REKLAMA

Dworczyk: Na zwolnienia w administracji pozwala ustawa covidowa

2020-09-02 08:53, akt.2020-09-02 09:44
publikacja
2020-09-02 08:53
aktualizacja
2020-09-02 09:44
fot. Krystian Maj / Kancelaria Premiera RP

W ciągu 2-3 tygodni powinno udać się przeprowadzić wszystkie analizy dotyczące zmniejszenia zatrudnienia w administracji rządowej - mówił w środę szef KPRM Michał Dworczyk.

Szef KPRM został zapytany w radiu TOK FM o plany odchudzenia administracji rządowej, w tym o to, zwolnienie ilu osób jest planowane.

Dworczyk powiedział, że przeprowadzenie takich działań przewiduje tzw. ustawa covidowa, w sytuacji gdy wymagałby tego stan gospodarki czy finansów. Przypomniał też o przyjętej niedawno przez rząd uchwale zobowiązującej szefa KPRM do rozpoczęcia już teraz tych działań.

"Jesteśmy na etapie konsultacji z poszczególnymi ministerstwami (...) chcemy dokonać wspólnie przeglądu merytorycznie z ekspertami, urzędnikami służby cywilnej. Przeanalizować, gdzie jest jakieś miejsce na optymalizację, gdzie można zwiększyć efektywność działania" - powiedział szef KPRM. Dodał, że dopiero po tym przeglądzie będą podejmowane decyzje.

Dopytywany jaki odsetek osób może zostać zwolniony, Dworczyk podkreślił, że dzisiaj w ogóle nie mówimy o liczbach.

Pytany kiedy zakończy się zapowiedziany przez niego przegląd, odparł: "W ciągu najbliższych 2-3 tygodni myślę, że uda nam się przeprowadzić wszystkie analizy wspólnie z ministerstwami".

Wicepremier Emilewicz pytana w Radiu Plus, czy czas kryzysu to dobry czas na zwolnienia w administracji wskazała, że szefowie poszczególnych resortów zostali zobowiązani do przeglądu nadzorowanych przez siebie urzędów i instytucji, "po to, aby poprawić efektywność działania".

"Robimy to wszyscy z ogromną ostrożnością, z realną oceną tego, ile osób jest niezbędnych do tego, żeby urzędy pracowały sprawnie" - powiedziała minister rozwoju. Zastrzegła, że "na razie nie ma żadnej decyzji administracyjnej związanej z tym, jaka pula, ile osób będzie zwalnianych".

Emilewicz pytana o zwolnienia w resorcie, którym kieruje, wskazała: "dokonujemy takiego przeglądu i analizy". Zaznaczyła, że w administracji jest wielu pracowników w wieku emerytalnym. "Będziemy starali się, aby ci, którzy są zabezpieczeni materialnie, a osoby w wieku emerytalnym są zabezpieczone, jeśli mówimy o redukcjach, to dla nich to będzie znacznie mniej dotkliwe czy uciążliwie" - oceniła.

W ubiegłym tygodniu rząd przyjął uchwałę, w której zobowiązał szefa KPRM "do uzgodnienia z właściwymi członkami Rady Ministrów rozwiązań związanych ze zmniejszeniem zatrudnienia w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz urzędach obsługujących członków Rady Ministrów".

Dotyczyć to będzie także m.in. urzędów obsługujących organy administracji rządowej w województwie, jednostek podległych i nadzorowanych przez premiera, ministra kierującego działem administracji rządowej lub wojewodę, a także np. ZUS, KRUS czy NFZ.

"Działania dotyczące zmniejszenia zatrudnienia wiążą się z negatywnymi skutkami gospodarczymi wywołanymi przez pandemię COVID-19, które wpływają na wzrost deficytu budżetu państwa" - napisano wówczas w rządowym komunikacie.

autor: Rafał Białkowski

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (9)

dodaj komentarz
4mirek
Przerzucą ich do spółek skarbu państwa TAM JEST DUŻO MIEJSC DLA RODZINY I LEPIEJ PŁATNE
heldbaum
Dlaczego min. Sasin nie prowadzi dialogu tak jak z gornikami. Przeciez ten MAZ Stanu mowil, ze nie beda niczego narzucac. W przeciwienstwie do poprzednikow.
Co to, urzedasy gorsze od kopaczy? Jak to jest?
langdon25
Zwolnią 1000 urzędasów którzy zarabiają 10000 miesięcznie i zatrudnią 1200 nowych z pensją 12000zł.
Ot cały PIS
grab
Jasne, brawo PiS! Staruchów wyautować, ale wszystkich, Kaczyńskiego, Terleckiego itp. też!
sturmbannfuhrer_brunner
Nikt średnio rozgarnięty się na to nie nabierze, skomentował to kiedyś pan Terlecki - pod publiczkę, pod publiczkę :)
marianpazdzioch
Nie cieli zatrudnienia w szczycie koniunktury, kiedy każda miernota znalazłaby swoje miejsce przy wykładaniu towaru na półce w markecie, tylko teraz kiedy zaczyna szaleć bezrobocie. Po prostu genialne ...inaczej.
jarunia
Kpi czy o drogę pyta, chce ustalać zwolnienia w administracji z KSAPOWCAMI, którzy są niemerytoryczną samo-powielającą się sitwą w urzędach. Urzędy należy ODKSAPIĆ i zatrudnić ekspertów.
niepejsiaty_polak
W pierwszej kolejności - czosnki i cebularze, a potem kolesie z panienkami oraz glupole z klik rodzinnych i towarzyskich... A potem się zobaczy...
marianpazdzioch
Nie wiem o co ci chodzi, ale jeśli masz na myśli pisowców, ich rodziny i znajomych, to są ostatni do zwolnienia.

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki