Faktura czy rachunek

analityk Bankier.pl
Decyzja, czy wystawić rachunek, czy dokumentować transakcję fakturą, to zmora i utrapienie wielu rozpoczynających prowadzenie działalności. Okazuje się, że podjęcie decyzji nie jest aż tak trudne, jakby mogło się wydawać.

Prowadzę działalność oraz najem prywatny. Jestem podatnikiem VAT czynnym. W miesiącu kwietniu 2011 r. podpisałem przedwstępną umowę najmu na lokal użytkowy z osobą fizyczną nieprowadzącą działalności - osoba ta jest w trakcie załatwiania wszystkich formalności związanych z rozpoczęciem prowadzenia jej w moim lokalu. W związku z tym, zgodnie z umową przedwstępną, osoba ta zapłaciła czynsz najmu za kwiecień 2011 r. Jakim dokumentem powinienem potwierdzić uzyskany przychód z najmu prywatnego? Dodam, że prowadzę również sprzedaż na kasie fiskalnej – pisze czytelnik.


W związku z przychodem z czynszu najmu można wystawić fakturę, ewentualnie można nabić sprzedaż na kasie fiskalnej. Dokumentowanie na podstawie rachunku dotyczy wyłącznie podatników, który nie są podatnikami VAT czynnymi.

Mimo że najem odbywa się niejako prywatnie, poza działalnością firmy, dla celów podatku VAT jest działalnością gospodarczą.

Co do zasady, sprzedaż na rzecz osoby fizycznej musi być ewidencjonowana na kasie fiskalnej. Takiego obwarowania nie już w przypadku sprzedaży na rzecz przedsiębiorcy.

Potrzebujesz więcej informacji
o podatkach?
Skorzystaj z naszego
Niezbędnika przedsiębiorcy i podatnika

Sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz na rzecz rolników ryczałtowych ewidencjonowana jest na kasie, jednak istnieją od tego wyjątki, zwolnienia. Zwalnia się z obowiązku takiego ewidencjonowania wynajem, którego świadczenie przez podatnika w całym zakresie dokumentowane jest fakturami. W podanym przypadku dokumentowanie fakturą na rzecz osoby fizycznej odbędzie się tylko raz. Kolejne usługi świadczone będą już na rzecz przedsiębiorcy, więc i tak muszą być potwierdzane fakturą. Jeśli ta faktura zostanie wystawiona już od pierwszej czynności, czyli na osobę fizyczną nieprowadzącą działalności, to nie ma obowiązku nabijania przychodu z wykonanej usługi na kasę fiskalną, nie trzeba również wystawiać rachunku.

Co istotne, najem prywatny na cele mieszkaniowe zwolniony jest z podatku VAT. W przypadku najmu na cele inne niż mieszkaniowe, np. na prowadzenie biura, jest już opodatkowany stawką podstawową 23%.

Trzeba również pamiętać, że jeżeli najem dotyczy nieruchomości przeznaczonej przez najemcę na cele gospodarcze, wynajmujący zostanie obciążony wyższym podatkiem od nieruchomości. Podatnikiem tego podatku będzie wynajmujący, a nie najemca.


Piotr Szulczewski
Analityk Bankier.pl

Piotr Szulczewski

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne