Europa starzeje się dramatycznie. Niepokojący raport Parlamentu Europejskiego

Europa starzeje się dramatycznie – za 30 lat najstarsi będą Portugalczycy. Motorem demograficznym świata w XXI w. będzie Afryka Subsaharyjska, a Indie już w 2024 r. wyprzedzą Chiny pod względem liczby ludności – wynika z raportu ośrodka analitycznego PE.

(YAY Foto)

Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego (EPRS) przyjrzało się perspektywom demograficznym Unii Europejskiej, wskazując, że według prognozy bazowej Eurostatu liczba ludności UE-28 osiągnie 528,6 mln w 2050 r., a następnie zacznie spadać.

W tym czasie światowa populacja znacznie wzrośnie - z prawie 7,4 mld w 2015 r. do ponad 10 mld w 2055 r., a następnie przekroczy 11 mld pod koniec stulecia. W związku z tym mieszkańcy UE-28 będą stanowili coraz mniejszą część światowej populacji. W 1960 r. było to 13,5 proc., w 2015 r. - 6,9 proc., a dalej - według prognoz - będzie to zaledwie 4,9 proc. w 2055 i 4,1 proc. w 2100 roku. Szacunki nie uwzględniają brexitu, ale w innym miejscu raportu podkreślono, że biorąc pod uwagę wyjście Wielkiej Brytanii z UE, trend spadkowy staje się jeszcze bardziej wyraźny.

"Europa starzeje się dramatycznie, a proces ten napędza zarówno znaczny wzrost średniej długości życia, jak i niższy niż w przeszłości wskaźnik urodzeń. Mediana wieku w UE-28 wzrosła z 38,3 w 2001 r. do 42,8 w 2017 r . To wzrost o 4,5 roku w ciągu zaledwie 16 lat" – czytamy w raporcie.

Do połowy lat 70. współczynnik płodności w UE przekraczał 2,1 żywych urodzeń na kobietę w wieku rozrodczym; obecnie wynosi 1,57. EPRS zauważa, że w związku z malejącą liczbą dzieci urodzonych w krajach UE wzrasta znaczenie migracji w zwiększaniu lub utrzymywaniu poziomu populacji UE-28.

W raporcie podkreślono, że w 2017 r. w Unii Europejskiej odnotowano tylko 5,06 mln żywych urodzeń i jednocześnie 5,26 mln zgonów. Natomiast średnia przewidywana długości życia dla osób urodzonych w 2016 r. szacowana jest na 83,6 lat dla kobiet i 78,2 dla mężczyzn.

W efekcie do 2050 r. na każdą osobę w wieku 65 lat lub więcej w Unii będą przypadać tylko dwie osoby w wieku produkcyjnym (15-64 lata), co według EPRS jest "dramatyczną zmianą" w stosunku do sytuacji z 2001 r., kiedy relacja ta wynosiła jeden do czterech.

"Dane na poziomie UE-28 zawierają wyraźny komunikat o starzeniu się społeczeństwa. Bez wyjątku odnosi się to do każdego z 28 państw członkowskich, przy czym istnieją różnice w stopniu i czasie tego procesu" – zauważono w raporcie.

Najmłodsza w UE-28 jest obecnie ludność Irlandii z medianą wieku wynoszącą 36,9 lat, najstarsi są Włosi i Niemcy, gdzie ten wskaźnik wynosi 45,9 lat. Prognozy Eurostatu pokazują, że Włochy jako pierwsze osiągną medianę wieku 50 lat - będzie to w 2029 r. W 2050 r. Portugalia ma być "najstarszym krajem" w UE, z medianą wieku wynoszącą 52,4 lat, a tuż za nią uplasuje się Grecja, w której będzie to 52,3 lata.

W raporcie zauważono też, że całkowity współczynnik płodności na całym świecie również wykazuje tendencję spadkową, z ok. 5 urodzeń żywych na kobietę w 1960 r., do 2,44 obecnie. Ogólnie rzecz biorąc, starzeje się nie tylko UE, ale także cała planeta. Przewiduje się, że liczba osób w wieku 65 lat lub więcej wzrośnie z około 612 mln w 2015 r. do ponad 1,5 mld w 2050 roku.

Biuro Analiz PE porównało też UE do jej głównych konkurentów gospodarczych - krajów G20. Wśród krajów rozwiniętych G20 spoza UE (Australia, Kanada, Japonia, Korea Południowa i USA) to Japonia, najbardziej intensywnie starzejący się kraj na świecie, doświadczy najsilniejszego spadku liczby ludności do końca stulecia.

Patrząc na pozostałe kraje G20 spoza UE, oczekuje się, że ich populacja będzie rosła, z godnymi uwagi wyjątkami Chin i prawdopodobnie Brazylii. Chiny silnie kontrastują z Indiami, drugim gigantem demograficznym w grupie, a trendy demograficzne nie wróżą dobrze gospodarce Państwa Środka. ONZ przewiduje, że ludność Indii wyprzedzi populację Chin w 2024 r. i będzie rosła przez jakiś czas, aczkolwiek powoli.

Biuro Analiz PE wskazuje ponadto, że Afryka Subsaharyjska będzie "motorem demograficznym świata w XXI wieku". Przewiduje się, że populacja tego regionu wzrośnie ponad dwukrotnie, z 1,02 mld w 2017 r. do 2,17 mld w 2050 r., a następnie niemal podwoi się do końca wieku.

"Jedna czwarta osób w wieku produkcyjnym na świecie może być Afrykanami do 2050 r." – podkreślono w raporcie. (PAP)

kic/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
25 4 histeryk

Gdyby M. Morawiecki był szefem Rady Europejskiej w ostatnich latach, to TVP skomentowałoby te dane tak: "W czasie kadencji M. Morawieckiego średnia długość życia mieszkańców UE wzrosła o 4,5 roku!".
Ale był tym szefem D. Tusk, więc komentarz będzie taki "W czasie kadencji D. Tuska mieszkańcy EU dramatycznie się postarzeli". :-)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 11 lightning_network

nauczyli się od TVNu...

! Odpowiedz
6 21 lightning_network

dzietność wśród ludności napływowej jest wysoka
po prostu dokonuje się bezkrwawy podbój Europy
należy się już teraz zastanawiać, jak w przyszłości skutecznie ochronić granicę z Kalifatem Niemieckim

! Odpowiedz
8 65 33karol33

Skuteczna antykoncepcja, niestałe związki, spłycenie pojęcia "miłość", wszechobecna "rekreacyjna" wizja seksu, skrajny materializm (lepszy samochód czy zmienianie pieluch?), egoizm, wygodne życie, brak tendencji do poświęceń. Takie przyczyny widzę wśród niektórych znajomych

! Odpowiedz
12 22 waran666

Przede wszystkim emancypacja kobiet. W afryce kobieta jest podległa i zdania nie ma, w europie to trzeba kobietom płacić, żeby zechciały urodzić chociażby jedno dziecko.

! Odpowiedz
3 7 a-zet

U mnie w biurze to samo. Teraz rodzina to jest feministka, crossfitowiec i wegański rower, a dzieci "to jeszcze nie teraz i najwyżej jedno"

! Odpowiedz
8 48 jes

Skończyły się czasy "na ilość" i trzeba postawić "na jakość". Ale raport zrobiony w celu by dać zielone światło kolejnej fali "uchodźców".

! Odpowiedz
12 25 marianpazdzioch

Państwowe emerytury, socjaldemokracja i kruchy bo kruchy ale dobrobyt (patrz Wenezuela, patrz Grecja) zamordowały przyrost. Kiedyś dzieci to był dla większości ludzi mus. Dziś opcja.

! Odpowiedz
3 73 konik_garbusek

Jak dobrze policzyć, to bedę cały czas w srednim wieku, teraz 40 pare, za 10 lat srednia bedzie 50+ i nadal bede w srednim wieku, potem srednia bedzie 63 to tez bede w srednim wieku :P

! Odpowiedz
6 5 pis_po_jedno_zlo

Lekarze go nienawidzą, poznaj jeden prosty trick jak stać się nieśmiertelnym:P

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne