REKLAMA

Eksurzędnicy Ministerstwa Finansów przed sąd

2019-11-29 06:14
publikacja
2019-11-29 06:14

Jest akt oskarżenia przeciwko wysokim urzędnikom resortu finansów za kierowanie grupą przestępczą, która miała wyłudzić 5 mln zł VAT - donosi w piątek "Rzeczpospolita".

fot. Mateusz Szymański / / Bankier.pl

Jak czytamy w piątkowym wydaniu "Rz", chodzi o Arkadiusza B., byłego dyrektora Krajowej Szkoły Skarbowości (KSS) i jednego z najbliższych współpracowników Mariana Banasia z czasów jego pracy w Ministerstwie Finansów oraz Krzysztofa B., wicedyrektora Departamentu Kontroli Celnej, Podatkowej i Kontroli Gier MF. "Obaj – jak wcześniej informowała Prokuratura Krajowa – są podejrzani o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, która od jesieni 2015 do sierpnia 2018 r. wyłudzała VAT, wykorzystując do tego fikcyjny obrót sztuczną biżuterią i tarcicą. W ten sposób grupa miała wyłudzić 5 mln zł i usiłować oskubać budżet z kolejnych 860 tys. zł" - wskazuje dziennik.

Jak wynika z informacji podanych przez źródła "Rz", w kluczowych wątkach postawione obu B. zarzuty znalazły odzwierciedlenie w akcie oskarżenia. Według gazety, sprawa wyłudzeń VAT, jakich mieli się dopuścić Arkadiusz B. i Krzysztof B. i osoby z nimi współdziałające, trafiła do Sądu Okręgowego w Szczecinie. "Zachodniopomorski wydział Prokuratury Krajowej 25 listopada skierował tam akt oskarżenia, którym objął łącznie 22 osoby" - podała "Rz".

Według dziennika, "proceder – o czym świadczy opasły, 800-stronicowy akt oskarżenia – był celowo zagmatwany, co miało utrudnić wykrycie nadużyć". "Oskarżeni mieli ich dokonywać przez sieć spółek (istniały krótko, do trzech miesięcy) biorących udział w fikcyjnych transakcjach. (...) Pieniądze ze zwrotu VAT miał pobierać z kont m.in. Krzysztof B. – dzięki pełnomocnictwom wypłacał średnio od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych z kont spółek zaangażowanych w karuzelę VAT" - donosi gazeta.

Jak czytamy w dzienniku, Arkadiusz B. siedzi w areszcie od stycznia 2019 r., Krzysztof B. od września 2018 r. "Choć śledztwo zakończono, to żaden na wolność nie wyszedł. O tym zdecyduje już sąd" - wskazuje "Rz".(PAP)

mm/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
karbinadel
""proceder był celowo zagmatwany, co miało utrudnić wykrycie nadużyć" - no nie, to już naprawdę bezczelność :)
jkl777
Duda "postanowi uwolnić wymiar sprawiedliwości od tej sprawy" i zadzwoni do Banasia, zeby mu kamienice za 4000 wynajal.

Powiązane: Wyłudzenia VAT-u

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki