Europejski Kongres Kobiet obradował po raz trzeci

Trzeci Europejski Kongres Kobiet zakończył się przyjęciem dwustu postulatów. Najważniejsze z nich zostały podzielone na trzy kategorie, związane z równością, wolnością i solidarnością.

Dwa z postulatów - przyjęcie ustawy kwotowej i żłobkowej - zostały już zrealizowane, choć w wersji okrojonej. Przedstawicielki stowarzyszenia Kongres Kobiet będą walczyć między innymi o to, by w następnych wyborach obowiązywał parytet i naprzemienność kobiet i mężczyzn na listach wyborczych.

Wszystkie postulaty zostały wypracowane w czasie 30 paneli dyskusyjnych, które odbyły się w ramach dwudniowego zjazdu.

Raport specjalny Bankier.pl

Kobiecy pomysł na biznes


Kobiety udowadniają, że radzą sobie w biznesie nie gorzej niż mężczyźni. Panie zaskakują pomysłowością i kreatywnością, przezwyciężając bariery w prowadzeniu własnej firmy. Przeczytaj, jakie pomysły na biznes królują wśród Pań!

 

Obecna na dzisiejszych obradach Kongresu Hanna Gronkiewicz-Waltz ocenia, że część postulatów uda się zrealizować w najbliższym czasie. Podkreśla jednak, że ze względu na podziały polityczne w polskim parlamencie nie wszystkie zostaną wyegzekwowane. Zdaniem prezydent Warszawy nie uda się zrealizować postulatów dotyczących liberalizacji ustawy aborcyjnej i refundacji in vitro.

Przedstawicielki Kongresu chcą też, by w zarządach i radach nadzorczych kobiety stanowiły 40 procent członków. Żądają także skutecznych działań monitorujących, edukacyjnych i legislacyjnych na rzecz wyrównania płac kobiet i mężczyzn. W drodze konkursu miałaby także zostać wyłoniona pełnomocniczka rządu do spraw równego traktowania obu płci.

IAR

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 604,25 zł XII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil