Facebook: pieniądze wyślesz na czacie

analityk Bankier.pl

Kilka lat temu bankowców straszono, że jeśli nie dopasują się do nowych czasów, to na rynek płatności wejdą Apple, Google i Facebook. Dziś można powiedzieć, że przepowiednia wypełniła się w stu procentach – społecznościowy gigant uruchomił własny system płatności dla użytkowników czatu Messenger.

Latem zeszłego roku Facebook zatrudnił byłego szefa PayPala – Davida Marcusa. Objął on stanowisko odpowiedzialnego za rozwój platformy komunikacyjnej Messenger. Ten kadrowy ruch zwiastował mocne zaangażowanie firmy w płatności. Wczoraj potwierdziły się wcześniejsze przecieki mówiące o tym, że możliwość transferowania pieniędzy zostanie zintegrowana z czatem Facebooka.

Dolar jak emotikonka

Wysyłanie pieniędzy za pomocą Messengera dostępne będzie w pierwszej kolejności dla użytkowników ze Stanów Zjednoczonych. W aplikacjach mobilnych pojawi się opcja załączenia do czatu transferu pieniężnego. Wystarczy raz podać dane debetowej karty płatniczej, wpisując jej numer lub robiąc zdjęcie plastiku. Jeśli karta została dodana już wcześniej, nie będą potrzebne dodatkowe kroki. Warto przypomnieć, że Facebook ma już dane ok. 50 mln kart użytkowników, którzy kupowali na tej platformie płatne usługi (reklamy, gry itp.)

Płatność przez Facebook Messenger (Facebook)

Użytkownik będzie musiał dodatkowo podać hasło do zatwierdzania płatności lub wykorzystać do tego celu czytnik linii papilarnych zamontowany w nowszych modelach iPhone’a (TouchID). Samo zlecenie płatności będzie równie proste, co wstawienie emotikony do tekstu – wystarczy wybrać znak dolara nad okienkiem wpisywania tekstu, podać kwotę i zatwierdzić operację.

Wysłane środki zasilą rachunek powiązany z kartą debetową odbiorcy. Jeśli nie zostaną one odebrane w ciągu 30 dni, wrócą na konto nadawcy. Teoretycznie rozliczenie transakcji odbywa się natychmiastowo, jednak ze względu na procedury stosowane przez banki zasilenie salda konta może być widoczne dla klienta z pewnym opóźnieniem.

Facebook utrudni życie konkurencji

Wejście Facebooka na rynek tzw. transferów P2P (person-to-person, pomiędzy osobami fizycznymi) pomiesza szyki kilku graczom, którzy od dłuższego czasu starają się zająć na nim przyczółek. Podobne rozwiązanie promuje Google (zintegrowane z usługą Gmail), Snapchat wraz z firmą Square oraz PayPal, który kupił startup Venmo. Facebook jest w bardzo wygodnym położeniu – nie korzysta z pośrednika, współpracując bezpośrednio z organizacjami Visa i MasterCard, a w dodatku nie musi na płatnościach zarabiać. Transfery mają służyć przede wszystkim umocnieniu pozycji Messengera i platformy społecznościowej, gdzie Facebook uzyskuje przychody z reklamy.

Można spodziewać się, że stosunkowo szybko opcja przekazywania płatności trafi także do użytkowników z innych krajów. Organizacje płatnicze chcą, aby karty stały się szeroko wykorzystywanym instrumentem w transakcjach pomiędzy osobami fizycznymi. W najbliższym czasie będą mocno promować takie usługi. Visa ogłosiła niedawno program rozwoju pakietu nazwanego Visa Personal Payments, który umożliwia przesyłanie pieniędzy pomiędzy posiadaczami kart z tym znakiem. Facebook zapewne wykorzysta nowe możliwości, aby umożliwić również transfery międzynarodowe.

Michał Kisiel

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 ~mhm

Bez prowizji?
Nawet jeśli fb na prowizji nie zależy, to trudno mi uwierzyć, by dotyczyło to Visy i MasterCarda... szczególnie w PL... no ale może chcą to potraktować jako promocję swoich kart — wtedy jako darmowy transfer międzynarodowy byłoby to całkiem sensowne rozwiązanie.

! Odpowiedz
5 2 ~SUPERRRR

Super rewolucyjna usługa, jestem zdecydowanie ZA taka mozliwośc płatnosci daje ogromne mozliwości dla obu stron. Trzeba mieć otwarty umysł i dobrze z niego korzystać na tyle abyś nie został poszkodowanym. Więc polecam i nie widze złodziejstwa czy czegoś innego.

! Odpowiedz
1 1 ~McAutor

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Facebook-pieniadze-wyslesz-na-czacie-7241727.html

Pieniądze przechodzą z karty płatniczej na kartę płatniczą. I będą widoczne na koncie odbiorcy natychmiast tylko teoretycznie. W praktyce banki muszą dokonać przelewów. To nie są szybkie elektroniczne pieniądze z małymi opłatami i cały czas to nie są Wasze pieniądze. Należą do banków a o swoich przelewach dodatkowo informujecie Facebooka. Taki system nie ma nic wspólnego z wolnością przekazywania pieniędzy przyjaciołom. Teraz ograniczony jest tylko do USA, ale i tak nigdy nie wyślesz koleżance w potrzebie z Syrii czy Ukrainy.
Poczytajcie o ograniczeniach w obrocie gotówką jakie wprowadza Francja. Płatność do 1000 euro, informowanie o każdym kto wypłaci z bankomatu więcej niż 10 000 euro miesięcznie i okazywanie dowodu osobistego przy wymianie waluty w kantorach. We Włoszech chcieli ograniczyć do 400 euro, ale bali się zamieszek. Zamiast gotówki będą promować powyższe rozwiązania, ze ścisłą kontrolą Waszych wydatków i stanu posiadania. Chcą połączyć wiedzę o znajomościach, profilu psychologicznym (z treści rozmów) i finansach.
Niedługo, po likwidacji gotówki, kto nie będzie posiadał konta w banku i konta na Facebooku nie sprzeda i nie kupi żadnej rzeczy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 11 ~arab

i super koleżanka z Polski się rozbierać do wideo to ja od razu płacę kilka PLN za sztuczki które pokazuj.

! Odpowiedz
2 7 ~Xerxi

Dobrze wiemy, że facebook z roku na rok zmienia regulamin.
Mają prawo zrobić z waszymi danymi wszystko.
A teraz do tych danych dojdzie twój dokładny adres i numer konta bankowego...
Bądźcie rozsądni :) sam korzystam z fb, ale nigdy nie dam im więcej moich danych niż mają aktualnie. - czyli tylko imie i nazwisko.
Pozdrawiam.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 ~beka

"tylko" haha

! Odpowiedz
6 5 ~alkapon

Komu można przekazać pieniądze przez takie platformy? Koledze za wspólne piwo? Dilerowi za działke? "Czarnej" służącej za usługę? Co na to terroryści finansowi? Podatek i mandat sie im należy?

! Odpowiedz
4 10 ~mj

A może Rodzinie w Innych krajach bez prowizji za przelew międzynarodowy????

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,8% VIII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -1,3% VIII 2019

Znajdź profil