REKLAMA
Dzień domów w Bankier.pl

FATCA: panika jest niepotrzebna. Wszystko, co muszą wiedzieć klienci banków

Wojciech Boczoń2016-11-21 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2016-11-21 06:00
FATCA: panika jest niepotrzebna. Wszystko, co muszą wiedzieć klienci banków
FATCA: panika jest niepotrzebna. Wszystko, co muszą wiedzieć klienci banków
fot. iStockphoto / /  iStockphoto

Pierwszego grudnia mija termin złożenia oświadczeń FATCA. Obowiązek ten spoczywa na klientach banków, SKOK-ów, towarzystw funduszy inwestycyjnych, domów maklerskich i zakładów ubezpieczeń. Nie dotyczy jednak wszystkich osób. Wyjaśniamy, kto powinien dostarczyć odpowiedni dokument i jakie są konsekwencje jego niedostarczenia.

FATCA (z ang. Foreign Account Tax Compliance Act) to amerykańska regulacja, na mocy której obywatele USA zostali zobligowani do zgłaszania informacji o swoich rachunkach prowadzonych przez instytucje finansowe poza granicami Stanów Zjednoczonych. Ma ona na celu ściganie podatników ukrywających swoje dochody przed fiskusem, czyli w praktyce służy do uszczelnienia systemu podatkowego. W październiku 2014 roku polski rząd podpisał umowę z rządem USA „w sprawie poprawy wypełniania międzynarodowych obowiązków podatkowych oraz wdrożenia ustawodawstwa FATCA”. Na mocy tej umowy, instytucje finansowe działające w Polsce muszą zebrać od swoich klientów oświadczenie na temat tego, czy nie są oni przypadkiem obywatelami USA.

Kto musi złożyć oświadczenie FATCA

Obowiązek złożenia stosownego oświadczenia nie spoczywa jednak na wszystkich klientach. Dotyczy on osób dysponujących majątkiem przekraczającym 50 tys. USD. Klienci zostali przy tym podzieleni na trzy grupy.

Osoby, które podpisały umowę z instytucją finansową:

  • do dnia 30 czerwca 2014 r. są weryfikowane na podstawie posiadanych już przez tę instytucję danych. Oznacza to, że nie muszą składać oświadczenia, chyba że dana instytucja poprosi o wypełnienie stosownego dokumentu. Może to nastąpić w przypadku osób, które dysponują aktywami powyżej 50 tys. USD.

  • od 1 lipca 2014 r. do 30 listopada 2015 r. i posiadają powyżej 50 tys. USD muszą złożyć oświadczenie FATCA. Klienci, którzy podpisywali umowę o konto i posiadają niższe aktywa nie muszą składać oświadczenia.  

  • od 1 grudnia 2015 r. klienci podpisywali już oświadczenie FATCA w trakcie zawierania umowy o konto czy ubezpieczenie.

Przy czym należy zaznaczyć, że limit 50 tys. USD dotyczy łącznej sumy wszystkich aktywów klienta w danej instytucji finansowej. To pieniądze zgromadzone na rachunkach bieżących, depozytowych, maklerskich, kredytowych, powierniczych, rejestrach funduszy inwestycyjnych czy w tzw. produktach strukturyzowanych.

Natomiast jeśli bank jest jedynie dystrybutorem produktu, na przykład jednostek funduszu inwestycyjnego, oświadczenie powinna wymagać instytucja będąca faktycznym sprzedawcą produktu, czyli Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych. Natomiast w przypadku ubezpieczeń – dane towarzystwo. W praktyce obowiązek złożenia deklaracji dotyczy tutaj tylko umów ubezpieczenia na życie z UFK.

Jak złożyć oświadczenie FATCA

Klienci, którzy są zobligowani do złożenia oświadczenia mogą to zrobić na trzy sposoby:

  • wypełnić stosowny formularz w systemie bankowości internetowej (należy poszukać w menu opcji „Oświadczenie FATCA”),

  • złożyć oświadczenie w placówce swojego banku, domu maklerskiego czy u ubezpieczyciela,

  • wysłać dokument listem poleconym na adres instytucji finansowej, która zarządza ich pieniędzmi. Część podmiotów udostępnia odpowiednie druki na swoich stronach internetowych.

Bank ma obowiązek poinformowania klientów o konieczności złożenia oświadczenia FATCA.   

Przykładowo Deutsche Bank informował klientów listownie, w komunikatach na stronie internetowej i w systemach transakcyjnych. – W przypadku klientów z okresu przejściowego, którzy muszą dostarczyć oświadczenie do 1 grudnia 2016 roku, również poprzez e-maile oraz bezpośredni kontakt ze strony naszych doradców i konsultantów Teleserwisu – wyjaśnia Katarzyna Wiszniewska z biura prasowego Deutsche Banku.

Komu bank zablokuje konto

Osobom, które powinny złożyć oświadczenie, a nie zrobią tego do 1 grudnia 2016 roku, bank ma obowiązek zablokować dostęp do rachunku. W trakcie nałożonej blokady bank nie będzie naliczał opłat, ale zrobi to w momencie odblokowania rachunku klientowi. Środki zostaną odblokowane dopiero na podstawie oświadczenia FATCA złożonego w oddziale banku, listownie lub wypełnionego poprzez system transakcyjny online.

FATCA a obowiązki dla klientów zakładów ubezpieczeń

Obowiązek złożenia deklaracji dotyczy w praktyce tylko umów ubezpieczenia na życie z UFK (zgodnie z Umową FATCA, obowiązki FATCA dotyczą jedynie pieniężnych umów ubezpieczenia oraz umów renty – umowy renty oferowane obecnie na polskich rynku nie spełniają definicji), o ile ich wartość przekracza 50 tys. USD na koniec roku lub innego okresu sprawozdawczego zawartych w okresie od 1.07.2014 r. do 1.12.2015 r. (wejście w życie ustawy FATCA).

Zakłady ubezpieczeń indywidualnie określają sposób informowania klientów o konieczności złożenia oświadczenia FATCA oraz o możliwości blokady rachunku.

Marcin Tarczyński, analityk Polskiej Izby Ubezpieczeń

Banki podkreślają, że oświadczenie musi być skutecznie dostarczone, a więc nie tylko dostarczone, ale i zweryfikowane pod kątem kompletności. – W praktyce oznacza to, że oświadczenie będzie weryfikowane przez jednostkę centralną i dopiero po takiej weryfikacji środki zostaną odblokowane w terminie nie późniejszym niż 3 dni robocze od dostarczenia oświadczenia – tłumaczy przedstawicielka Deutsche Banku.

W praktyce obowiązek złożenia oświadczenia FATCA dotyczy więc osób dysponujących dochodami przekraczającymi 50 tys. USD, czyli w przybliżeniu powyżej 200 tys. złotych. Przy czym klienci banków, SKOK-ów, TFI czy ubezpieczycieli, zakładający rachunki przed czerwcem 2014 r. nie muszą składać takiego oświadczenia, a osoby nawiązujące relacje po grudniu 2015 roku podpisały już oświadczenie w trakcie podpisywania umowy.

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (42)

dodaj komentarz
~GOWNOPRAWDA
No i dzięki za wprowadzenie w błąd. Otóż oświadczenie musi złożyć każdy, niezależnie od wysokości środków na koncie. Jeżeli jest to powyżej 50k$ to, w razie niezłożenia, blokują konto od razu.
Tak czy siak, złożyć musi każdy, kto np. miał rachunek dolarowy w danym okresie.
~Marko
Gdybym był klientem, któremu zablokowali rachunek, to bym chyba dostał szału... Dobrze, że łatwo go odblokować.
https://www.doradca.tv/jak-odblokowac-konto-fatca/
~Ja
Jak jestes w kraju w którym nie masz meldunku to nie puści Cie nikt bez jego opłacenia.
~wściekły
Dobrze że się tych lizusów platfusów pozbyliśmy, bo aż strach pomyśleć co byśmy musieli jeszcze poświadczać. A Stany to co niewiedzą, kto jest ich obywatelem?
~dfs
PO wiecej takich swinstw POdpisywali!!!!!!!!!!!!
~Rafal
czy jak dostalem mandat za szybkosc w stanach to tez mnie w polsce komornik zlicytuje i odpowiedzialnoscią karną będą mnie straszyc?
~fox
Jak ktoś mógł podpisać taki układ.
Przecież to zdrada.
Czy klienci banków amerykańskich też składają takie oświadczenie, że nie są polskimi podatnikami???
ZDRADA.
~Tomasz
Skandal, że taki obowiązek przez nasz rząd został na Polaków nałożony!!!. A co nas obchodzą jankeskie przepisy!!!. Takiego lizusostwa nie było nawet za komuny wobec ZSRR.
~antyjankes
Dlaczego ja mam składać oświadczenie że nie jestem wielbłądem , dlaczego jest to nierównoprawne czy obywatele USA składają oświadczenia że nie są Polakami .
USA to hegemon narzucający wszystkim swoje prawa , kto się nie zgodzi to go bombami zmuszą .
~wyt
za wize to tak takie powinno byc stanowisko rzadu ale tusk to ,,,szkida zdrowia

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki