonomiczne stanów były ujemne, oprócz bezrobocia. FED twierdzi, że będzie chciał utrzymywać spadające bezrobocie, tylko że:
1) ilość zapasów firm była większa
2) spadła znaczaco sprzedaż detaliczna
oznacza to że firmy naprodukowały biorąc tanie kredyty i wierząc w konsumpcję
->będzie musiała zejść ilość zapasów więc produkcja będzie schłodzona, a przy mniejszej sprzedaży przedsiębiorcy zareagują....... zwolnieniami (dlatego Yellen nie wykluczyła QE4 w przypadku pogorszenia się wskaźników)/

a teraz co do stóp-
1) FED nie będzie chciał podnieść nigdy bo na wiosnę 2016 duża część krótkoT obligacji będzie musiała być zrolowana na kolejne terminy - podwyżka stóp byłaby katastrofalna dla zadłuzonych Stanów
2) FED będzie jednak zmuszony bo gdy nie będzie wystarczająco chętnych na dług (USD straci na wartości względem surowcowych walut) lub warunki ekonomiczne będą wymagały podniesienia oznacza to game over. Ewntualne QE4 wywinduje inflację więc i tak będa musieli podnieść.
Wszyscy na świecie udają, że Ameryka wraca wręcz przeciwnie porównajcie wyniki indykatorów z ostatniego miesiąca - niektóre są gorsze niż w 2009r. Ludzie dalej żyją w iluzji że Ameryka się odrodzi a ignorańci z FED mówią o tym że śledzą, nadzorują, prowadzą rozważną politykę monetarną
Lewa w góre dla myślących.

~krasnal
Jak nie październik, to listopad ,jak nie listopad to grudzień, a jak nie grudzień to chyba analitycy już się wkur..ą !!! ;-)))
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Yelen
W tym roku ich nie podniesie
~Autor
Zauważyliście że wszyscy jesteście w matrixie?
Wasze życie kręci się wkoło informacj o % i kasie.
Kto o tym będzie pamiętał jak zostanie kilka osób uprawiających rolę a może nawet nie to.
Pytanie zasadniecze nie czarne nie białe tylko jaki inny system?
~wanker
ja wiem dlaczego tak jest i Ci powiem, ale tylko w tajemnicy, nikomu nie powtarzaj bo się wyprę- to jest portal "bankier", przede wszystkim dla finansistów. Ale o tym nikomu ani słowa.
~qwe
Nie ma innego na razie!!!
Kapitalizm mamy
Socjalizm mieliśmy
Mądry król. Takiego mieliśmy jednego w historii
Więc nie mamy wyboru

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki