REKLAMA

Ruszył nowy system. Czas na europejskie „przelewy na telefon”?

Michał Kisiel2018-12-04 10:23analityk Bankier.pl
publikacja
2018-12-04 10:23

Z końcem listopada ruszył nowy paneuropejski system przelewów natychmiastowych utrzymywany przez Europejski Bank Centralny. Od roku funkcjonuje konkurencyjne rozwiązanie EBA Clearing. Podstawy infrastruktury już są, teraz nadchodzi czas na wykorzystanie ich w usługach dla klientów banków.

Przelewy natychmiastowe w Polsce znane są już od kilku lat, a liczba transakcji obsługiwanych przez ExpressElixir i SPBC rośnie dynamicznie. Kiedyś traktowane były jako wyjście awaryjne, „usługa premium” przydatna przy opłacaniu rachunków na ostatnią chwilę. Dziś, w dużej mierze dzięki schematowi Blik, stały się także wygodnym narzędziem do dokonywania drobnych rozliczeń.

fot. sxc / / SXC

W wielu krajach Unii Europejskiej funkcjonują podobne systemy jak w Polsce, ale przez lata nie było schematu, który umożliwiałby błyskawiczne przesyłanie środków pomiędzy rachunkami bankowymi prowadzonymi w różnych instytucjach w Europie. Dopiero w 2015 r. rozpoczęto prace nad paneuropejskim systemem płatności natychmiastowych, a w listopadzie 2017 r. prywatny schemat nazwany RT1 uruchomiła spółka EBA Clearing należąca do dużych europejskich banków.

30 listopada 2018 r. na raczkującym rynku europejskich szybkich płatności pojawiła się konkurencja. Europejski Bank Centralny poinformował o uruchomieniu systemu TIPS. Skrót pochodzi od słów „TARGET instant payment settlement” (natychmiastowy rozrachunek płatności TARGET). Rozliczenie transakcji w TIPS ma zająć nie więcej niż 10 sekund, a pierwszymi uczestnikami schematu są banki z Hiszpanii i Francji – łącznie 8 instytucji.

Jak informuje EBC, system charakteryzuje się atrakcyjną dla banków formułą – dołączenie do schematu i korzystanie z niego jest bezpłatne. Do końca 2019 r. nie będzie pobierana opłata za pierwszych 10 mln transakcji, a później stawka wyniesie 0,002 euro od transferu. Rozrachunek operacji odbywa się w pieniądzu banku centralnego, ze środków gromadzonych przez banki na rachunkach bieżących TARGET.

Polskie banki już wkrótce będą miały możliwość dołączenia do systemu TIPS. „KIR planuje udostępnienie płatności natychmiastowych w euro poprzez połączenie w pierwszej kolejności z systemem TIPS, działającym w strefie euro, który został wdrożony przez Europejski Bank Centralny w dniu 30 listopada 2018 r. Przygotowania technologiczne są na ukończeniu, a infrastruktura do testów z systemem TIPS zostanie uruchomiona w KIR jeszcze w grudniu br.” – poinformował Bankier.pl Michał Szymański, który jako wiceprezes Zarządu Krajowej Izby Rozliczeniowej nadzoruje Obszar Podstawowych Usług Rozliczeniowych.

Systemy paneuropejskich płatności natychmiastowych mogą być podstawą do tworzenia nowych usług oferowanych klientom banków. Jedną z możliwości są schematy płatności P2P (person-to-person). Jak pokazuje przykład przelewów na telefon Blik, odpowiednio „opakowane” transfery natychmiastowe, szybko zyskują zwolenników i są w stanie wykorzystać mechanizmy wirusowego wzrostu. Europejskie banki mogłyby wykorzystać nową infrastrukturę, aby stworzyć rozwiązanie konkurencyjne wobec PayPala i innych fintechowych graczy. Zaletą „paneuropejskiego Blika P2P” byłby szeroki zasięg i brak wymagań wstępnych wobec już ubankowionych użytkowników.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki