REKLAMA

Protesty w wielu miastach Polski po śmierci kolejnej kobiety w ciąży. Premiera zapytano, co o nich myśli

2023-06-14 12:59
publikacja
2023-06-14 12:59

Zgony okołoporodowe miały miejsce również w czasach Platformy Obywatelskiej; chciałbym, żeby nie upolityczniać tego tematu - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do zaplanowanych w całym kraju protestów w związku ze śmiercią 33-letniej kobiety z Bochni.

Protesty w wielu miastach Polski po śmierci kolejnej kobiety w ciąży. Premiera zapytano, co o nich myśli
Protesty w wielu miastach Polski po śmierci kolejnej kobiety w ciąży. Premiera zapytano, co o nich myśli
fot. Adam Chełstowski / / FORUM

Szef rządu był pytany na konferencji prasowej o zaplanowane na środę protesty w kilkudziesięciu miastach w Polsce w związku ze śmiercią 33-letniej kobiety, pani Doroty z Bochni, która w piątym miesiącu ciąży trafiła do szpitala w Nowym Targu, gdzie zmarła z powodu wstrząsu septycznego. Z dokumentacji medycznej wynika, że kilka godzin wcześniej USG wykazało obumarcie płodu. Premiera zapytano, czy obowiązujące prawo nie daje "efektu mrożącego", skoro takie dramaty mają w Polsce miejsce.

Premier ponownie złożył wyrazy współczucia rodzinie kobiety. "Chciałbym też zwrócił uwagę na to, tę informację otrzymałem z Ministerstwa Zdrowia, że takie zgony okołoporodowe po prostu również i w czasach Platformy Obywatelskiej miały miejsce. Niestety także to, do czego odnoszą się osoby protestujące jest rzeczą jak najbardziej niesłuszną, niewłaściwą" - powiedział premier.

Podkreślił, że aborcja jest w Polsce dopuszczalna. "Życie i zdrowie kobiety przede wszystkim, także zdrowie psychiczne. Nie ma tutaj żadnych barier żadnych przeszkód, prawo jest jednoznaczne - życie i zdrowie kobiety musi być chronione" - powiedział Morawiecki.

"Chciałbym bardzo, żeby nie upolityczniać tego tematu. Chciałbym poprosić wszystkich, którzy szykują się do protestu, aby spojrzeli na to, jak wyglądało to w czasach Platformy Obywatelskiej, żeby zobaczyli, że tutaj nie ma zmiany. Wiem, że w ferworze walki politycznej jest próba wygenerowania takiej tezy, ale jest ona niesłuszna, niewłaściwa" - dodał.

Zgodnie z prawem dokonanie aborcji w Polsce jest możliwe, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (gwałt, kazirodztwo).

Mówił o tym w poniedziałek, odnosząc się do przypadku w placówce w Nowym Targu, minister zdrowia Adam Niedzielski. Wskazywał, że każda kobieta w Polsce w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia ma prawo do przerwania ciąży. Te dwa warunki – jak mówił – powinny być traktowane rozłącznie. Zdrowie jest szeroko definiowane. Chodzi zarówno o zdrowie fizyczne, jak i psychiczne.

Jednocześnie minister zdrowia powołał w poniedziałek zespół ds. opracowania wytycznych dla podmiotów leczniczych w zakresie procedur związanych z zakończeniem ciąży. W składzie znaleźli się eksperci m.in. ginekologii, położnictwa, neonatologii, perinatologii i psychiatrii.

Rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec informował zaś w poniedziałek, że w sprawie śmierci pacjentki w Nowym Targu po sygnałach medialnych natychmiast podjęto wyjaśnienia z urzędu, korzystając m.in. z opinii konsultanta krajowego ds. położnictwa i ginekologii.

Śledztwo w sprawie 33-letniej kobiety z Bochni poprowadzi Prokuratura Regionalna w Katowicach. O przekazaniu śledztwa do Katowic zdecydowała Prokuratura Krajowa.

W związku ze śmiercią ciężarnej pacjentki w Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym w Nowym Targu, rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek wystąpił w środę do Ministerstwa Zdrowia, Rzecznika Praw Pacjenta i nowotarskiej Prokuratury Rejonowej.

Rzecznik Marcin Wiącek poprosił ministra Adama Niedzielskiego o wskazanie, czy - a jeśli tak - to jakie działania podjęło ministerstwo dla wyjaśnienia sytuacji, a także uniknięcia podobnych zdarzeń w przyszłości.

Rzecznika praw pacjenta Bartłomieja Chmielowca RPO zapytał, czy i jakie działania podjął w celu wyjaśnienia sytuacji w szpitalu.

Prokuratora Rejonowego biuro rzecznika poprosiło zaś o wskazanie, co jest przedmiotem postępowania i jakie ustalenia zostały już poczynione.(PAP)

kkr/ ann/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (40)

dodaj komentarz
jkl777
Gdybym byl na miejscu niedoszlego ojca to aktywowalbym wlasna klauzule sumienia pt. "death wish"
arzab
Nie wiem po co dziennikarze pytają tego zakłamanego osobnika o cokolwiek. On na wszystko ma podobną odpowiedź "a za PO to było ...to czy tamto"
mkk6999
Chazar Morawitz nie mysli.

AMEBA Jankesów
nostsherlock
"Nie kopmy leżącego" - rzekł pinokio po dziesiątym kopnięciu leżącego
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
carlito1
Ciekawe co pisuary mają zamiar przepchnąć?
infinityhost
" chciałbym, żeby nie upolityczniać tego tematu " - cud, powiedział o sobie w liczbie pojedyńczej. Kiedy myślę, że już wiem o człowieku wszystko ten robi taki manewr.
bgiem
Były doradca Tuska stwierdził, ze za platformy tez tak było i zeby nie upolityczniac tematu.
Złodzieje-socjopaci. PiSPO Porozumienie Centrum jak ograbić i upodlić Polaków.
kaczyslaw_
Zamykanie szpitali przez ten niepolski rząd doprowadziło do 200 tys. nadmiarowych zgonów. Wprowadzone przez ten niepolski rząd prawo aborcyjne (bo dzietność? bo godek?) powoduje, że umierają kobiety w ciąży. Sami wpychają politykę w prywatne życie ludzi i jakiś pinokio mówi, żeby nie upolityczniać tematu. Co za bezczel!

Powiązane: Zdrowie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki