REKLAMA

Starcie gigantów: CD Projekt kontra Techland

Adam Torchała2019-04-05 06:06redaktor Bankier.pl
publikacja
2019-04-05 06:06
fot. Techland / techland.pl

Choć za giganta wśród polskich producentów gier uchodzi CD Projekt, pokaźną skalą biznesu może się pochwalić także Techland. Tak prezentuje się porównanie wyników i osiągnięć liderów polskiego gamingu.

Cicha rywalizacja pomiędzy Techlandem i CD Projektem trwa od lat. Spółki zaczynały podobnie, od handlu grami, by później pójść w produkcję. Gdy CD Projekt dopiero kończył prace nad pierwszą częścią "Wiedźmina" (2008), Techland miał na swoim koncie już "Call of Juarez" (2006) - grę, która może nie zawojowała świata, ale została dostrzeżona przez recenzentów. W 2011 roku obie spółki wydały swoje - ówcześnie - największe hity: "WIedźmina 2" oraz "Dead Island". CD Projekt udoskonalił proces przenoszenia na ekrany klimatu świata wykreowanego przez Andrzeja Sapkowskiego, Techland zaś wszedł w niszę, w której świetnie się odnalazł - gry o zombie. 

Jeszcze większym sukcesem dla obu spółek okazał się rok 2015. Gdy cała uwaga skupiała się na majowej premierze "Wiedźmina 3", a kurs CD Projektu notował nowe historyczne maksima (wówczas na poziomie przeszło dziesięciokrotnie niższym niż dziś), Techland wprowadził na rynek "Dying Light". Kolejna gra z zombie w roli głównej może nie była tak przełomowa jak "Wiedźmin 3", który zgarnął setki nagród, jednak Techland też osiągnął globalny sukces. - Od chwili debiutu w "Dying Light" zagrało ponad 16 mln osób na całym świecie - chwali się spółka. 

Najlepszym tego dowodem były zeszłoroczne targi E3, gdzie show zrobił nie tylko CD Projekt, ale i właśnie Techland. Obie spółki zachwyciły uczestników i ich prezentacje należały do najlepiej ocenianych na całych E3. A przypomnijmy, że mówimy o największym wydarzeniu roku w świecie gier. - Podczas ubiegłorocznych targów E3 zdobyliśmy niemal 30 nagród i nominacji, w tym także nagrody od największych czasopism i portali piszących o grach. – mówi Paweł Marchewka, prezes Techlandu. Na gorąco swoje wrażenia opisywał zaś w szerokim wywiadzie udzielonym dla Bankier.pl tuż po powrocie z targów. - Reakcje przeszły nasze oczekiwania. Mieliśmy bardzo dużo czasu, bo Microsoft dał nam 6-7 minut na scenie, a nawet największe studia dostawały kilkukrotnie mniej - podkreślał.

Warto dodać, że i tym razem może się okazać, że hity dwóch największych polskich producentów ukażą się w podobnym czasie. Na E3 Techland pokazał kontynuację "Dying Light", której data premiery nie jest jeszcze znana. Podobnie jest z "Cyberpunkiem 2077", nowym hitem CD Projektu, który przez niektórych recenzentów bywa nazywany najbardziej wyczekiwaną grą świata. Dodatkowo Techland pracuje równolegle nad drugą grą typu "AAA", zaś CD Projekt zapowiedział już premierę kolejnej gry przed końcem 2021 roku. 

Techland, czyli połowa CD Projektu

Przewagę CD Projektu potwierdzają dane finansowe. Techland pochwalił się w czwartek, że z szacunków wynika, iż przychody w 2018 roku sięgnęły 182,2 mln zł. Oznacza to, że obroty Techlandu były dwukrotnie niższe niż CD Projektu, ten wypracował bowiem - zgodnie z raportem za 2018 rok - 362,9 mln zł przychodu.

Warto dodać, że dla obu spółek był to rok bez dużych premier, bazowały więc one przede wszystkim na sukcesach wcześniejszych tytułów. Dane pokazują, że zarówno "Wiedźmin 3", jak i "Dying Light" wciąż świetnie się sprzedają. W 2015 roku, gdy obie gry wchodziły na rynek, CD Projekt zanotował 798 mln zł przychodu, Techland zaś 412 mln zł. Przez cztery lata bez większych premier - choć w międzyczasie pojawiały się rozbudowane dodatki - przychody obu spółek spadły o ok. 55 proc.

Na podstawie raportów rocznych CD Projekt, KRS oraz danych Techlandu. Dane Techlandu za 2018 rok to szacunek. / Bankier.pl

Trudniej porównać zyski obu spółek. Techland netto zarobił w 2018 roku niemal tyle samo, co CD Projekt (109 mln zł vs 101 mln zł), jednak wynik Techlandu został zawyżony przed zdarzenie jednorazowe, które powiększyło zysk brutto o 60 mln zł). W rzeczywistości - upraszczając - spółki mają więc zapewne mniej więcej podobną marżę netto. Zaburzone są również dane za 2017 rok, gdy wyniki Techlandu zostały obciążone w drugą stronę - zysk netto spółki wyniósł ledwie 15,5 mln zł, lecz bez wydarzeń jednorazowych sięgnąłby pewnie - znów upraszczając - okolic 50 mln zł (CD Projekt w 2017 roku zarobił 200 mln zł). We wcześniejszych latach CD Projekt i Techland korzystali z nieco innych zasad rachunkowości, przez co rachunki wyników obu spółek znów są nieporównywalne.

Wyczekiwany debiut Techlandu

Warto dodać, że wśród producentów gier notowanych na GPW, tylko CD Projekt bije Techland pod względem przychodu. Przychody Ten Square Games, kolejnej spółki w stawce, wyniosły w 2018 roku 115 mln zł, czyli o 37 proc. mniej niż Techlandu. Kolejne 11bit studios osiągnęło 82 mln zł, zaś PlayWay 73 mln zł (choć to wynik za 12 miesięcy na III kwartał 2018 roku, spółka zwleka bowiem z publikacją raportu za IV kwartał aż do końca kwietnia).

Na podstawie Notoria Equity RT. *Dane Techlandu szacunkowe **Wyniki Play Way policzone za okres IV kwartał 2017-III kwartał 2018 / Bankier.pl

Od wielu lat na rynku pojawiają się spekulacje o możliwym debiucie giełdowym Techlandu. Przedstawiciele spółki nie wykluczali w przeszłości takiego scenariusza, ale w marcu w komunikacie spółka informowała, że "w Techlandzie nie toczą się obecnie żadne prace związane z wejściem firmy na giełdę". Z drugiej strony tak otwarte chwalenie się wynikami można odczytać jako sygnał, że jednak z tą giełdą jest coś na rzeczy. Wydaje się, że gdyby producent "Dying Lighta" zdecydował się na debiut, świetnie wypełniłby lukę pomiędzy CD Projektem, a resztą stawki.

Źródło:
Adam Torchała
Adam Torchała
redaktor Bankier.pl

Redaktor zajmujący się rynkami kapitałowymi. Zdobywca tytułu Herosa Rynku Kapitałowego 2018 przyznanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Swoją uwagę skupia głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie trzyma rękę na pulsie nie tylko całego rynku, ale także poszczególnych spółek. Z uwagą śledzi również ogólnogospodarcze wydarzenia w kraju i poza jego granicami.

Tematy

Komentarze (1)

dodaj komentarz
loosac
Gdyby techland wszedł na GPW to chyba kredyt bym wziął.

Powiązane: Gry komputerowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki