Chiny wznowią pracę, ale nie całe

Naczelny chiński organ gospodarczy wezwał we wtorek regiony o niskim ryzyku, związanym z epidemią koronawirusa, by przywróciły normalną działalność i zniosły ograniczenia transportowe. Pracę wznowiło dotąd tylko 30 proc. małych firm w kraju.

(fot. TPG / Forum)

Obszary o niskim zagrożeniu epidemiologicznym powinny „całkowicie przywrócić procedury pracy i życia” oraz znieść wszelkie restrykcje transportowe, by pomóc firmom rozwiązać problemy z siłą roboczą, finansowaniem i zaopatrzeniem – powiedział na konferencji prasowej przedstawiciel Państwowej Komisji ds. Rozwoju i Reform Ou Xiaoli.

Obszary średniego ryzyka powinny wznawiać pracę w uporządkowany sposób, natomiast strefy wysokiego ryzyka, w tym w prowincji Hubei, powinny utrzymać „ścisłą kontrolę”, aż epidemia zostanie skutecznie zwalczona. Powinny też zapewnić normalne funkcjonowanie sektorów kluczowych dla walki z epidemią i zaspokajania potrzeb życiowych mieszkańców – dodał Ou.

W niedzielę podobne polecenia wydał przywódca ChRL Xi Jinping. Ocenił przy tym, że wirus nieuchronnie wywrze duży wpływ na gospodarkę, ale będzie to wpływ krótkotrwały i możliwy do opanowania.

Tymczasem według danych ministerstwa przemysłu i technologii informacyjnej pracę po przedłużonej z powodu epidemii przerwie noworocznej wznowiło tylko 30 proc. małych przedsiębiorstw w kraju. „Im mniejsza firma, tym mniejszy odsetek powrotów do pracy” - powiedział we wtorek przedstawiciel resortu Shu Zhaohui na konferencji prasowej w Pekinie.

Większe firmy radzą sobie lepiej – np. lokalne władze miasta Dongguan na południu Chin informowały, że działalność wznowiło tam już 91 proc. dużych przedsiębiorstw z kapitałem zagranicznym. Wiele fabryk w kraju wciąż nie przywróciło jednak pełnej produkcji z powodu niedoboru siły roboczej czy problemów z zaopatrzeniem.

W prowincji Hubei w środkowych Chinach znajduje się pierwotne ognisko epidemii groźnego koronawirusa. Stwierdzono tam większość spośród ponad 77 tys. zakażeń i 2,6 tys. zgonów odnotowanych w Chinach do tej pory.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) epidemia w Chinach osiągnęła punkt szczytowy między 23 stycznia a 2 lutego i od tamtego czasu słabnie. W poniedziałek poza Hubei wykryto w Chinach dziewięć nowych zakażeń, co jest najniższym dobowym wynikiem od 20 stycznia. W Hubei potwierdzono jednak 499 nowych infekcji, a więc więcej niż poprzedniego dnia.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ mal/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 3 trooper

Jak w Czarnobylu po wybuchu też ktoś sprzątał.

! Odpowiedz
30 10 marik1

Posyłają ich na pewną śmierć.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil