REKLAMA

Europejskie banki myślą o konkurencji dla Visy

Michał Kisiel2013-03-21 10:44analityk Bankier.pl
publikacja
2013-03-21 10:44

Na posiedzeniu rady Visa Europe w przyszłym miesiącu może dojść do głosowania w sprawie sprzedaży udziałów europejskich akcjonariuszy Visa Inc. Europejskie banki chcą się pozbyć swoich akcji, a następnym krokiem może być stworzenie lokalnej organizacji, działającej na Starym Kontynencie.

tania hipoteka»Przepis na tańszą hipotekę? Konto, polisa i karta
Zgodnie z informacjami „The Wall Street Journal” europejskie banki mogą zechcieć wykorzystać opcję put, która pozwala im zażądać od Visa Inc. wykupu posiadanych przez nie akcji. Visa ma dość nietypową strukturę – tej samej marki używają dwa podmioty: Visa Inc. oraz Visa Europe. Pierwszy z nich to spółka notowana na nowojorskiej giełdzie, Visa Europe natomiast jest stowarzyszeniem instytucji finansowych, działającym jako licencjobiorca Visa Inc. i mniejszościowy udziałowiec.

Visa Europe zrzesza ponad trzy tysiące członków z 36 państw. Organizacji przewodzi rada składająca się z 22 przedstawicieli banków-wydawców wybieranych przez członków stowarzyszenia. Podział na dwie części nastąpił przed wejściem Visy na giełdę w 2008 roku. Z pięciu osobnych regionów działających dotąd pod szyldem Visa Inc. niezależność zachował tylko dział europejski.

Amerykańska Visa może zyskać

amber gold » Amber Gold nie zaszkodził - lubimy drogie chwilówki
Jeśli zrealizuje się scenariusz , o którym pisze „The Wall Street Journal”, powołując się dobrze poinformowane źródła, Visa Inc. będzie musiała w ciągu 185 dni zapłacić europejskim akcjonariuszom od 3 do 11 miliardów dolarów (cena wykonania opcji zależy od kilku wskaźników). Amerykanie przejmą sieć w Europie, co pozwoli im w dłuższym okresie zoptymalizować koszty i lepiej wykorzystać posiadaną infrastrukturę. Visa Inc. będzie mogła dzięki temu skuteczniej konkurować ze swoim największym rywalem, firmą MasterCard, także na szybko rozwijających się rynkach w Europie. Najpierw jednak konieczne będzie przeniesienie klientów na nową platformę rozliczeniową, co może zająć co najmniej kilka miesięcy, oraz uporządkowanie kwestii prawnych związanych z działaniem na ściśle regulowanych rynkach europejskich.

Transakcja może być początkiem tworzenia nowej organizacji płatniczej o europejskim rodowodzie. Europejski Bank Centralny od lat skłania banki do zbudowania alternatywy wobec potęgi Visy i MasterCarda. Idea „trzeciej drogi” współgra z projektem wspólnego, zintegrowanego rynku usług płatniczych w Europie (SEPA). ECB stawia jako przykład chińską organizację UnionPay, która skutecznie stawia czoła amerykańskim potentatom i szybko zdobywa udziały, także poza swoim macierzystym rynkiem.

Idea europejskiej organizacji kartowej jest jeszcze mglista, ale zaczyna nabierać realnych kształtów, jeśli potwierdzą się pogłoski o zakończeniu żywota Visa Europe. Banki ze Starego Kontynentu mogłyby na bazie posiadanych systemów zbudować nowe przedsięwzięcie. Dla klientów byłaby to zdecydowanie dobra wiadomość – zwiększona konkurencja na rynku kart płatniczych to szansa na bardziej innowacyjne i tańsze produkty.

Michał Kisiel, analityk Bankier.pl

m.kisiel@bankier.pl

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~ala3
rzeczywiście kilka lat temu robiłam zakupy w Monachium w wielkiej Galerii i kiedy chciałam zapłacić kartą a miałam ich z 6 różnych, kasjerka oświadczyła mi, że żadnej nie akceptują!!!!
~Marta
Oczywiscie, bo Niemcy dbaja o swoj rynek i nie chca oddawac czesci swojej kasy amerykanskiej firmie! Dawno powinnismy zrobic to w Polsce. Po co nam amerykanskie firmy, ktore wchodza miedzy nas a sprzedawcow z kosmicznymi prowizjami???
~ADAMS
Konkurencji ???
Ilekroć jestem w Niemczech czy w Austrii zawsze mam problem z Visą . Na wielu sklepach i stacjach benzynowych są znaki informujące że Visy nie obsługują . Wiele bankomatów obsługuje wszystkie karty ale nie Visę . ja mam ją niestety ale do lipca i potem uprzejmie poproszę bank żeby wydał mi inną kartę.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki