REKLAMA

Euro poniżej bariery 4,60 zł. RPP znów podniesie stopy?

2021-10-12 10:05
publikacja
2021-10-12 10:05
Euro poniżej bariery 4,60 zł. RPP znów podniesie stopy?
Euro poniżej bariery 4,60 zł. RPP znów podniesie stopy?
fot. Ivan Marc /

Pomimo pogorszenia sentymentu na światowych rynkach finansowych kurs euro utrzymał się poniżej linii 4,60 zł. Złotego wspierają spekulacje na temat kolejnych podwyżek stóp procentowych w Polsce.

Mimo że prezes narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński wyraźnie starał się sugerować, że październikowa podwyżka stóp procentowych była wydarzeniem jednorazowym, to rynek nie ustaje w spekulacjach, że był to jednak początek cyklu normalizującego politykę pieniężną w Polsce. Oczekiwania te starał się podtrzymać członek RPP Łukasz Hardt, według którego stopa referencyjna powinna wzrosnąć do 1,50%.

Paliwa do spekulacji o wyższych stopach procentowych dodają też dane o inflacji w krajach naszego regionu. Po 13-letnim rekordzie inflacyjnym w Czechach dziś rano o przeszło 6-procnetojwe inflacji CPI poinformowali statystycy z Rumunii.

To wszystko zdołało utrzymać kurs euro poniżej 4,60 zł i to pomimo pogorszenia nastrojów na globalnych rynkach akcji i mocnego dolara, co zwykle szkodzi walutom rynków wschodzących. We wtorek o 10:07 kurs euro kształtował się na poziomie 4,5857 zł, a więc o ponad pół grosza wyższym niż w poniedziałek wieczorem.

- Zapoczątkowana zmiana prowadzonej polityki monetarnej przełożyła się na założenie przez rynek dalszych ruchów ze strony polskich decydentów, co powinno ograniczać straty złotego w momencie globalnej awersji do ryzyka - ocenili analitycy PKO BP.

Nie zmienia to faktu, że w ujęciu historycznym złoty pozostaje wyjątkowo słaby. Do marca 2020 roku kurs euro przekraczał poziom 4,50 zł tylko podczas najostrzejszych faz kryzysu finansowego zimą 2009 (po upadku Lehman Brothers), na przełomie lat 2011-12 (kryzys strefy euro) oraz w roku 2016 (brexit).

Dolara amerykańskiego na rynku międzybankowym można było kupić po 3,9672 zł. Frank szwajcarski podrożał o pół grosza i osiągnął cenę 4,2778 zł. Funt brytyjski wyceniany był na 5,3889 zł, a więc nieznacznie wyżej niż dzień wcześniej.

KK/PAP

Źródło:
Tematy
Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Komentarze (6)

dodaj komentarz
piotr76
Dla zaskoczenia rynku tym razem obniżą, bo się cebulion za bardzo umocnił ;)
daniel_1
Glapa wyprzedaje waluty ale chyba na długo mu nie wystarczy.
Jak przepali waluty to € po 7 pln.
Podwyżka stóp konieczna będzie i to znacząca.
Niedługo stopy w Polsce 10%
jas2
Żeby obniżyć wartość złotego, trzeba złotego sprzedawać. Żeby złotego sprzedawać, trzeba go mieć.
Żeby złotego mieć, trzeba go kupić.
piotr76 odpowiada jas2
No akurat NBP to może sobie "nadrukować" złotych.
itso_widmo_bieli odpowiada jas2
''Żeby obniżyć wartość złotego'' wystarczy nam socjalistyczna utopia jaką serwuje PiS
itso_widmo_bieli odpowiada itso_widmo_bieli
i socjalistyczna UE tak nawiązując do aktualnego sporu

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki