REKLAMA
ZAGŁOSUJ

ELA rusza na ratunek Grecji

2015-06-19 14:25
publikacja
2015-06-19 14:25
ELA rusza na ratunek Grecji
ELA rusza na ratunek Grecji
fot. Aristidis Vafeiadakis / Zuma Press / / FORUM

Zarząd Europejskiego Banku Centralnego na nadzwyczajnym posiedzeniu zgodził się zwiększyć awaryjne wsparcie (ELA – emergency liquidity assistance) dla greckich banków – donoszą agencje informacyjne powołując się na nieoficjalne źródła. 

(fot. Aristidis Vafeiadakis / Zuma Press / FORUM)

Limit awaryjnych pożyczek dla greckich banków został zwiększony po raz drugi w tym tygodniu. W środę zwiększono go o 1,1 mld euro do 84,1 mld euro. Gazeta „Ekathimerini” twierdzi, że Grecy poprosili o dodatkowe 3,5 mld euro.  Jeszcze na początku lutego limit ELA wynosił 59,5 mld euro.

Według informatorów Bloomberga tylko od początku czerwca Grecy wypłacili z banków ponad cztery miliardy euro. Co więcej, tempo odpływu depozytów przyspiesza z dni na dzień: tylko przez ostatnie dwa dni banki opuściło 1,85 mld euro.

Na koniec kwietnia (to ostatnie oficjalne dane) suma wkładów zgromadzonych w greckich bankach wynosiła 145 mld euro. Teraz jest to już zapewne mniej niż 140 mld euro, a więc niewiele więcej niż w momencie przystąpienia Grecji do strefy euro.

Wyrwa w pasywach powstała na skutek ubytku depozytów łatana jest awaryjnymi pożyczkami z greckiego banku centralnego (ELA). Gotówka z ELA oprocentowana jest wyżej niż standardowe pożyczki z EBC i udzielane są na ryzyko Banku Grecji.  Greckie banki zostały odcięte od pożyczek z EBC już na początku lutego. Na pożyczki z ELA wymagana jest zgoda zarządu Europejskiego Banku Centralnego.

Jeśli do końca miesiąca Grecja nie otrzyma 7,2 mld euro pożyczki od krajów strefy euro, krajowi grozi niewypłacalność wobec MFW i EBC, co może skończyć się bankructwem greckich banków lub zarządzeniem „wakacji bankowych”. W tym scenariuszu greckie banki mogą nie zostać otwarte w poniedziałek, a Grecy na własnej skórze odczują „wariant cypryjski”.

K.K.

Źródło:
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (49)

dodaj komentarz
~bandit
jak się załamie no to parę banków padnie na ryj............z DB na czele.......będą ratować póki mogą.
~tjaaa
http://pieniadzeniesmierdza.pl/2015/06/01/grecja-grecja-i-po-grecji/
~Jack
Oby było tak jak na Cyprze. Rząd zabiera oszczędności rodaków i dług zmniejszony.:)
~moderator
Ten wpis został usunięty a jego autor odpowie za publiczne krytykowanie banksterow, rządów, Brukseli, oraz goldman sachs.
~Alek
Bogu dzięki http://www.almoc.pl/img.php?id=3199 POlicja wyeliminowała PIRATA
polak_maly
I co z tego, że Grecja to już finansowy trup, skoro i tak dostają pomoc w różnej formie.
Tyle razy już słyszeliśmy o grexicie, rozmowach ostatniej szansy, a Grecy dalej swoje, bo dobrze wiedzą, że sytuacja choć patowa - jest jak miecz obusieczny. W obecnej sytuacji widać jasno, że to Grecy szantażują UE wyjściem
I co z tego, że Grecja to już finansowy trup, skoro i tak dostają pomoc w różnej formie.
Tyle razy już słyszeliśmy o grexicie, rozmowach ostatniej szansy, a Grecy dalej swoje, bo dobrze wiedzą, że sytuacja choć patowa - jest jak miecz obusieczny. W obecnej sytuacji widać jasno, że to Grecy szantażują UE wyjściem i ogłoszeniem niewypłacalności.
A kasa, wierzcie mi, znajdzie się, bo to byłoby niemieckim bankom bardzo nie na rękę i narobiłoby sporo zamieszania w strefie euro.
A co tam, przy obecnej skali drukowania w ramach europejskiego QE - kilka miliardów extra na pomoc dla Grecji nie zrobi większej różnicy, najwyżej trochę na chwilę osłabi "edka".
~takitam800
U nas tusk zagrabił z OFE 60mld a Grecja wyjdzie z eurolandu z powodu marnych kilku mld euro? Hahahaha
~ra
Grecy to cwaniaki oskubią wszystkich a w końcu pójdą na pozorne ustępstwa,kto nie wierzy to za jakiś czas sam zauważy.dla Greków Unia to jest dojna krowa i tyle w temacie!!!!!
~bolomanolo
bardzo madrzy ludzie ci Grecy w przeciwieństwie do obywateli III RP którzy z kolei są dojną krową dla UE i bilans wychodzi na zero
~Coroner
Natomiast w Teksasie wygląda jak zapowiedz wojny domowej w USA. Oczywiściwe wiecie o co o ten bałagan tak o ten „Old barbaric relikt” Blomberg http://goldsilver.com/video/texas-militia-takes-stand-against-federal-troops-bloomberg/

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki