REKLAMA

Facebook pokazał wyniki i prognozy, akcje zanurkowały

2018-07-26 06:48, akt.2018-07-26 22:04
publikacja
2018-07-26 06:48
aktualizacja
2018-07-26 22:04

Akcje Facebooka zakończyły czwartkową sesję 19-proc. spadkiem, po tym jak spółka pokazała słabsze od oczekiwań przychody w drugim kwartale i marne prognozy na przyszłość. Kapitalizacja piątej największej spółki publicznej świata zmniejszyła się o niemal 120 mld dol.

fot. Eric Thayer / / Reuters

W II kwartale Facebook wypracował 5,12 mld dol. zysku, co daje 1,74 dol. na akcje - o 2 centy więcej niż oczekiwali analitycy i ponad 40 centów więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Przychody spółki były nieznacznie niższe od oczekiwań rynku - sięgnęły 13,23 mld dol. wobec spodziewanych 13,36 mld dol. Były o niemal 42 proc. wyższe niż przed rokiem.

Facebook poinformował, że w czerwcu miał 1,47 mld dziennych aktywnych użytkowników, o 11 proc. więcej niż w II kw. 2017 r. Konsensus analityków przepytanych przez Bloomberga wynosił 1,48 mld.

W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie liczba utrzymała się na poziomie 185 mln, a w Europie spadła o 1 proc., do 279 mln.

Zaraz po publikacji wyników po zamknięciu sesji w środę akcje spółki zanotowały w handlu posesyjnym zniżkę o 7 proc., a w kolejnych godzinach spadki pogłębiły się, sięgając nawet 24 proc. i w efekcie wymazując cały tegoroczny rajd Facebooka w górę. Walory zanurkowały głębiej w trakcie konferencji wynikowej. CFO David Wehner poinformował, że gigant spodziewa się kontynuacji spowolnienia wzrostu przychodów w drugiej połowie roku - przychody wciąż mają rosnąć, ale w tempie o "kilka dużych punktów procentowych" niższym.

Spółka podała również, że liczba pracowników wzrosła o 47 proc. wobec stanu z II kwartału ubiegłego roku i sięgnęła 30 275 osób. - Tak jak mówiłem poprzednio, inwestujemy w bezpieczeństwo tak dużo, że będzie to miało istotny wpływ na naszą zyskowność. Zaczynamy to widzieć w tym kwartale - powiedział Mark Zuckerberg, prezes Facebooka.

Na koniec handlu posesyjnego za jedną akcję Facebooka płacono 173,5 dol., o 20,23 proc. mniej niż na zamknięciu środowej sesji. Wolumen obrotu był dwukrotnie wyższy niż zazwyczaj.

Czwartkowy handel akcje spółki rozpoczęły na poziomie 174,94 dol., o 19,5 proc. niżej niż na zamknięciu w środę. Sesję zamknęły 18,96 proc. na minusie - jeden walor kosztował 176,26 dol, czyli o niemal 5 dol mniej niż na początku roku, choć o 20 dol. więcej niż w marcowym dołku.

fot. / / Bloomberg

Kapitalizacja Facebooka spadła z blisko 630 mld dol. do 510 mld dol. Był to największy spadek wyceny spółki podczas jednej sesji w historii. Facebook pozostał jednak piątą najwyżej wycenianą na świecie spółką publiczną.

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Tematy
Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (26)

dodaj komentarz
powergenerator
To pewnie kara od głównych udziałowców pejsbooka za nie kasowanie wpisów antysyjonistycznych.
the_mind_renewed
Dzisiaj Face book znow upadł na face
cesio
aż radość coś takiego przeczytać to powinno dużo lepiej zanurkować
hulalula
Powołać radę nadzorczą z Pis i po kłopocie
_xyz
Kto jeszcze z fejsgłupa korzysta? Kiedyś rzeczywiście to było medium społecznościowe, obecnie same reklamy, maszynka do zarabiania kasy i permanentnej inwigilacji użytkowników
the_mind_renewed
Czyli że pierdoły spadają w cenie? Ps. A za komuny nie trzeba było Face booka, plotki uskuteczniało się w kolejach!
the_mind_renewed
Są też i takie jednoznaczne głosy: Death to Fagbook. !
caesar_m
Widać że niektórzy nie potrafią używać kalkulatorów. 5mld zysku kwartalnie to ok 20 mld zysku rocznie czyli ok 4%. Może i czegoś ta nie urywa ale przyzwoita jak na olbrzymią spółkę którą być może czeka dalszy wzrost ( lub wbicie w muł na dnie....). To nie wyniki , zgodne z oczekiwaniami przecież spowodowały spadek Widać że niektórzy nie potrafią używać kalkulatorów. 5mld zysku kwartalnie to ok 20 mld zysku rocznie czyli ok 4%. Może i czegoś ta nie urywa ale przyzwoita jak na olbrzymią spółkę którą być może czeka dalszy wzrost ( lub wbicie w muł na dnie....). To nie wyniki , zgodne z oczekiwaniami przecież spowodowały spadek kursu tylko niepewna przyszłość....Kilka regulacji i spółka się zwija. Ciekawe ile wydają na lobbing w USA , UE, Chinach....
dziki_losos
No jak mogą utrzymać wzrost liczby użytkowników, jak już każdy tam ma konto?
kimdzongtusk
Ja nie mam i mieć nie będę. Wirtualne biznesy liczone w setkach miliardów wirtualnych dolarów. Jakby akcjonariusze fejszbuka chcieli spieniężyć swoje akcje to czy kapitalizacja nadal by wynosiła 600 mld ? :-)

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki