REKLAMA

EBC znów da zarobić grubym rybom?

Michał Żuławiński2015-09-08 12:19analityk Bankier.pl
publikacja
2015-09-08 12:19
EBC znów da zarobić grubym rybom?
EBC znów da zarobić grubym rybom?
/ EastNews

Jednym z głównych celów Europejskiego Banku Centralnego na ten rok było usprawnienie polityki komunikacyjnej. Po majowej „wpadce”, przed bankiem kolejny sprawdzian.

W nowy rok EBC przystępował z pakietem reform. Jednym z elementów pakietu mającego dostosować władze strefy euro do zmieniających się realiów było zwiększenie transparentności działania. W tym celu bank rozpoczął m.in. publikowanie protokołów z posiedzenia decyzyjnego, biuletynu ekonomicznego oraz zmodernizował swoją stronę internetową.

Niestety, nie obyło się bez zgrzytów. Najpoważniejszy nastąpił w maju, kiedy członek zarządu EBC Benoît Cœuré na zamkniętym spotkaniu przekazał informację, która – po tym jak dzień później trafiła do szerokiej publiczności - wstrząsnęła rynkami. Więcej na ten temat przeczytać można w artykule głównego analityka Bankier.pl Krzysztofa Kolanego „EBC dał zarobić grubym rybom”.

Tamtą „wpadkę” europejskie władze monetarne tłumaczyły „błędem w procedurach wewnętrznych”. Najbliższe dni pokażą, czy wyciągnięte zostały właściwe wnioski (o co apelował m.in. przyglądający się sprawie Europejski Rzecznik Praw Obywatelskich).

Jak przypomina dziś "Marketwatch", od 9 do 11 września w Luksemburgu trwać będzie konferencja Eurofi Forum, w trakcie której przemawiać będą trzej członkowie zarządu EBC: Peter Praet (09 września; 17.30), Yves Merch (10 września; 08.30) oraz Benoît Cœuré (10 września; 10.30). Na żadnym z tych wystąpień nie przewidziano obecności mediów. Lista instytucji-członków Eurofi nie pozostawia wątpliwości, że na sali będą reprezentanci globalnych potentatów branży finansowej.

Za kilka dni będziemy więc mieli szansę przekonać się czy EBC udało się naprawić „błąd w procedurach” i drobni inwestorzy dostaną informację w tym samym czasie co „grube ryby”. Na wszelki wypadek jednak w czasie warto obserwować notowania pary walutowej EUR/USD czy główne indeksy europejskich giełd.

To o tyle istotne, że po ostatniej "urodzinowej" konferencji Mario Draghiego komentatorzy coraz głośniej spekulują o tym, że EBC zdecyduje się dalsze łagodzenie polityki monetarnej np. poprzez rozszerzenie programu luzowania ilościowego QE.

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (12)

dodaj komentarz
~Adas
no cóż http://www.almoc.pl/img.php?id=3439
~Zwykłygość
No i znowu liczby ( magiczne ) od 9 do 11 w tych dniach beda rozmawiali, ciekawe jaki pasztet przyszykują na rynki finansowe po tym spotkaniu i kiedy, wszak po coś jest ta aura tajemniczości. Będzie jakaś zaplanowana zwała czy może łapanie tzw. ulicy na ostatnie sztuczne wzrosty przed wielkim buum!
~ddd
na spotkaniach "nie przewidziano obecności mediów" ... ha ha ha ... to tyle w temacie, czy da znowu zarobić grubym rybom ... to środowisko to jedna wielka mafia ... normalny człowiek za coś takiego zapłaciłbym dużą karę finansową i poszedłby siedzieć ... no ale są równi i równiejsi ...
~miro
nasuwa sie proste pytanie dlaczego ebc i fed nie dadzą tej gotówki kazdemu obywatelowi, to napewno natychmiastowo pobudziło by rynek z deflacji, ale niestety, tylko rasa pejsatych panów spija smietanke a goje liczą na cud
~ooo
Socjalizm to stan umysłu, no nie?
~lol odpowiada ~ooo
A drukowanie pustych banknotów czym jest :-) ???
~coroner
Patrząc na giełdy to wyraźnie widać że maszyny biorą górę nad człowiekiem walcząc o mili czasowe odchyłki, (high frequency trading) przepowiednia się sprawdza...!
~coroner
„EBC znów da zarobić grubym rybom?” Hm - z biedakami to raczej nie zarobisz...! Jedynie pod oko niebieskie limo..
~Kolo
Śmierdzi ten wrzesień okropnie. Muszę dokupic opału bo jak cena urośnie to mi na dwa kila starczy.
Worek cebuli i worek ziemniaków juz kupiłem i trzymam rękę na jej pulsie.
~rdb65r1t
http://pieniadzeniesmierdza.pl/2015/08/24/czemu-rzad-chce-nam-zabrac-gotowke/

I wszystko jako zapisy komputerowe..

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki