E-korona – ruszają testy cyfrowej gotówki w Szwecji

analityk Bankier.pl

Szwedzki Bank Narodowy poinformował o rozpoczęciu programu pilotażowego elektronicznej wersji korony w postaci cyfrowego tokena. Oficjalna cyfrowa waluta będzie emitowana przez Riksbank, rozprowadzana przez banki komercyjne i wykorzystywana w transakcjach detalicznych.

Banki centralne w wielu krajach pracują nad nowym „produktem”, który mógłby w przyszłości zastąpić papierowy pieniądz. Jest nim oficjalna cyfrowa waluta, tzw. CBDC (ang. Central Bank Digital Currency). Jednym z najbardziej zaawansowanych w tej dziedzinie jest szwedzki Riksbank. Instytucja poinformowała 20 lutego 2020 r. o rozpoczęciu programu pilotażowego e-korony.

(fot. ibphoto / )

Na tym etapie prac nad cyfrowym odpowiednikiem korony szwedzkiej bank centralny ma zamiar przetestować infrastrukturę stworzoną wspólnie z firmą Accenture. Schemat ma składać się z trzech poziomów:

  • Banku centralnego, który będzie miał monopol na emisję e-korony. Będzie ona wydawana uczestnikom schematu w zamian za środki zgromadzone na rachunkach w Riksbank. Umorzenie e-pieniądza będzie odbywać się w ten sam sposób – wycofana z obiegu e-korona zostanie zamieniona na pieniądz rezerwowy w banku centralnym.
  • Banków komercyjnych pełniących rolę dystrybutorów e-korony i dostarczających pieniądz do portfeli klientów-użytkowników.
  • Użytkowników-płatników wykorzystujących e-koronę do rozliczeń za pomocą portfeli (np. w aplikacji mobilnej i innych formach).

Platforma technologiczna wykorzystana w teście opiera się rozproszonym rejestrze transakcji (DLT) Corda stworzonym przez konsorcjum R3. Chociaż termin ten może kojarzyć się z kryptowalutami, to mechanizm nie ma wiele wspólnego z np. bitcoinowym blockchainem. Sieć ma charakter prywatny (dołączyć mogą tylko uczestnicy zatwierdzeni przez Riksbank), a liczba węzłów zatwierdzających transakcje będzie niewielka.

Jak będzie działać elektroniczna gotówka?

W dokumencie opisującym założenia programu pilotażowego wskazano, że akceptanci (np. sklepy) i płatnicy będą mogli korzystać z oficjalnego elektronicznego pieniądza za pomocą aplikacji zainstalowanej np. w telefonie albo terminalu płatniczym. Aplikacja e-portfela będzie musiała zostać aktywowana u jednego z dystrybutorów-banków podłączonych do schematu e-korony. Cyfrową gotówką będzie można płacić w punktach handlowych lub przekazywać ją do innych użytkowników (transfer P2P). System ma umożliwiać natychmiastowe transakcje przez całą dobę, a w ramach testów sprawdzone zostaną także opcje operacji offline, bez połączenia z siecią.

Testu nie należy traktować jako wstępu do wprowadzenia oficjalnego cyfrowego pieniądza. Riksbank podkreśla, że celem programu pilotażowego, który potrwa rok (do lutego 2021 r.) jest sprawdzenie technologii w wyizolowanym, bezpiecznym środowisku. „Udostępnienie e-korony obywatelom to ostatecznie decyzja o charakterze politycznym” – wskazano w dokumencie.

Riksbank uzasadnia prace nad CBDC spadającym znaczeniem pieniądza gotówkowego oraz pojawieniem się prywatnych typów quasi-pieniądza w formie elektronicznej (np. cyfrowe waluty). Oficjalny cyfrowy pieniądz miałby być, na razie, dodatkiem do gotówki w formie fizycznej. Stworzenie odpowiedniej infrastruktury dla e-korony miałoby także ważne znaczenie dla bezpieczeństwa całego systemu płatniczego. Powstałby nowy schemat działający zupełnie niezależnie od systemów rozliczeń międzybankowych, który w razie potrzeby mógłby pełnić rolę rezerwowego „krwioobiegu” pieniądza.

Michał Kisiel

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
25 25 karbinadel

Aż któregoś dnia wybiorą postępowy, prospołeczny rząd który w imię solidarności i sprawiedliwości przydzieli każdemu równą ilość elektronicznych koron, a resztę przeznaczy na ratowanie klimatu. A w Polsce na kościół i TVP

! Odpowiedz
7 3 sammler

W sobotę z samego rana taka zgryźliwość? ;)

! Odpowiedz
16 13 lightning_network

Jeśli będzie tylko cyfrowa gotówka to na 100% bitcoin przejmie funkcję gotówki
np. w rozliczeniu remontu mieszkania itp

! Odpowiedz
3 8 hfjdj

Tylko na czarnym rynku jeżeli już. Żadna firma nie rozliczy ci transakcji w bitcoinie wtedy bo jak zapłacą od tego podatek?

! Odpowiedz
4 2 lightning_network odpowiada hfjdj

tak, wszędzie tam gdzie wolisz zapłacić gotówką...

! Odpowiedz
3 5 atari65xe odpowiada lightning_network

Wystarczy zablokować wymianę BTC na np. e-koronę i leżysz ... albo łagodniej : osoby wymieniające btc na e-koronę trafiają na specjalną listę podmiotów wykonujących podejrzane transakcje. A BTC bez możliwości wymiany na oficjalne pieniądze nikt nie przyjmie bo będzie to niewymienialne na towar i usługi ze względów podatkowych.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 7 lightning_network odpowiada atari65xe

sądząc po nicku - może to jeszcze pamiętasz:

czy nikt nie przyjmował dolarów za komuny?
wręcz przeciwnie - raczej bardzo chętnie ludzie przyjmowali taką płatność (między sobą)
mimo, że możliwości wymiany na oficjalne pieniądze nie było

:)

! Odpowiedz
4 6 lightning_network odpowiada lightning_network

albo: historyjki z gumy balonowej Donald, które robiły za środek płatniczy wśród dzieciaków :)

! Odpowiedz
4 7 atari65xe odpowiada lightning_network

Nie umiesz czytać ze zrozumieniem. Dolary były wymienialne na towar i usługi w przeciwieństwie do BTC. Poza tym stopień kontroli finansowej wtedy a dziś to dwa różne światy. Dzisiaj jest 1000 razy gorzej... z powodu tzw. "postępu" technologicznego.

! Odpowiedz
5 7 lightning_network odpowiada atari65xe

BTC jest wymieniane na towary i usługi. Nie znam informatyka w branży krypto, który chce dostać dolary za swoje usługi. Negocjacje oraz sama płatność odbywa się tylko w bitcoinach.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil