REKLAMA

Dwa dni wolne na dziecko. Nawet, gdy przebywa za granicą UE

2021-07-06 11:50
publikacja
2021-07-06 11:50

Pracodawcy zatrudniający cudzoziemców, zwłaszcza spoza UE, nie są pewni, czy mogą pytać pracownika o datę urodzenia dziecka, by zweryfikować jego prawo do 2 dni wolnych do opieki nad małoletnim (do 14 lat) – pisze Prawo.pl. Zdaniem ekspertów cytowanych przez portal - nie. Co więcej, fakt przebywania dziecka za granicą nie może być powodem do odmowy udzielenia takiego urlopu.

Dwa dni wolne na dziecko. Nawet, gdy przebywa za granicą UE
Dwa dni wolne na dziecko. Nawet, gdy przebywa za granicą UE
fot. giuseppelombardo / / Shutterstock

Pracownik cudzoziemiec, wychowujący dziecko do lat 14 wypełnił oświadczenie, że będzie korzystał z 2 dni opieki zgodnie z art. 188 Kodeksu pracy. Oświadczenie zostało przyjęte przez pracodawcę, jednak okazało się, że dziecko znajduje się poza granicami UE. Rodzic nie sprawuje nad nim stałej opieki, ale władza rodzicielska, w związku z długotrwałym wyjazdem za granicę, nie została mu ograniczona - opisuje konkretny przypadek Prawo.pl.

Pracodawca stanął przed dylematem: czy w takiej sytuacji powinien udzielić dni wolnych na dziecko, tylko na podstawie oświadczenia? Pracownik utrzymywał, że dni te są mu potrzebne na wyjazd do rodziny i de facto w tym okresie będzie opiekował się dzieckiem.

„Prawo do dwóch dni w roku opieki nad dzieckiem jest uprawnieniem rodzica, z którego może skorzystać na podstawie oświadczenia. Przepisy nie dostarczają wzoru oświadczenia, ani zakresu informacji, które powinny się w nim znaleźć - Dagmara Aniołek, HR & Payroll Senior Specialist w RSM Poland, cytowana przez Prawo.pl. - Dlatego pojawia się wątpliwość, czy pracodawca może żądać od pracownika podania daty urodzenia dziecka w celu weryfikacji uprawień” - zauważa.

Dni wolne na opiekę nad dzieckiem reguluje art. 188 Kodeksu pracy. Zgodnie z nim, pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. O sposobie wykorzystania w danym roku kalendarzowym zwolnienia decyduje pracownik w pierwszym wniosku o udzielenie takiego zwolnienia złożonym w danym roku kalendarzowym.

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać

E-book

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać


Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Jak podkreśla Dagmara Aniołek, przepisy nie określają, czy pracodawca może odmówić pracownikowi skorzystania z tego uprawnienia i ustalać, czy zwolnienie jest wykorzystywane zgodnie z jego celem. „Dotychczasowa praktyka pokazuje, że pracodawca nie ma prawa odmówić pracownikowi, co więcej pracownik nie ma obowiązku motywowania swojej prośby” – zaznacza.

Według Piotra Nietrzpiela, radca prawnego z kancelarii Wojewódka i Wspólnicy „cel wykorzystania zwolnienia na podstawie powyższego przepisu powinien być rozumiany dość szeroko” i nie musi to być bezpośrednia opieka nad dzieckiem. W grę wchodzą również inne czynności podejmowane w interesie dziecka np. zrobienie zakupów rzeczy potrzebnych dziecku i przesłanie ich na Ukrainę.

Ostatecznie w opisywanej przez portal sprawie pracodawca przyznał pracownikowi dwa dni opieki na dziecko. Uznał bowiem, że skoro jest to uprawnienie rodzica, a przepisy nie nakładają na pracownika obowiązku wspólnego zamieszkania z dzieckiem, to rodzic, któremu nie ograniczono praw rodzicielskich, faktycznie będzie zajmował się dzieckiem w czasie swojego urlopu. Udzielił mu więc 12 dni urlopu, w tym 2 dni opieki na dziecko.

Więcej: https://www.prawo.pl/kadry/dni-wolne-na-opieke-nad-dzieckiem-czy-pracownik-bedacy,509259.html

Źródło informacji: PAP MediaRoom

UWAGA: Za materiał opublikowany przez redakcję PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”.

Tematy
Nawet do 9% na lokatach w Citi Handlowy? Sprawdzamy oferty w PLN, GBP i USD dla nowych i obecnych klientów Banku

Nawet do 9% na lokatach w Citi Handlowy? Sprawdzamy oferty w PLN, GBP i USD dla nowych i obecnych klientów Banku

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Imigranci w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki