REKLAMA

Fatalne nastroje polskich inwestorów

2018-09-13 17:00
publikacja
2018-09-13 17:00
Fatalne nastroje polskich inwestorów
Fatalne nastroje polskich inwestorów
fot. Krystian Maj / / FORUM

Mierzony przez SII indeks wskazuje fatalne nastroje polskich inwestorów indywidualnych. Pesymizm na rynku jest obecnie największy w historii badania.

Indeks Nastrojów Inwestorów jest cotygodniowym badaniem prowadzonym przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Ankietowani wskazują w nim jakiego trendu na giełdzie oczekują w ciągu najbliższych 6 miesięcy. Jaki informuje SII w badaniu bierze udział ponad 350 inwestorów tygodniowo.

fot. / / Bankier.pl

Ostatni odczyt - z 13 września - wskazuje, że aż 65,1 proc. respondentów spodziewa się na rynku spadków. Ta wielki pesymizm zanotowano po raz pierwszy w historii tego prowadzonego od maja 2011 roku badania. Poprzedni rekord zanotowano w listopadzie 2017 roku, gdy spadków spodziewało się 63 proc. ankietowanych.

Jednocześnie najnowsze badanie pokazało, że wzrostów spodziewa się tylko 22,1 proc. Niższy wynik w historii badania zanotowano tylko raz, w czerwcu tego roku. Na trend boczny wskazało z kolei 12,8 proc. 

Fatalne dwa tygodnie dla GPW

Tak złe nastroje polskich inwestorów niewątpliwie mają związek z ostatnimi wydarzeniami, jakie miały miejsce na rynku. sWIG ma za sobą dziewięć spadkowych sesji z rzędu. I choć dzisiaj najprawdopodobniej przerwie tę passę, to jednak patrząc w horyzoncie dwutygodniowym znajduje się aż 9,5 proc. pod kreską. Tak pokaźnej serii nie ma za sobą WIG20, jednak także i on w horyzoncie dwutygodniowym jest 5,2 proc. pod kreską, co daje mu tytuł jednego z najgorszych indeksów blue chipów w Europie.

fot. / / Bankier.pl

Powodem do niepokoju są także przyczyny spadków. Sygnał do wzmożonej wyprzedaży dało zatrzymanie w związku z aferą GetBack dwóch byłych członków zarządu Altus TFI. Od tamtego momentu, w dwa tygodnie, spółka straciła 65 proc. swojej giełdowej wartości. W dół poleciały także notowania spółek, w których Altus miał udziały. Problemy ma także Trigon, który wraz z Altusem notuje spory exodus klientów. Problemy TFI, jeżeli będą się nasilały, mogą w dłuższym terminie negatywnie oddziaływać na rynek. Sam Altus zresztą już zapowiedział zamknięcie sześciu subfunduszy i w ostatnich dniach wyraźnie zmniejszył zaangażowanie w kilku spółkach.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Advertisement

Komentarze (16)

dodaj komentarz
samsonn
Kaczynski jak Hoover w latach 30 w USA powinien wezwac prezesa GPW i nakazac:
OD DZISIAJ AKCJE MAJĄ TYLKO ROSNĄĆ !!!!!
silvio_gesell
Przez wiele lat INI to był antywskaźnik, i zarobiłem dzięki niemu kupę kasy. Czas by stał się wskaźnikiem.
pull_up
Gdybyś rzeczywiście coś zarabiał nie chwaliłbyś się tym zakompleksiony człowieczku.
samsonn odpowiada pull_up
BEZ NERWOW- TO BYL PIS TROL
krrzysiek2
tak silvio zarobiłeś taką kupe kasy ,że musisz siedzieć na forach i dorabiać wpisami chwalącymi "jedynie słuszną i sprawiedliwą władzę. obudź się człowieku , wszędzie pełno twoich wypocin...
silvio_gesell odpowiada krrzysiek2
A gdzie ja chwalę PiS? Chwalę niektóre DZIAŁANIA tej partii, a niektóre krytykuję. PO też zrobiło sporo dobrego, i dużo popsuło. Ale ocenia się czyny, a nie ludzi czy co gorsza całe partie.
pull_up odpowiada silvio_gesell
Ociekasz pisiorstwem jak pączek tłuszczem.
silvio_gesell odpowiada pull_up
Nie, ja pisałem o INI a ty wyskakujesz z PiSem. To ty ociekasz agitacją polityczną. A ja tylko badam nastroje na rynku. Na przykład widzę że w tym momencie większość cierpi na dysonans poznawczy.
skaurus
Zaraz pewnie pojawią się artykuły/opinie/rady/reko które będą udowadniać, że to wskazuje na moąliwe odbicie na rynku bo historycznie wig odbjiał kiedy mali inwestorzy byli przestraszeni.
Chyba nikt nie jest zdziwiony, że mamy takie "dobre" humorki? Pisałem nie raz, nie ma sensu się powtarzać, ale sami
Zaraz pewnie pojawią się artykuły/opinie/rady/reko które będą udowadniać, że to wskazuje na moąliwe odbicie na rynku bo historycznie wig odbjiał kiedy mali inwestorzy byli przestraszeni.
Chyba nikt nie jest zdziwiony, że mamy takie "dobre" humorki? Pisałem nie raz, nie ma sensu się powtarzać, ale sami wiecie jak to wygląda ostatnio. Drobny inwestor nigdy nie miał łatwo ale to co co odj..bali w tym roku to lekka przesada. Na szczęście dla bananowej dawców kapitału nie zabraknie ale kasyno nigdy nie przegrywa.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki