REKLAMA

E-korona – ruszają testy cyfrowej gotówki w Szwecji

Michał Kisiel2020-02-21 10:48analityk Bankier.pl
publikacja
2020-02-21 10:48

Szwedzki Bank Narodowy poinformował o rozpoczęciu programu pilotażowego elektronicznej wersji korony w postaci cyfrowego tokena. Oficjalna cyfrowa waluta będzie emitowana przez Riksbank, rozprowadzana przez banki komercyjne i wykorzystywana w transakcjach detalicznych.

Banki centralne w wielu krajach pracują nad nowym „produktem”, który mógłby w przyszłości zastąpić papierowy pieniądz. Jest nim oficjalna cyfrowa waluta, tzw. CBDC (ang. Central Bank Digital Currency). Jednym z najbardziej zaawansowanych w tej dziedzinie jest szwedzki Riksbank. Instytucja poinformowała 20 lutego 2020 r. o rozpoczęciu programu pilotażowego e-korony.

/ fot. ibphoto /

Na tym etapie prac nad cyfrowym odpowiednikiem korony szwedzkiej bank centralny ma zamiar przetestować infrastrukturę stworzoną wspólnie z firmą Accenture. Schemat ma składać się z trzech poziomów:

  • Banku centralnego, który będzie miał monopol na emisję e-korony. Będzie ona wydawana uczestnikom schematu w zamian za środki zgromadzone na rachunkach w Riksbank. Umorzenie e-pieniądza będzie odbywać się w ten sam sposób – wycofana z obiegu e-korona zostanie zamieniona na pieniądz rezerwowy w banku centralnym.
  • Banków komercyjnych pełniących rolę dystrybutorów e-korony i dostarczających pieniądz do portfeli klientów-użytkowników.
  • Użytkowników-płatników wykorzystujących e-koronę do rozliczeń za pomocą portfeli (np. w aplikacji mobilnej i innych formach).

Platforma technologiczna wykorzystana w teście opiera się rozproszonym rejestrze transakcji (DLT) Corda stworzonym przez konsorcjum R3. Chociaż termin ten może kojarzyć się z kryptowalutami, to mechanizm nie ma wiele wspólnego z np. bitcoinowym blockchainem. Sieć ma charakter prywatny (dołączyć mogą tylko uczestnicy zatwierdzeni przez Riksbank), a liczba węzłów zatwierdzających transakcje będzie niewielka.

Jak będzie działać elektroniczna gotówka?

W dokumencie opisującym założenia programu pilotażowego wskazano, że akceptanci (np. sklepy) i płatnicy będą mogli korzystać z oficjalnego elektronicznego pieniądza za pomocą aplikacji zainstalowanej np. w telefonie albo terminalu płatniczym. Aplikacja e-portfela będzie musiała zostać aktywowana u jednego z dystrybutorów-banków podłączonych do schematu e-korony. Cyfrową gotówką będzie można płacić w punktach handlowych lub przekazywać ją do innych użytkowników (transfer P2P). System ma umożliwiać natychmiastowe transakcje przez całą dobę, a w ramach testów sprawdzone zostaną także opcje operacji offline, bez połączenia z siecią.

Testu nie należy traktować jako wstępu do wprowadzenia oficjalnego cyfrowego pieniądza. Riksbank podkreśla, że celem programu pilotażowego, który potrwa rok (do lutego 2021 r.) jest sprawdzenie technologii w wyizolowanym, bezpiecznym środowisku. „Udostępnienie e-korony obywatelom to ostatecznie decyzja o charakterze politycznym” – wskazano w dokumencie.

Riksbank uzasadnia prace nad CBDC spadającym znaczeniem pieniądza gotówkowego oraz pojawieniem się prywatnych typów quasi-pieniądza w formie elektronicznej (np. cyfrowe waluty). Oficjalny cyfrowy pieniądz miałby być, na razie, dodatkiem do gotówki w formie fizycznej. Stworzenie odpowiedniej infrastruktury dla e-korony miałoby także ważne znaczenie dla bezpieczeństwa całego systemu płatniczego. Powstałby nowy schemat działający zupełnie niezależnie od systemów rozliczeń międzybankowych, który w razie potrzeby mógłby pełnić rolę rezerwowego „krwioobiegu” pieniądza.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Frankowiczu! Odzyskaj swoje pieniądze!

Frankowiczu! Odzyskaj swoje pieniądze!

Skuteczna pomoc, bez względu na to kiedy została zawarta Twoja umowa kredytu frankowego z bankiem.

Komentarze (38)

dodaj komentarz
karbinadel
Aż któregoś dnia wybiorą postępowy, prospołeczny rząd który w imię solidarności i sprawiedliwości przydzieli każdemu równą ilość elektronicznych koron, a resztę przeznaczy na ratowanie klimatu. A w Polsce na kościół i TVP
sammler
W sobotę z samego rana taka zgryźliwość? ;)
lightning_network
Jeśli będzie tylko cyfrowa gotówka to na 100% bitcoin przejmie funkcję gotówki
np. w rozliczeniu remontu mieszkania itp
hfjdj
Tylko na czarnym rynku jeżeli już. Żadna firma nie rozliczy ci transakcji w bitcoinie wtedy bo jak zapłacą od tego podatek?
lightning_network odpowiada hfjdj
tak, wszędzie tam gdzie wolisz zapłacić gotówką...
atari65xe odpowiada lightning_network
Wystarczy zablokować wymianę BTC na np. e-koronę i leżysz ... albo łagodniej : osoby wymieniające btc na e-koronę trafiają na specjalną listę podmiotów wykonujących podejrzane transakcje. A BTC bez możliwości wymiany na oficjalne pieniądze nikt nie przyjmie bo będzie to niewymienialne na towar i usługi ze względów Wystarczy zablokować wymianę BTC na np. e-koronę i leżysz ... albo łagodniej : osoby wymieniające btc na e-koronę trafiają na specjalną listę podmiotów wykonujących podejrzane transakcje. A BTC bez możliwości wymiany na oficjalne pieniądze nikt nie przyjmie bo będzie to niewymienialne na towar i usługi ze względów podatkowych.
lightning_network odpowiada atari65xe
sądząc po nicku - może to jeszcze pamiętasz:

czy nikt nie przyjmował dolarów za komuny?
wręcz przeciwnie - raczej bardzo chętnie ludzie przyjmowali taką płatność (między sobą)
mimo, że możliwości wymiany na oficjalne pieniądze nie było

:)
lightning_network odpowiada lightning_network
albo: historyjki z gumy balonowej Donald, które robiły za środek płatniczy wśród dzieciaków :)
atari65xe odpowiada lightning_network
Nie umiesz czytać ze zrozumieniem. Dolary były wymienialne na towar i usługi w przeciwieństwie do BTC. Poza tym stopień kontroli finansowej wtedy a dziś to dwa różne światy. Dzisiaj jest 1000 razy gorzej... z powodu tzw. "postępu" technologicznego.
lightning_network odpowiada atari65xe
BTC jest wymieniane na towary i usługi. Nie znam informatyka w branży krypto, który chce dostać dolary za swoje usługi. Negocjacje oraz sama płatność odbywa się tylko w bitcoinach.

Powiązane: Kryptowaluty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki