REKLAMA

Eksperci oceniają rząd Ewy Kopacz

2015-11-03 16:38
publikacja
2015-11-03 16:38

Rząd przejściowy, słaby politycznie, jedynie kontynuujący działania Donalda Tuska - tak odchodzący rząd Ewy Kopacz oceniają eksperci. Przyznają jednak, że przyszło mu działać w wyjątkowym, wyborczym czasie.

fot. Anatol Chomicz / / FORUM

To było tylko sprawne zarządzanie krajem, bez żadnych poważniejszych reform - ocenia politolog profesor Kazimierz Kik. Jego zdaniem, Ewa Kopacz bardziej myślała o przedłużeniu swojego kierownictwa w partii niż rządzeniu krajem. Według profesora Kika, głównym sprawcą niepowodzenia premier Kopacz był jednak Donald Tusk, który - jak wyraził się politolog - dla kariery osobistej zostawił kraj i partię w trudnej sytuacji.

Bartłomiej Biskup dodaje, że był to rząd dosyć słaby politycznie, skupiony na wzajemnym układaniu się w Platformie Obywatelskiej.

Na plus politolodzy oceniają postawę samej premier - pracowitość i determinację, widoczne także w odmianie stylu działania rządu. "Wyjazdowe posiedzenia rządu to była nowość i można to odczytywać jako zmianę filozofii rządzenia, czyli rząd miał być bliżej ludzi" - podkreśla profesor Ewa Marciniak. Nie udało się jednak odbudować zaufania do Platformy Obywatelskiej. "Jako całość ten rok nie przyniósł oczekiwanych rezultatów" - podsumowuje profesor Marciniak.

Bartłomiej Biskup zaznacza jednak, ze rząd Ewy Kopacz nie mógł się rozwinąć ze względu na krótki i specyficzny czas, w którym działał. Przypomina, że w tym okresie były trzy kampanie wyborcze. "Zapamiętamy ten gabinet jako przede wszystkim rząd retoryczny, walki wyborczej o samorządy, prezydenturę, a w końcu o mandaty w parlamencie. To wyostrza działanie| - tłumaczy politolog. Zdaniem doktora Biskupa, mimo tych trudnych obiektywnie warunków działania żadne spektakularne porażki, ale też żadne sukcesy nie zostaną powiązane z tym gabinetem.

Jeśli prezydent zwoła pierwsze posiedzenie Sejmu nowej kadencji na 10-ty listopada, to dzisiejsze posiedzenie było prawdopodobnie ostatnim spotkaniem rządu koalicji PO-PSL.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Dorota Piotrowska/dabr

Źródło:IAR
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (15)

dodaj komentarz
~Kacper
Pani Ewa Marciniak nie jest profesorem, a doktorem habilitowanym adiunktem !!!
~polak
kopacz sama sobie winna mianując np. taką miernotę psipsiółkę katechetkę piotrowską pysie na ministra MSW to skandal ten tłuk nawet nie wyszła ani razu do mediów a działo się dużo choćby emigranci takich przypadków jak pysia było więcej minister rolnictwa sawicki baniak na gnojowicę oprócz noszenia opasłych teczek kopacz sama sobie winna mianując np. taką miernotę psipsiółkę katechetkę piotrowską pysie na ministra MSW to skandal ten tłuk nawet nie wyszła ani razu do mediów a działo się dużo choćby emigranci takich przypadków jak pysia było więcej minister rolnictwa sawicki baniak na gnojowicę oprócz noszenia opasłych teczek , rozprowadzenia po urzędach agencji rolniczych krusów swojej rodziny i zięcia to nic nie zrobił.
~sm
Jak mozna tego komucha Kika uważać za eksperta, przecież to totalne zero ! śluchalem gostka kilka razy, plół takie androny, ze szkoda słów !
~Balsam
Ukradła mi ponad 70 tys z ofe i zadłużyła każdego z obywatelina ponad 30 tysięcy zl, niezlikwidowała przywileji kasty uprzywilejowanej lecz dalej ich pasła kosztem reszty spoleczenstwa.
~art
Kopacz zostawia budżet w najgorszym stanie od 25 lat. PO zadłużyła nas na 470 mld zł, sprzedała prawie wszystkie aktywa, na przyszły rok zaplanowali 54 mld deficytu, prze nierealnych założeniach dochodowych czyli tak naprawdę ok 80-90 mld !!! Zostawili tykającą bombę na odchodne.
~ziutek
a co mówi "profesur" Gliński?
~Mietek
Znowu "ekspert" Kik? Przestańcie wreszcie lansować tego starego komucha!
k-7
Po 8 latach rządów ekipy PO i PSL mamy gigantyczną dziurę budżetową (46 mld zł w tym roku i aż 54,6 mld zł w przyszłym), największe zadłużenie i dług publiczny w historii (oficjalnie ok. 1 bln zł, dług ukryty szacowany na 3 bln zł), podniesiony wiek emerytalny, podniesione wszystkie możliwe podatki, zlikwidowane Po 8 latach rządów ekipy PO i PSL mamy gigantyczną dziurę budżetową (46 mld zł w tym roku i aż 54,6 mld zł w przyszłym), największe zadłużenie i dług publiczny w historii (oficjalnie ok. 1 bln zł, dług ukryty szacowany na 3 bln zł), podniesiony wiek emerytalny, podniesione wszystkie możliwe podatki, zlikwidowane wszystkie ulgi, zrabowane oszczędności emerytów z OFE, wyprzedany majątek narodowy. To, co pozostało to "ch..., d..a i kamieni kupa", czyli czarny scenariusz grecki w dość zaawansowanej postaci.
~arek
Ponad 100 mld deficytu w przyszłym roku i 2 bln długu po 4 latach radosnych rządów PISu. Obiecali wszystko wszystkim.

Powiązane: Rząd Ewy Kopacz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki