Europrzemysł hamuje. Polska na podium

Dane o produkcji przemysłowej w strefie euro okazały się wyraźnie gorsze od oczekiwań analityków. Polska znalazła się w europejskiej czołówce.

Produkcja przemysłowa w strefie euro w grudniu w ujęciu rocznym spadła o 0,2% wobec spadku o 0,8% w listopadzie (korekta z -0,4%). Z kolei w ujęciu miesięcznym nie zanotowano zmiany wobec wzrostu w listopadzie o 0,1% (korekta z 0,2%). Rynkowy konsensus zakładał wzrost w grudniu odpowiednio o 0,2% m/m i 0,3% m/m.

W całej UE zanotowano wzrost o 0,3% w ujęciu rocznym i o 0,1% w ujęciu miesięcznym. Największymi wzrostami pochwalić mogą się Irlandia (18,2%), Estonia (7,6%) oraz Polska (5,7%). Po drugiej stronie znalazły się Grecja (-4,2%), Malta (-3,8%) i Portugalia (-3,1%). Eurostat nie podał dziś danych dla czterech państw: Austrii, Belgii, Cypru i Luksemburga.

W ujęciu miesięcznym to Polska (2%) jest liderem, a miejsca na podium zajmują Francja (1,6%) i Szwecja (1,2%). Największy spadek w skali miesiąca zanotowały Irlandia (-12,4%), Portugalia (-3,6%) i Malta (-3,3%).  

Dane o produkcji przemysłowej i produkcji budowlano-montażowej w Polsce GUS poda w środę 18 lutego o 14.00.

Michał Żuławiński

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~Ja

Ale w koło jest wesoło ,aha. Od wielu lat jeździmy na karuzeli, niedobrze mi.

! Odpowiedz
9 11 ~ola

Przykładowo 2% od 100 euro (Polska) to 2 euro a 1,6% od 400 euro (Francja) to 6,4 euro. A zatem polski biedak zawsze będzie biedakiem.

! Odpowiedz
10 17 ~staruch

Kto tylko potrafi narzekać, temu nigdy dobrze nie będzie. Weź się do roboty!

! Odpowiedz
4 23 ~res odpowiada ~staruch

Olu, dziecinko, Tylko, że w Polsce będzie rosło od coraz większej kwoty, a np. w Niemczech o coraz niższej. Dlatego 20 lat temu Polacy zarabiali 1/10 tego co Niemcy, 10 lat temu 1/4, a teraz 1/3 tego co Niemcy... Oczywiście różnica nadal jest spora, ale rok po roku się zaciera... Kiedyś ktoś jechał na rok czy dwa do Niemiec i wracał jako "gość" w porządnym aucie i oszczędnościami, teraz wraca jako taki sam gołodupiec jak wyjechał. Jak się okazało, w tym roku Polacy którzy zbierali owoce w Niemczech po odliczeniu dojazdów, noclegów itp wyszli gorzej niż by pracowali u siebie na wsi...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 3 ~john odpowiada ~res

ha ha ha weź chlopie idz do lekarza ( jeśli Cie przyjmie)!

! Odpowiedz
1 6 ~Hela odpowiada ~john

john, internetowy pajacyku umiesz uzasadnić swoją wypowiedź? To, że ty jesteś nieudacznikiem i gloryfikujesz "zachód" na którym albo nie byłeś, albo myłeś niemcom tyłki faktów nie zmieni.

! Odpowiedz
0 0 ~aleks

Juz jeżeli to wzrost francuski co widac z powyzszego diagramu jest 0,6 a nie 1,6% a takie pokazywanie wzrostu jest niedorzeczne, bo ten sam towar wyprodukowany we Francji czesto kosztuje dużo więcej niz w Polsce chocby tylko z uwagi na koszty placowe !

! Odpowiedz
0 2 ~aleks odpowiada ~john

ale co ma wziąć patafianie ze piszesz mu aby coś wziął. A najlepiej wróć nieuku do podstawowki i podszlifuj ojczysty język

! Odpowiedz
0 0 ~zydek odpowiada ~staruch

staruchu od roboty sa polaczki takie cwoki jak ty my liczymy proventy gamoniu

! Odpowiedz
0 0 ~statystyk odpowiada ~res

ty debilu to liczyles po pijaku? w polsce od roku 2008 srednia pensja w euro to ciagle ta sama kwota baranie!!!!!!!!!!!!!!!!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil