REKLAMA

Dziś rusza proces zarządu Warszawskiej Grupy Inwestycyjnej

2013-09-12 06:32
publikacja
2013-09-12 06:32

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia umorzył w środę postępowanie przeciwko siedmiu pracownikom byłej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (obecnie Komisja Nadzoru Finansowego). Sprawa ma związek z aferą WGI Domu Maklerskiego SA.

W czwartek rusza proces karny przeciwko trzem członkom zarządu WGI Dom Maklerski. Prokuratura Okręgowa w Warszawie oskarża ich o wyrządzenie szkody na prawie 248 mln zł.

Natomiast w środę Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia umorzył postępowanie przeciwko pracownikom KPWiG, z uwagi na brak znamion czynu zabronionego poinformowała PAP sędzia Agnieszka Domańska, będąca rzecznikiem prasowym ds. karnych.

Oskarżenie przeciwko pracownikom KPWiG wniosło 34 poszkodowanych, zarzucając im, że przyznając spółce akcyjnej WGI licencję na prowadzenie działalności maklerskiej, nie dopełnili obowiązków nadzorczych.

Oskarżeni byli: przewodniczący KPWiG Jarosław K., jego zastępca Witold P., dyr. Departamentu Domów Maklerskich Marek S., jego zastępca Dariusz N., naczelnik Wydziału Finansów i Analiz Krzysztof S., naczelnik Wydziału Postępowań w Departamencie Domów Maklerskich Bartłomiej K. oraz Beata J., będąca dyrektorem Departamentu Nadzoru Rynku. Pełnomocnik poszkodowanych wniósł przeciwko nim akt oskarżenia, gdy prokurator dwukrotnie wydał postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania.

Środowe postanowienie sądu o umorzeniu postępowania jest nieprawomocne, a sąd odroczył do 17 września sporządzenie pisemnego uzasadnienia.

W środę sprawa WGI była również przedmiotem posiedzenia innego warszawskiego sądu Sądu Rejonowego dla Warszawy-Woli. Było to postępowanie organizacyjne przed rozprawą główną przeciwko zarządowi WGI Consulting sp. o.o. - spółki córki, przez którą rzekomo miały być wyprowadzane pieniądze klientów WGI DM.

W czwartek na ławie oskarżonych zasiądą członkowie zarządu WGI DM: Łukasz K., Andrzej Marcin S. i Maciej Dominik S. Wszystkim grozi maksymalnie 10 lat więzienia. Są oskarżeni z art. 296 kodeksu karnego, czyli o wyrządzenie "szkody majątkowej w wielkich rozmiarach" w łącznej wysokości prawie 248 mln zł. Tak wynika z aktu oskarżenia Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Ok. 1200 pokrzywdzonych ocenia swoją szkodę na więcej, bo ponad 320 mln zł - tyle stanowi suma wierzytelności zgłoszonych do masy upadłościowej WGI DM. Samo postępowanie upadłościowe wobec WGI DM zostało umorzone z powodu braku środków na jego ukończenie.

W skład grupy WGI, oprócz WGI DM, wchodziło jeszcze kilka innych spółek, w tym m.in. WGI Consulting sp. z o.o., WGI Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA, WGI Financial sp. z o.o. Spółki te, prowadząc podwójną księgowość, przedstawiały klientom oraz KPWiG nieprawdziwe wyniki finansowe.

Sprawa przeciwko członkom zarządu WGI DM potrwa kilka miesięcy; kolejne rozprawy zaplanowano do połowy grudnia. (PAP)

kjed/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
~Kasia
a keidy osądzą żyda kaczyńskiego za fozz, telegraf itp? przeciez to grube milardy
~666
Na początku 2004 roku wynajęto całe 28 piętro w wieżowcu przy Chłodnej 51 w Warszawie. Wystrój pierwsza klasa. Hostessy jak “barbi” z obrazka. Spokój, powaga, kultura. Aż się chce przynosić tam pieniądze.

Po drugie RADA NADZORCZA.

Trochę mało poważnie, że Rada Nadzorcza to tata
Na początku 2004 roku wynajęto całe 28 piętro w wieżowcu przy Chłodnej 51 w Warszawie. Wystrój pierwsza klasa. Hostessy jak “barbi” z obrazka. Spokój, powaga, kultura. Aż się chce przynosić tam pieniądze.

Po drugie RADA NADZORCZA.

Trochę mało poważnie, że Rada Nadzorcza to tata i mama (zresztą chłopcy już podrośli i nabrali rutyny), więc tatusiowie i mamusie w lipcu 2004 wynieśli się z RN.

W to miejsce w tym samym czasie zatrudniono:

Pana prof. Tomasza Szapiro ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie – pedagoga i nauczyciela młodzieży jak robić interesy,
Pana dr Bohdana Wyżnikiewicza – wybitnego specjalistę od robienia interesów,
Pana Richarda Mbewe – afropolaka, który raczył nas w programie TV Pana Mosza jak mamy uzdrawiać i prowadzić polską gospodarkę chociaż w jego rodzinnej Zambii bida aż piszczy, a rodzinne miasto Ndoli znane jest nie z dynamicznego rozwoju gospodarczego, a tylko z tego, że tam zabito Sekretarza Generalnego ONZ Daga Hammarskjolda, oraz
Pana mecenasa Zbigniewa Basaka, który miał dbać o porządek w papierach. Zresztą Pan mecenas tak przejął się rolą, że w udzielonym wywiadzie dla Prawo i Gospodarka zamieścił taki tekst:
“Podstawowym uprawnieniem i obowiązkiem rady nadzorczej jest sprawowanie stałego nadzoru nad działalnością spółki. W wykonaniu tego obowiązku rada nadzorcza może m.in. żądać od zarządu spółki udostępnienia wszelkich dokumentów i udzielenia wyjaśnień we wszystkich sprawach związanych z jej działalnością, a także dokonywać rewizji stanu majątku spółki”. Pytanie tylko czy już wtedy tak łgał czy jeszcze w to wierzył??

Po trzecie ZNACZĄCE NAZWISKA.

Ponieważ te nazwiska nie bardzo chciły być w WGI S.A. więc specjalnie na ich potrzeby, żeby ich tylko zatrudnić i mieć podstawę do dokonywania przelewów na ich konto, we wrześniu 2004 roku z kapitału WGI S.A. utworzono WGI Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. Firma ta nic nie robiła tylko dokonywała przelewów na konto:

Pani Henryki Bochniarz – kandydata na Prezydenta RP,
Pana prof. Dariusza Rosatiego – z zaszczytów jakie sam uważał za najważniejsze cytuję z jego oficjalnej noty biograficznej. Od grudnia 1995 do października 1997 pełnił funkcję ministra spraw zagranicznych RP. Od 1998 członek Rady Polityki Pieniężnej. W latach 1966-1990 należał do PZPR,
Pana prof. Witolda Orłowskiego, – doradcę ekonomicznego Prezydenta Kwaśniewskiego i po co coś więcej dodawać.
Podstawowym zadaniem w/w było “być” w WGI żeby pokazać, że jest to firma godna zaufania i powierzenia jej pieniędzy. Panowie i panie konsultanci i handlowcy z WGI zawsze jednym tchem mówili, że to są członkowie ich Rady Nadzorczej. No i Państwo z Rady Nadzorczej mieli za zadanie załatwić dla WGI licencję Domu Maklerskiego. A z tym szło niestety nie łatwo. Inaugurację Domu Maklerskiego odkładano trzy razy bo nic nie trzymało się kupy. Dla fachowców z branży finansowej i giełdowej na kilometr było widać, że to jest jeden wielki przekręt. W TMS Brokers z niedowierzaniem patrzyli czy taka firma dostanie licencję Domu Maklerskiego
~bolek
po co tracić kolejne pieniądze dla tych darmozjadów. wina jest oczywista.nie powinni wyjść z pierdla, a ludziom oddać kasę.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki