REKLAMA

Electus wspiera finanse służby zdrowia

2011-07-25 06:00
publikacja
2011-07-25 06:00

O sytuacji w służbie zdrowia, kondycji finansowej szpitali oraz długach sektora publicznego rozmawiamy z wiceprezes działającego na rynku wspierania płynności finansowej publicznej służby zdrowia oraz samorządów Electusa, Wioletą Błochowiak.


Bankier.pl: Electus mówi o wspieraniu płynności, na czym dokładnie polega ten biznes?Wioleta Błochowiak, Wiceprezes Zarządu Electus S.A.
Wioleta Błochowiak: Electus jest spółką, która udziela finansowania przede wszystkim takim podmiotom jak szpitale publiczne i samorządy. Gdy szpital potrzebuje pieniędzy na bieżącą działalność lub inwestycje w sprzęt - udzielamy mu finansowania. Gdy samorząd ma kłopoty ze spłatą swoich zobowiązań, które zostały wykorzystane np. na budowę szkoły – Electus refinansuje ten dług, dzięki czemu samorząd jest w stanie spłacać na bieżąco swoje zobowiązania. Można więc powiedzieć, że Electus wspiera płynność finansową w szeroko pojętym sektorze publicznym przy udziale pełnego wachlarza instrumentów jak kredyt, factoring czy wykup wierzytelności.

Powszechnie wiadomo, że służba zdrowia jest mocno zadłużona. Jaki jest poziom ryzyka przy obsłudze tych długów?


Wbrew obiegowej opinii, publiczna służba zdrowia jest bardzo solidnym klientem, który systematycznie reguluje swoje zobowiązania. W przypadku bardzo wysokiego zadłużenia o wiele łatwiej jest spłacać je podzielone na części, niż w formie całego zobowiązania. Pamiętajmy także, że pieniądze na funkcjonowanie szpitali pochodzą ze źródeł publicznych, a więc pewnych. Podobnie jest z samorządami.

Można domniemywać, że rynek na którym działa spółka rozwija się…


Nasz sukces to wypadkowa rynku na którym się znajdujemy, naszego zespołu i permanentnej chęci do zwiększania efektywności swojej pracy. Jednak nasza pozycja to także efekt inwestycji szpitali, i ponoszonych przez nie nakładów na inwestycje. Z jednej więc strony pomagamy rozliczyć się z zadłużoną przeszłością, a z drugiej otwieramy służbie zdrowia drzwi do lepszej przyszłości.
Oczywiście państwowa służba zdrowia wymaga głębokich zmian i jak pokazuje przykład zachodnich gospodarek da się to osiągnąć. Podobnie jest z samorządami, które wspieramy. Poziom inwestycji Jednostek Samorządu Terytorialnego zwiększa się, także dzięki środkom z Unii Europejskiej. Pomagamy samorządom efektywnie wykorzystać możliwości finansowania długiem.

Jak wygląda rzeczywistość polskiej służby zdrowia na tle systemów opieki medycznej w Europie Zachodniej?


Gospodarki w zachodniej Europie, są już rozwinięte, a standardy, w tym i finansowanie, są na wyższym poziomie niż w Polsce. W naszej części Europy, można znaleźć więcej podobieństw. Także w wymiarze takich spółek jak Electus – firmy z podobnym modelem biznesowym otwierają swoją działalność w Rumuni czy na Węgrzech. Tamtejsze rynki to także cel ekspansji Electusa w nadchodzących latach.

Spółka będzie tam prowadziła taką samą działalność jak w Polsce?


Chcemy dynamicznie wejść w rynek publicznej służby zdrowia, która nie tylko boryka się z podobnymi problemami jak nasza, ale także funkcjonuje w otoczeniu podobnych rozwiązań prawych. Widzimy tu ogromny potencjał.

Jakimi wynikami może pochwalić się Electus?


Na koniec 2010 r. Electus osiągnął przychody ze sprzedaży na poziomie ponad 38 mln zł. przy zysku netto wynoszącym 17,4 mln złotych. Osiągnięty rezultat, wysoka efektywność biznesu i dodatnie przepływy finansowe spowodowały, że Electusa doceniła agencja ratingowa Fitch, która podwyższyła nasz rating inwestycyjny. Udanie także zmieniamy strukturę naszych zobowiązań tak, aby zwiększyć udział kapitału długoterminowego.

To wiąże się z emisją obligacji, po które w ostatnich miesiącach chętnie Państwo sięgają. Czy ta forma finansowania wciąż jest opłacalna?


W październiku ubiegłego roku zapowiedzieliśmy program emisji obligacji na łączną kwotę 150 mln złotych. Za nami już pierwsza emisja, w marcu 2011 r. podjęliśmy uchwałę o kolejnej emisji papierów dłużnych o wartości 75 mln zł z tego programu. Obligacje spotykają się z dużym zainteresowaniem inwestorów, i efektywnie dywersyfikują nasze źródła finansowania. Oprócz obligacji źródłem naszego finansowania jest także niedawno pozyskana współpraca z Polskim Bankiem Przedsiębiorczości, z którego mamy zapewnione finansowanie w wysokości do 400 mln złotych.

Czy w związku z tym postaracie się także o pozyskanie kapitału z rynku publicznego?


Chcielibyśmy zadebiutować na podstawowym rynku GPW z kilku powodów. Jednym z nich jest pozyskanie dodatkowego finansowania, które pozwoli dynamicznie rozwinąć nowe linie biznesowe, jak chociażby wspomniana ekspansja zagraniczna. Chcemy także ugruntować dotychczasowe zaufanie do naszej firmy, które udało się nam zbudować np. poprzez rynek obligacji Catalyst. W końcu – dzięki „listingowi” będziemy mogli porównać się do reszty rynku – jestem przekonana, że wypadnie to na naszą korzyść i jeszcze bardziej zwiększy wartość firmy.

Dziękujemy za rozmowę.Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Rozmowa Bankier.pl

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki