REKLAMA

EBC nadal nie dorzuca pieniędzy. Czekamy na grudzień

2020-10-29 13:55, akt.2020-10-29 15:31
publikacja
2020-10-29 13:55
aktualizacja
2020-10-29 15:31
EBC nadal nie dorzuca pieniędzy. Czekamy na grudzień
EBC nadal nie dorzuca pieniędzy. Czekamy na grudzień
fot. ilolab / / Shutterstock

Europejski Bank Centralny nie obniżył dziś stóp procentowych ani nie „dosypał pieniędzy” do gospodarki strefy euro. Bank dał jednak do zrozumienia, że jest gotów to zrobić w grudniu.

Mający zazwyczaj standardową formułę komunikat po posiedzeniu Rady Prezesów EBC – organu decydujące o polityce monetarnej strefy euro, w którym zasiada zarząd EBC i szefowie krajowych banków centralnych – tym razem zaczął się od nietypowych słów.

- W obecnym otoczeniu, gdzie bilans ryzyk jest zdecydowanie ujemny, Rada Prezesów będzie bacznie przyglądać się napływającym informacjom, w tym tych związanych z dynamiką pandemii, perspektywami na pojawienie się szczepionki i kształtowaniem się kursu walutowego. Grudniowa runda prognoz makroekonomicznych pozwoli nam na dokonanie ponownej oceny. Na podstawie napływających informacji Rada Prezesów dokona dostosowania swoich instrumentów tak, by nadal wspierać ożywienie gospodarcze i przeciwdziałać negatywnym skutkom pandemii – czytamy w komunikacie.

Kolejne posiedzenie Rady Prezesów EBC zaplanowano na 9-10 grudnia. Można się spodziewać, że to właśnie wówczas zapadną decyzje o dalszym wsparciu gospodarki strefy euro.

W jego części komunikatu Rada Prezesów podtrzymuje, że stopy procentowe pozostaną na niezmienionym poziomie.

- Stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących oraz stopy kredytu w banku centralnym, jak i depozytu w banku centralnym na koniec dnia pozostaną na niezmienionym poziomie, odpowiednio 0,00 proc., 0,25 proc. oraz -0,50 proc. – stwierdza EBC.

Inwestorzy nie oczekiwali od EBC cięcia stóp procentowych. Warto przypomnieć, że EBC po raz ostatni obniżył stopy we wrześniu 2019 r. Ich poziom jest obecnie najniższy w historii – w trakcie pandemii nie sięgnięto po jeszcze niższe ich wartości.

Zamiast ciąć stopy, EBC woli używać innych narzędzi. Na czerwcowym posiedzeniu zapadła decyzja o zwiększeniu skali programu pandemicznych zakupów obligacji (PEPP) o kolejnych 600 mld euro, do 1,350 bln euro. Po dzisiejszym posiedzeniu kwota ta pozostała bez zmian. Horyzont zakupów w ramach programu obejmuje okres przynajmniej do czerwca 2021 r. lub tak długo, jak będzie to konieczne. Bez zmian pozostało także przeznaczanie 20 mld euro miesięcznie na program zakupu aktywów APP oraz programy TLTRO.

Lagarde: Nie ma wątpliwości, że EBC podejmie w grudniu działania

Nie ma wątpliwości, że EBC w grudniu dokona dalszego luzowania polityki monetarnej - powiedziała w czwartek prezes EBC Christine Lagarde. Wskazała, że EBC przygląda się wszystkim instrumentom w ramach prac nad grudniowymi zmianami.

"Nie ma wątpliwości (...), że okoliczności będą uzasadniać rekalibrację (polityki - PAP) i implementację zrekalibrowanych instrumentów" - powiedziała.

"Będziemy patrzeć na wszystkie instrumenty, na ich kombinacje, by uzyskać najlepsze rezultaty. (...) Nie będziemy stali bezczynnie, wykorzystamy wszystkie nasze instrumenty i elastyczność, którą dysponujemy. (...) Chcemy powiedzieć, że przyjrzymy się instrument po instrumencie (...), co będzie najlepszą odpowiedzą w obecnych okolicznościach i w obliczu wyzwań przed jakimi staniemy w świetle nowych projekcji" - dodała.

Lagarde poinformowała, że grupy robocze w EBC już pracują nad grudniową rekalibracją polityki monetarnej, a na październikowym posiedzeniu nie dyskutowano nad zmianą polityki.

Wskazała, że cała Rada Prezesów zgodziła się, że należy podjąć działania i zrekalibrować instrumenty na kolejnym posiedzeniu.

Po zapowiedziach Lagarde rynki przesunęły wycenę cięcia stóp proc. o 10 pb. przez EBC na czerwiec 2021 r. z września 2021 r. - wynika z danych Bloomberga.

Z kolei europejskie rynki akcji odrobiły w trakcie konferencji Lagarde nawet 1-proc. straty (Stoxx600) i wyszły nad kreskę.

Rentowność 10-letniegu bunda spada o 1 pb. do -0,64 proc.

Szefowa EBC wskazała w czwartek, że w razie potrzeby przyspieszy skup aktywów w ramach ratunkowego programu PEPP.

Podkreśliła, że program PEPP jest elastyczny pod kątem klas aktywów, które są przedmiotem zakupu, czasu dokonywania zakupów oraz jurysdykcji, z których pochodzą poszczególne klasy aktywów.

W komunikacie po czwartkowym posiedzeniu EBC poinformował, że w grudniu na podstawie zaktualizowanej projekcji dokona odpowiedniej rekalibracji swoich instrumentów, żeby zareagować na rozwój sytuacji i zapewnić utrzymanie korzystnych warunków finansowania dla wsparcia ożywienia gospodarki i przeciwdziałania spadkowemu oddziaływaniu pandemii na prognozowaną ścieżkę inflacji.

"W obecnej sytuacji, przy bilansie ryzyk wyraźnie przechylonym w dół, Rada Prezesów będzie uważnie oceniać napływające informacje, w tym dynamikę pandemii, szanse na udostępnienie szczepionek oraz kształtowanie się kursu walutowego. W grudniu kolejna runda projekcji makroekonomicznych ekspertów Eurosystemu pozwoli na nowo gruntownie ocenić perspektywy gospodarcze i bilans ryzyk" - wskazano w komunikacie.

Według prezes EBC, nie widać w tej chwili żadnego ryzyka deflacyjnego. Jej zdaniem, choć inflacja w strefie euro pozostanie na ujemnych poziomach do początku 2021 r., to odbudowa popytu po pandemii będzie wywierać presję na wzrost cen.

Lagarde poinformowała, że na razie nie wiadomo, czy PKB strefy euro w IV kw. zanotuje spadek, ale napływające informacje sugerują, że ożywienie gospodarki strefy euro straci tempo szybciej niż oczekiwano.

Dodała, że bilans ryzyk dla gospodarki jest "wyraźnie" skierowane w dół.

Według szefowej EBC, ostatnie dane z gospodarki, w tym o wysokiej częstotliwości wskazują na "znaczne" spowolnienie aktywności w gospodarce eurolandu w w IV kw. 2020 r.

"Widzimy wyraźne przeszkody dla wzrostu w krótkim terminie" - powiedziała.

Dodała, że rozwój sytuacji gospodarczej jest nierówno rozłożony po sektorach, a w usługach spowalnia najwyraźniej z uwagi na obostrzenia epidemiczne.

Lagarde zaapelowała do rządów krajów strefy euro o kierunkowe, ambitne i skoordynowane wsparcie fiskalne.

Michał Żuławiński/PAP/tus/ asa/

Źródło:
Tematy
Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
pstrzezek
Darmowa kasa do ręki motywuję jedynie do wyciągnięcia drugiej ręki
Zamiast dawać lepiej ograniczyć zabieranie. O czym nie wie rząd PiSowski nakładając dziś drugi podatek na spółki komandytowe
jas2
Ciekawe dlaczego spółki komandytowe maiłaby płacić mniejsze podatki niż spółki z oo. czy akcyjne?

Rozumiem walkę o niższe podatki, ale walkę o nierówność podatkową?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki