REKLAMA
PILNE

Techland też przekłada premierę gry. Kolejny polski hit opóźniony

Adam Torchała2020-01-20 18:45redaktor Bankier.pl
publikacja
2020-01-20 18:45
Techland też przekłada premierę gry. Kolejny polski hit opóźniony
Techland też przekłada premierę gry. Kolejny polski hit opóźniony
fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

Techland także przekłada premierę swojego hitu - "Dying Light 2" nie trafi do graczy wiosną 2020 roku. To kolejne, po "Cyberpunku 2077", znaczące opóźnienie w kalendarzu premier największych polskich producentów gier.

Choć Techland nie jest notowany na warszawskiej giełdzie, to jeden z najlepiej rozpoznawalnych polskich producentów gier. Można zaryzykować stwierdzenie, że to jedyny - obok CD Projektu - polski producent, który potrafi stworzyć grę "AAA" (najwyższej jakości, przeznaczoną dla masowego odbiorcy), która rozgrzeje świat. Seria "Dying Light" jest zaś ich magnum opus. Zapowiedź drugiej części hitu odbiła się szerokim echem w świecie gier, niestety Techland został zmuszony nieco schłodzić oczekiwania graczy.

- To był pracowity rok, staraliśmy się bowiem dowieźć nasz największy projekt zgodnie z zapowiedzianym terminem. Wiemy, że z niecierpliwością wyczekujecie premiery, a my chcemy dostarczyć wam dokładnie to, co obiecaliśmy - czytamy w poniedziałkowym oświadczeniu twórców "Dying Light 2". - Pierwotnie celowaliśmy w wydanie gry na wiosnę 2020 roku, niestety potrzebujemy nieco więcej czasu, by zrealizować naszą wizję - dodawali.

- Więcej szczegółów ujawnimy w nadchodzących miesiącach. Przepraszamy za tę rozczarowującą wiadomość. Naszym priorytetem jest jednak dostarczenie doświadczenia, które dorówna naszym wygórowanym standardom i waszym oczekiwaniom. Prosimy, pozostańcie z nami w kontakcie. I dziękujemy wam, fanom, za wasze ciągłe wsparcie, cierpliwość i zrozumienie - poinformowano. Pod listem podpisał się Paweł Marchewka, CEO Techlandu.

"Dying Light 2" śladami "Cyberpunka"

"Dying Light 2" podzieliło zatem los innej mocno wyczekiwanej polskiej gry - "Cyberpunka 2077". Ten również miał trafić do graczy wiosną 2020 roku, teraz jest obowiązującą datą premiery jest wrzesień 2020 roku. W przypadku gier "AAA" opóźnienia nie są jednak niczym zaskakującym i w historii zdarzały się wielokrotnie. Dwukrotnie przekładano choćby premierę "Wiedźmina 3". Historia zresztą pokazała również, że czasem lepiej wstrzymać premierę, niż dostarczyć grę pełną błędów. Ten ostatni błąd często popełniają mniejsze studia, które od razu po premierze muszą ogromnymi siłami łatać bugi i odbudowywać nadwątloną opinię graczy o grze.

Opóźnienie "Dying Light 2" może być istotne także z innego powodu. Niebawem na rynku pojawią się konsole nowej generacjiczyli PlayStation 5 oraz Xbox Scarlett, i być może polskie studio będzie mierzyło właśnie w nie. Póki co to jednak tylko domysły.

Techland też podbija świat gier

Pierwsza część "Dying Light" opowiadała o walce o przetrwanie w mieście opanowanym przez zombie. To jedna z polskich gier, które odniosły największy sukces na światowym rynku. Nie znamy liczb dotyczących sprzedaży gry, Techland w kwietniu 2019 roku chwalił się jednak, że w tytuł zagrało już 16 mln graczy.

Zapowiedź kontynuacji gry z E3 2018 była jedną z najszerzej komentowanych zapowiedzi z tamtych targów (a przecież mowa o największym wydarzeniu w gamingowym biznesie). Warto dodać, że wcześniej Techland zasłynął również takimi tytułami jak m.in. "Call of Juarez" (2006) i "Dead Island" (2011).

fot. / / Bankier.pl

Wszystko to ma przełożenie na wyniki. W 2018 roku przychody Techlandu sięgnęły 182,2 mln zł. Oznacza to, że były dwukrotnie niższe niż CD Projektu, ten wypracował bowiem wówczas 362,9 mln zł przychodu. Techland, gdyby zdecydował się na wejście na GPW, byłby najprawdopodobniej drugą najwyżej wycenianą spółką z branży. Póki co jednak brak jednoznacznego stanowiska Techlandu w tej kwestii.

Źródło:
Adam Torchała
Adam Torchała
redaktor Bankier.pl

Redaktor zajmujący się rynkami kapitałowymi. Zdobywca tytułu Herosa Rynku Kapitałowego 2018 przyznanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Swoją uwagę skupia głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie trzyma rękę na pulsie nie tylko całego rynku, ale także poszczególnych spółek. Z uwagą śledzi również ogólnogospodarcze wydarzenia w kraju i poza jego granicami.

Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
staszkowy
techland kiedy giełda?
siema123
Jak do gwiazdki się uwiną razem z premierą ps5 to będzie spoko.

Powiązane: Gry komputerowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki