REKLAMA

Eksperci: Płatności HCE to rynkowy przełom

2015-04-15 12:33
publikacja
2015-04-15 12:33

Za innowację 2014 roku w branży bankowej kapituła ekspertów plebiscytu Złoty Bankier uznała płatności mobilne HCE, które wdrożył Bank Pekao SA. Technologia ta pozwala płacić zbliżeniowo telefonem, bez konieczności wiązania się umową z operatorem telekomunikacyjnym.

fot. / / Materiały dla mediów

Płatności mobilne to jeden z najgorętszych tematów w bankowości. Bankowcy są przekonani, że w niedalekiej przyszłości telefony zastąpią nam zwykłe karty płatnicze. Idąc na zakupy nie będziemy w ogóle musieli brać portfela, bo rachunek w kasie uregulujemy za pomocą telefonu. Wbrew pozorom nie są to mrzonki rodem z filmów science-fiction - już dziś z powodzeniem działa kilka systemów mobilnych.

Kapituła ekspertów plebiscytu Złoty Bankier uznała, że największą innowacją ubiegłego roku było wdrożenie przez Bank Pekao SA zbliżeniowych płatności mobilnych w technologii HCE (ang. Host Card Emulation).

Płatności te dostępne są praktycznie dla każdego klienta, który posiada telefon obsługujących technologię NFC. Zakupy opłaca się tak samo jak w przypadku karty zbliżeniowej - wystarczy przystawić telefon do terminala POS. Za pomocą płatności mobilnych NFC można płacić wszędzie tam, gdzie akceptowane są karty zbliżeniowe. To już ponad 70 proc. wszystkich terminali w Polsce.

Czym różnią się płatności HCE od podobnych rozwiązań działających na rynku?

Nie działają w tzw. modelu SIM-centric. Już w 2012 roku telekomy T-Mobile i Orange udostępniły zbliżeniowe płatności mobilne we współpracy z kilkoma bankami. Nie zdobyły one jednak większej popularności, bo żeby uzyskać możliwość wykonywania płatności telefonem, klient musiał nie tylko posiadać konto w jednym z kilku banków, ale jeszcze związać się dwuletnią umową z telekomem, wymienić kartę SIM na taką, która zawiera moduł płatniczy i wykupić odpowiedni telefon. W praktyce z takich płatności korzystała "garstka" klientów.

System płatności mobilnych wdrożony przez Bank Pekao wykorzystuje nowszą technologię - Host Card Emulation. Aplikacja płatnicza, która montowana była na karcie SIM została przeniesiona "do chmury". Żeby skorzystać z płatności zbliżeniowych Pekao SA wystarczy mieć telefon z modułem NFC. W odróżnieniu od płatności opartych o karty SIM, klient nie musi już podpisywać umowy z operatorem telekomunikacyjnym - wszystko "załatwi" siedząc na kanapie. Nie musi nawet podpisywać umowy o konto z bankiem. Pekao SA oferuje możliwość korzystania z płatności HCE w formie elektronicznej portmonetki. Wystarczy pobrać odpowiednią aplikację na telefon, aktywować, zasilić wskazany rachunek techniczny gotówką i pójść na zakupy.

Kapituła Złotego Bankiera, w skład której wchodzą dziennikarze zajmujący się tematyką nowoczesnych technologii w bankowości oraz eksperci z rynku płatniczego, nie miała wątpliwości, że płatności HCE są przełomem dla rynku mobilnych płatności zbliżeniowych. Bank Pekao SA przetarł szlaki i jako pierwszy w Polsce udostępnił to rozwiązanie wszystkim klientom. Wkrótce płatności HCE pojawią się w kolejnych bankach. Latem udostępni je Bank Zachodni WBK.

Szczegółowe wyniki głosowania, czyli pełne zestawienie zwycięzców VI edycji plebiscytu „Złoty Bankier”, znajdują się w raporcie „Najlepsi w bankowości 2014”

Wojciech Boczoń

Źródło:
Tematy
Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~wito
wiesz może kiedy to będzie?
~charlie
dobre rozwiązanie czekam aż mBank je wprowadzi
~mirek
Dla mnie to poroniony pomysł płacenie telefonem.
Karta bankowa jest dużo wygodniejsza. Jest tańsza, nie zabraknie jej prądu, nie zamoknie, nie zawiesi się. Na drobne zakupy mam 1 banknot.
Telefon z NFC kosztuje kupę szmalu. Nie potrzebuje telefonu za tysiąc.
~Gregory
Niestety, Ty jeszcze nie wiesz, że potrzebujesz. A Nostradamus pisał, że:" przyjdzie bestia i naznaczy na czole i ręce". Poczekaj, aż zaczną czipy wszczepiać ludziom... Zacznie się od mody na tatuaże.
~jesh-ldn
az do momentu jak poleci wirusik napisany wiadomo przez kogo I cala kasiorka zniknie

od I co ;) I o to chodzi by kasa juz nigdy nie byla na okaziciela tylko zawsze dalo sie ja przesledzic
w walce z rzekoma 'szara strefa' - czyli tymi co nie pozwlaja sie sitwie biurw okradac z owoców swojej wiedzy badz pracy, by
az do momentu jak poleci wirusik napisany wiadomo przez kogo I cala kasiorka zniknie

od I co ;) I o to chodzi by kasa juz nigdy nie byla na okaziciela tylko zawsze dalo sie ja przesledzic
w walce z rzekoma 'szara strefa' - czyli tymi co nie pozwlaja sie sitwie biurw okradac z owoców swojej wiedzy badz pracy, by 'jesl pic lulki palic'

Powiązane: Złoty Bankier

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki