REKLAMA

ANALIZADynamika cen materiałów budowlanych nadal spada

2022-09-12 20:58
publikacja
2022-09-12 20:58

Dynamika cen materiałów w ciągu 3 miesięcy spadła o 9 pp. i sytuacja zdaje się powoli zmierzać w pożądanym kierunku - ocenił portal rynekpierwotny.pl. Dodano, że bardzo wysokie ceny energii mocno odbiją się na cenach, ponieważ udział energii w produkcji liczony jest w dziesiątkach procent.

Dynamika cen materiałów budowlanych nadal spada
Dynamika cen materiałów budowlanych nadal spada
fot. UnknownLatitude Images / / Shutterstock

Po wiosennej górce dynamiki cen materiałów budowlanych na rekordowym dotąd średnim poziomie 34 proc. licząc rok do roku, w sierpniu tempo drożyzny hamowało już do 25 proc. - poinformował w poniedziałek portal Rynekpierwotny.pl, który powołał się na dane Grupy PSB. Dodano, że oznacza to przyspieszanie spadków parametrów uciążliwej dla budowlanki hossy do 4 pp. miesięcznie. "Choć to za wcześnie na świętowanie powrotu rynku do normalności, to jednak sytuacja zdaje się powoli zmierzać w pożądanym kierunku" - ocenili eksperci.

Rekordowy wzrost cen materiałów budowlanych przypadł na kwiecień i maj br. - wynosił wówczas 34 proc. rdr. W sierpniu wzrost cen oscylował na poziomie 25 proc. rdr. "Dziewięciopunktowy zjazd w 3 miesiące oznacza już istotną korektę średniego tempa drożyzny liczonej rok do roku, pytanie jednak, czy to już równia pochyła, czy tylko jej dość niepewny w dłuższej perspektywie początek" - wskazali eksperci portalu.

Po raz pierwszy od lipca 2021 pojawiła się pozycja taniejąca rdr - były nią płyty OSB, do "której po raz pierwszy autorzy raportu dokooptowali drewno". "Po z górą 40-procentowym wzroście jeszcze w czerwcu br., następnie nieoczekiwanym wyzerowaniu zwyżki w lipcu, sierpień przyniósł spadek rok do roku przedmiotowej grupy towarowej o, bagatela, prawie jedną czwartą" - poinformował Rynekpierwotny.pl. "Takie zachowanie stawek może potwierdzać tezę o możliwym wykreowaniu, a obecnie pęknięciu bańki cenowej przynajmniej wybranych pozycji na rynku materiałów budowlanych" - przypuszczają eksperci portalu.

Na spadek cen "może przemawiać sytuacja na pierwotnym rynku mieszkaniowym". "Im więcej nowych budów mieszkaniowych i pozwoleń, tym i koniunktura na rynku materiałów lepsza, i vice versa" - wskazał Rynekpierwotny.pl

"Obecnie znacznie większe znaczenie (dla dynamiki cen materiałów - PAP) przypisuje się mało przewidywalnym ruchom cen surowców, a zwłaszcza surowców energetycznych" - zastrzegli eksperci. Rynekpierwotny.pl przypomniał, że perspektywy rosnących cen kontraktów terminowych na energię elektryczną z dostawą w 2023 r., które jeszcze trzy miesiące temu wskazały okrągłą wycenę 1 tys. zł/MWh, obecnie osiągają już poziom 2,5 tys. zł/MWh. "Tymczasem udział energii w produkcji materiałów budowlanych liczony jest w dziesiątkach procent, a w przypadku cementu może osiągać nawet połowę całkowitych kosztów jego wytworzenia" - wyjaśniono.

Wysokie ceny energii wyjaśniają, dlaczego cement i wapno "wciąż utrzymują pozycję jednego z trzech liderów zwyżek cen materiałów budowlanych". "Szanse na zatrzymanie zwyżek tej strategicznej dla budowlanki grupy towarowej, a także szeregu innych są w przewidywalnej przyszłości wyłącznie iluzoryczne" - uważają eksperci Rynekpierwotny.pl. "W tej sytuacji bardzo trudno sobie wyobrazić dalszy trwały zjazd krzywej dynamiki cen materiałów budowlanych, choć trzeba przyznać, że obecny jej obraz, przypominający początek równi pochyłej, prezentuje się dość obiecująco" - dodali.

Rynekpierwotny.pl to ogólnopolski portal zawierający oferty nieruchomości od deweloperów. Co miesiąc obsługuje ponad 550 tys. osób szukających mieszkania. Na portalu znajduje się 91 proc. wszystkich ofert dostępnych na rynku.

autorka: Ewa Nehring

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (18)

dodaj komentarz
ravauw
kazdy kto sie teraz buduje wie jaka jest sytuacja, po pierwsze materialy sa dostepne i w promocjach, po drugie ekipy budowlane (konstrukcyjne) maja zadyszke i maly portfel zamowien na 2023, ogolnie budowlanka siada, slysze to do instalatarow, przez hurtownie po budowlancow
tomcio-paluch
"Dynamika cen nadal spada". Toż to już nie potworek językowy, a bezsens. Zastępuje się słowo wzrost dynamiką, a przecież ceny mogą też dynamicznie spadać. Dynamicznie to z dużym odbiciem. O ile wzrost cen na niektóre materiały i wyroby budowlane był rzeczywiście znaczący w kwietniu i maju bieżącego roku, o tyle obecnie "Dynamika cen nadal spada". Toż to już nie potworek językowy, a bezsens. Zastępuje się słowo wzrost dynamiką, a przecież ceny mogą też dynamicznie spadać. Dynamicznie to z dużym odbiciem. O ile wzrost cen na niektóre materiały i wyroby budowlane był rzeczywiście znaczący w kwietniu i maju bieżącego roku, o tyle obecnie r/r ten wzrost mieści się w przedziale inflacji cen towarów konsumpcyjnych.
Redaktory są do wynajęcia. Uczą się języka strachu i paniki. To takie medialne. A że kaleczą język i nie przekazują wiedzy wprost, to tak przy okazji :)
szprotkafinansjery
Zaraz wodospad, prawda, peroniarze? Tyle ze w Chinach Evergrande odmraża inwestycje :D
ej_czy_nie
Peroniarzy już nie ma. Teraz to inwestorzy z solidnym wkładem własnym.
szprotkafinansjery odpowiada ej_czy_nie
Myślisz?... Że już zrozumieli?
jenak
"Technologia" wywoływania inflacji, gdy panuje globalizm i większość producentów czuje oddech światowej konkurencji.

Podnosisz ceny wąskich gardeł.

Surowcowo-energetycznych.

Wsparcie budujesz Gretą i mediami, że katastrofa już tuż-tuż.

Pelikany to kupują. Po chwili cała para wściekłości idzie
"Technologia" wywoływania inflacji, gdy panuje globalizm i większość producentów czuje oddech światowej konkurencji.

Podnosisz ceny wąskich gardeł.

Surowcowo-energetycznych.

Wsparcie budujesz Gretą i mediami, że katastrofa już tuż-tuż.

Pelikany to kupują. Po chwili cała para wściekłości idzie np. w Glapę albo Fialę albo innego frajera, który akuratnie tam się przypałętał.
ministerprawdy
"Rekordowy wzrost cen materiałów budowlanych przypadł na kwiecień i maj br. - wynosił wówczas 34 proc. rdr. W sierpniu wzrost cen oscylował na poziomie 25 proc. rdr." PONIEWAZ W ZESZLYM ROKU CENY NIE ROSLY wiec w ciagu miesiaca srednie ceny spadly o 9%.
szprotkafinansjery
Innymi słowy nie ma żadnego spadku mdm czy kdk, a tylko "spadek" rdr, podobnie jak "spadek cen" przy "wypłaszczeniu inflacji" w 2023 :D

Ale peroniarze to spece od czytania wykresów, wiec na pewno to rozumieją, prawda? :D
trolley
Zamiast "inflacja" jak mantra powinna być powtarzana "stagflacja". Nie mamy inflacji, mamy stagflację! To będzie naprawdę ciężka zima...
ej_czy_nie
Będzie ciężka zima. U was Rosji. Bo wam gaspromy podniosły ceny krajowe aby zrekompensować straty na ekspercie

Powiązane: Budowa domu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki