Europejskie banki myślą o konkurencji dla Visy

analityk Bankier.pl

Na posiedzeniu rady Visa Europe w przyszłym miesiącu może dojść do głosowania w sprawie sprzedaży udziałów europejskich akcjonariuszy Visa Inc. Europejskie banki chcą się pozbyć swoich akcji, a następnym krokiem może być stworzenie lokalnej organizacji, działającej na Starym Kontynencie.

tania hipoteka»Przepis na tańszą hipotekę? Konto, polisa i karta
Zgodnie z informacjami „The Wall Street Journal” europejskie banki mogą zechcieć wykorzystać opcję put, która pozwala im zażądać od Visa Inc. wykupu posiadanych przez nie akcji. Visa ma dość nietypową strukturę – tej samej marki używają dwa podmioty: Visa Inc. oraz Visa Europe. Pierwszy z nich to spółka notowana na nowojorskiej giełdzie, Visa Europe natomiast jest stowarzyszeniem instytucji finansowych, działającym jako licencjobiorca Visa Inc. i mniejszościowy udziałowiec.

Visa Europe zrzesza ponad trzy tysiące członków z 36 państw. Organizacji przewodzi rada składająca się z 22 przedstawicieli banków-wydawców wybieranych przez członków stowarzyszenia. Podział na dwie części nastąpił przed wejściem Visy na giełdę w 2008 roku. Z pięciu osobnych regionów działających dotąd pod szyldem Visa Inc. niezależność zachował tylko dział europejski.

Amerykańska Visa może zyskać

amber gold » Amber Gold nie zaszkodził - lubimy drogie chwilówki
Jeśli zrealizuje się scenariusz , o którym pisze „The Wall Street Journal”, powołując się dobrze poinformowane źródła, Visa Inc. będzie musiała w ciągu 185 dni zapłacić europejskim akcjonariuszom od 3 do 11 miliardów dolarów (cena wykonania opcji zależy od kilku wskaźników). Amerykanie przejmą sieć w Europie, co pozwoli im w dłuższym okresie zoptymalizować koszty i lepiej wykorzystać posiadaną infrastrukturę. Visa Inc. będzie mogła dzięki temu skuteczniej konkurować ze swoim największym rywalem, firmą MasterCard, także na szybko rozwijających się rynkach w Europie. Najpierw jednak konieczne będzie przeniesienie klientów na nową platformę rozliczeniową, co może zająć co najmniej kilka miesięcy, oraz uporządkowanie kwestii prawnych związanych z działaniem na ściśle regulowanych rynkach europejskich.

Transakcja może być początkiem tworzenia nowej organizacji płatniczej o europejskim rodowodzie. Europejski Bank Centralny od lat skłania banki do zbudowania alternatywy wobec potęgi Visy i MasterCarda. Idea „trzeciej drogi” współgra z projektem wspólnego, zintegrowanego rynku usług płatniczych w Europie (SEPA). ECB stawia jako przykład chińską organizację UnionPay, która skutecznie stawia czoła amerykańskim potentatom i szybko zdobywa udziały, także poza swoim macierzystym rynkiem.

Idea europejskiej organizacji kartowej jest jeszcze mglista, ale zaczyna nabierać realnych kształtów, jeśli potwierdzą się pogłoski o zakończeniu żywota Visa Europe. Banki ze Starego Kontynentu mogłyby na bazie posiadanych systemów zbudować nowe przedsięwzięcie. Dla klientów byłaby to zdecydowanie dobra wiadomość – zwiększona konkurencja na rynku kart płatniczych to szansa na bardziej innowacyjne i tańsze produkty.

Michał Kisiel, analityk Bankier.pl

m.kisiel@bankier.pl

Michał Kisiel

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~ala3

rzeczywiście kilka lat temu robiłam zakupy w Monachium w wielkiej Galerii i kiedy chciałam zapłacić kartą a miałam ich z 6 różnych, kasjerka oświadczyła mi, że żadnej nie akceptują!!!!

! Odpowiedz
0 0 ~Marta

Oczywiscie, bo Niemcy dbaja o swoj rynek i nie chca oddawac czesci swojej kasy amerykanskiej firmie! Dawno powinnismy zrobic to w Polsce. Po co nam amerykanskie firmy, ktore wchodza miedzy nas a sprzedawcow z kosmicznymi prowizjami???

! Odpowiedz
0 0 ~ADAMS

Konkurencji ???
Ilekroć jestem w Niemczech czy w Austrii zawsze mam problem z Visą . Na wielu sklepach i stacjach benzynowych są znaki informujące że Visy nie obsługują . Wiele bankomatów obsługuje wszystkie karty ale nie Visę . ja mam ją niestety ale do lipca i potem uprzejmie poproszę bank żeby wydał mi inną kartę.

!
Polecane
Najnowsze
Popularne