REKLAMA

Morawiecki chce, by Polacy wracali z emigracji

Agnieszka Ślęzak2016-03-18 10:52redaktor Bankier.pl
publikacja
2016-03-18 10:52

Wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla BBC powiedział, że chciałby, żeby Polacy przebywający w Wielkiej Brytanii wrócili do Polski.

Morawiecki chce, by Polacy wracali z emigracji / fot. Krystian Maj / FORUM


- To byłby wielki dzień dla naszego kraju, gdyby Polacy mieszkający za granicą wrócili – mówił minister i dodał, że spodziewa się ustania emigracji w ciągu 5-7 lat. Miałoby to być następstwem podwyżek płac. Jak zapewnił Morawiecki, już teraz coraz mniej Polaków wyjeżdża do pracy za granicę, bo zarobki nad Wisłą stanowią 70 proc. średniej Unii Europejskiej.
Jak podawał GUS, w końcu 2014 r. za granicą przebywało czasowo 2 mln 320 tys. Polaków. Najwięcej – 685 tys. – było ich właśnie na Wyspach.

- Musimy wyrwać się z pułapki średniego rozwoju – mówił w styczniu Morawiecki podczas inauguracji Rady ds. Innowacyjności, odnosząc się do faktu, że coraz więcej polskich specjalistów wyjeżdża za granicę. - Nie chcemy dalszego drenażu mózgów, ale pozyskiwania technologii do nas.

Minister rozwoju w wywiadzie dla BBC odniósł się także do czerwcowego referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. – Mam nadzieję, że to nie nastąpi, bo czasy nie są łatwe – powiedział. Dodał, że gdyby jednak doszło do Brexitu, Polska zostałaby we wspólnocie i oparła się ewentualnemu „efektowi domina”.

Źródło:
Agnieszka Ślęzak
Agnieszka Ślęzak
redaktor Bankier.pl

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Wrocławskim, redaktor działu newsroom w portalu Bankier.pl. Z uwagą śledzi bieżące wydarzenia z społeczno-polityczne oraz ekonomiczne w kraju i za granicą. Poza pracą wydawcy do jej obowiązków należy śledzenie aktualnych trendów i tworzenie na ich podstawie tekstów SEO. Tel.: 71 748 95 08

Tematy

Otwórz konto sobie i dziecku i zyskaj 200 zł w promocji na zakupy u naszych partnerów.

Komentarze (215)

dodaj komentarz
~lusi
Chcieć to sobie może pan minister tyle jego , katotaliban niech Ci pracuje na twoją pensję i dzieci rodzi , a mochery za Stare ?
~stan2
Też bym chciał. Sam nawet wróciłem w 2005r.
~oszukany
ktos kto tu wroci bylby nienormalny.zeby pracowac jak niewolnik za 1300zl?ten POdstawowy zarobek musialby wzrosnac do 5 tys a to jest nie do zrealizowania.kolejne rzady PO 90 roku tak skutecznie rozkradli Polske ze tu sie juz nic nie da zrobic.zreszta nie tylko o zarobek chodzi.w tym kraju malo co jest normalne a zwykly uczciwy czlowiek ktos kto tu wroci bylby nienormalny.zeby pracowac jak niewolnik za 1300zl?ten POdstawowy zarobek musialby wzrosnac do 5 tys a to jest nie do zrealizowania.kolejne rzady PO 90 roku tak skutecznie rozkradli Polske ze tu sie juz nic nie da zrobic.zreszta nie tylko o zarobek chodzi.w tym kraju malo co jest normalne a zwykly uczciwy czlowiek jest uwazany za smiecia.niech ten morawiecki POrozmawia z polakami ktorzy pracuja i zyja na zachodzie to sie dowie co oni mysla o tym wysoko rozwinietym kraju uni europejskiej.tu nikt nie wroci a wrecz przeciwnie beda wyjezdzac
~Polak
Ja myślałem że ten facet ma dobrze poukładane w głowie ( pracował przecież w banku ) a on ma po prostu pusto w głowie. Tak szybko zaraził się od tych durnych polityków !!!!!
~Mażyciel
A ja chcę być prezesem PKO BP. Załatwi mi pan tą intratną posadę??? Będę panu teczkę nosił i parzył kawę.
~realista
Według mnie ludzie będą emigrowali za granicę za pracą i będą tam osiedlami się na stałe z całymi rodzinami do póki płaca minimalna w Polsce będzie niższa niż płaca minimalna w np Niemczech czy Wielkiej Brytanii.
~hahaha
Oto człowiek, którego plan rozwoju Polski opiera się na 10-krotnym zwiększeniu zadłużenia polskich firm i unijnym dotacjom. Wracajcie! Zielona wyspa Tuska to nic w porównaniu z Eldorado, jakie szykuje nam tutaj minister bankier Morawiecki!
~Emigrant
Panie Ministrze wystarczy skopiować brytyjskie prawo dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej i podatków oraz wywalić 3/4 przeszkadzających w życiu urzędasów. Jak to Pan zrobi to nie dość że Polacy wrócą, to jeszcze zaczną przyjeżdżać do Polski imigranci ekonomiczni (nie mylić z Panie Ministrze wystarczy skopiować brytyjskie prawo dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej i podatków oraz wywalić 3/4 przeszkadzających w życiu urzędasów. Jak to Pan zrobi to nie dość że Polacy wrócą, to jeszcze zaczną przyjeżdżać do Polski imigranci ekonomiczni (nie mylić z islamistami)
~bham
Chciec a moc to chyba dosc duza roznica panie Morawiecki,
Trzeba najpierw mlodym polakom cos sensownego zaproponowac a nie tylko puste obietnice.
Pozdrawiam z UK
~Euklides
W szkole jednym z moich ulubionych przedmiotów zawsze była historia. Miło było przenieść się oczami wyobraźni do czasów królów i księżniczek, wojen oraz politycznych intryg. Następnie trzeba było wrócić do rzeczywistości i zdać trudne przedmioty ścisłe, aby dostać solidny zawód w przyszłości. Opowieści pana W szkole jednym z moich ulubionych przedmiotów zawsze była historia. Miło było przenieść się oczami wyobraźni do czasów królów i księżniczek, wojen oraz politycznych intryg. Następnie trzeba było wrócić do rzeczywistości i zdać trudne przedmioty ścisłe, aby dostać solidny zawód w przyszłości. Opowieści pana Morawieckiego traktuję jak dawniej lekcje historii - miły przerywnik w szarej rzeczywistości.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki