E-zwolnienia jednak nie od lipca? Minister pracy dementuje

Wsparcie lekarzy w skutecznym wprowadzeniu elektronicznych zwolnień lekarskich od 1 lipca tego roku, to główny cel współpracy resortu rodziny, pracy i polityki społecznej, ZUS-u i resortu zdrowia.

(fot. Mateusz Włodarczyk / FORUM)

Z początkiem lipca papierowe zwolnienia lekarskie mają zniknąć z obiegu. Zastąpią je elektroniczne zwolnienia lekarskie - tak zwane e-ZLA. Nieprawdziwe są doniesienia, jakoby termin obowiązywania e-zwolnień miał być przesunięty - podkreśliła minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska. Zaznaczyła, że e-zwolnienia będą wprowadzone od 1 lipca i Zakład Ubezpieczeń Społecznych intensywnie realizuje harmonogram wdrożenia e-zwolnień.

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertruda Uścińska wyjaśniła w rozmowie z IAR, że ZUS bardzo starannie przygotowuje ten harmonogram. Od ubiegłego roku zawarł ponad 160 porozumień z placówkami publicznymi i niepublicznymi. Szkoli lekarzy, informuje o tym jak wystawiać e-ZLA na Platformie Usług Elektronicznych ZUS i o korzyściach i ułatwieniach wynikających z wystawiania e-ZLA. Objaśnia też nową metodę podpisywania e-zwolnień bezpłatnym certyfikatem wydawanym przez ZUS.

Pracownicy Zakładu zakładają też lekarzom konta w PUE ZUS i pomagają w uzyskaniu bezpłatnego certyfikatu do podpisywania e-ZLA. Prowadzą też warsztaty w zakresie wystawiania elektronicznych zwolnień. Ponadto współpracują z placówkami medycznymi oraz producentami aplikacji gabinetowych w celu dostosowania aplikacji do wystawiania e-ZLA.

Współpraca z resortem rodziny, pracy i polityki społecznej i ZUS-em jest bardzo przydatna dla wprowadzenia e-zwolnienia z jak najmniejszymi perturbacjami dla lekarzy - zaznaczył w rozmowie z IAR wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Dodał, że już od 1 grudnia ZUS udostępnia darmowy certyfikat, umożliwiający lekarzom wygodne podpisywanie e-zwolnień. Minister Cieszyński zaznaczył, że elektronizacja zwolnień będzie bardzo wygodna przede wszystkim dla pacjentów, którzy nie będą musieli nosić zwolnienia do pracodawcy. Taki elektroniczny obieg dokumentów to standard w biznesie i my chcemy też przenieść te rozwiązania do administracji - dodał minister. Na wprowadzeniu e-zwolnień skorzystają też pracodawcy, którzy liczą na mniejszą liczbę krótkotrwałych absencji chorobowych.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR) Elżbieta Łukowska/kj

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.