REKLAMA

Duże zmiany w urzędach stanu cywilnego. Na lepsze

Katarzyna Sudaj2014-10-16 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2014-10-16 06:00
Duże zmiany w urzędach stanu cywilnego. Na lepsze
Duże zmiany w urzędach stanu cywilnego. Na lepsze
/ ingimage

W 2015 roku odpis aktu urodzenia lub zawarcia małżeństwa otrzymamy w dowolnym urzędzie stanu cywilnego, a na wniosek petenta również uzyskamy go w formie elektronicznej.

Nareszcie - dzięki przyjętej przez Sejm ustawie Prawo o aktach stanu cywilnego, od 1 stycznia 2015 roku skończy się era opasłych segregatorów wypełnionych papierowymi dokumentami po brzegi również w USC. Rozpocznie się elektroniczna rejestracja dokumentów stanu cywilnego przez wszystkie urzędy stanu cywilnego w całej Polsce. To kolejna po ePUAP i eZUS próba nadążania administracji publicznej za duchem czasów.


Przebudzenie urzędów - idzie XXI wiek (Źródło: ingimage)

Co nam daje elektroniczna rejestracja aktów stanu cywilnego?

Dzięki tej zmianie, obywatel będzie mógł złożyć wniosek i otrzymać odpis dokumentu w dowolnie wybranym urzędzie stanu cywilnego. Po odpis aktu urodzenia, małżeństwa czy zgonu nie będzie trzeba już jechać do innego miasta, gdy się wyprowadziliśmy się z rodzinnego miasteczka, czy do innej dzielnicy dużego miasta.

A było to kłopotliwe w wielu sytuacjach, np. przy wniosku o wydanie lub wymianę dowodu osobistego. Do tej pory należało dołączyć skrócony odpis aktu urodzenia lub małżeństwa, jeśli wydał go inny USC niż ten, w którym składaliśmy wniosek o dowód osobisty. Teraz problem ten zniknie, bo wszystko załatwimy w jednym urzędzie.

„Odmiejscowienie” urzędów pozwoli również na:

  • złożenie zapewnienia o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa,
  • rejestrację zdarzenia cywilnego, które miało miejsce za granicą,
  • odtworzenie zagranicznego dokumentu stanu cywilnego,
  • otrzymanie zaświadczenia stwierdzającego brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa,
  • otrzymanie zaświadczenia stwierdzającego, że zgodnie z polskim prawem można zawrzeć małżeństwo za granicą,
  • dokonanie administracyjnej zmiany imienia lub nazwiska

w dogodnym USC, dowolnie wybranym przez petenta.

Bez wizyty i bez opłat

Odpis aktu w postaci elektronicznej, bez wizyty w urzędzie? Tak, to też będzie możliwe. Na wniosek zainteresowanego, kierownik USC prześle drogą elektroniczną potrzebny dokument, bez konieczności osobistej wizyty. Brak przymusu papierowych odpisów to niższe koszty także dla interesantów, bo oznacza brak opłat za wydanie e-dokumentów.

Na prawdziwe udogodnienia przyjdzie nam poczekać

W każdym miodzie musi być łyżka dziegciu. Urzędy mają pół roku na całkowite przejście na rejestrację elektroniczną. Przez pierwsze sześć miesięcy 2015 roku ustawa dopuszcza jeszcze „papierową” rejestrację aktów stanu cywilnego. Jednak najpóźniej do końca 2015 roku i one będą musiały zostać wprowadzone do centralnego rejestru w formie elektronicznej. Starsze dokumenty będą przenoszone do systemu stopniowo, np. przy okazji dokonywania zmian w akcie lub wydawania odpisu.

Biorąc pod uwagę ogrom aktów stanu cywilnego dotyczących wszystkich obywateli Rzeczpospolitej, które należy wprowadzić do centralnego rejestru w formie elektronicznej, minie kilka lat, zanim wszyscy odczują zmiany. W pierwszej kolejności skorzystają rodzice nowo narodzonych dzieci po 1 stycznia 2015 roku czy zawierający związek małżeński po tej dacie, ich akty w pierwszej kolejności rozpoczną „e-życie”.

Łatwiej o ślub poza USC

To nie jedyne udogodnienia dla nowożeńców, które przewiduje nowa ustawa. Nowe przepisy rozszerzają możliwość zawarcia związku małżeńskiego poza urzędem stanu cywilnego. Do tej pory było to dozwolone tylko w szczególnych przypadkach (np. z powodu pobytu jednego z przyszłych małżonków w szpitalu lub w zakładzie karnym). Od 2015 roku za dodatkową opłatą urzędnik udzieli ślubu w ogrodzie czy innym wybranym miejscu, pod warunkiem, że gwarantuje ono „zachowanie powagi i doniosłości ceremonii oraz bezpieczeństwa wszystkich uczestników”.

Zmiana prawa w tej kwestii być może przyniesie ślubom w plenerze większą popularność, a przynajmniej stanie się łatwiejsze uzyskanie zgodny na taki ślub. Jednak chyba i do tej pory ci bardziej zdeterminowani przyszli nowożeńcy, przy dobrej woli Naczelnika USC, potrafili znaleźć sposób na plenerowy ślub.

Katarzyna Sudaj

Źródło:
Katarzyna Sudaj
Katarzyna Sudaj
redaktor Bankier.pl

Redaktor obszaru Biznes. Absolwentka Wydziału Prawa UAM i Wydziału Ekonomii Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. W swoich publikacjach porusza tematykę prawno-podatkową dotyczącą osób fizycznych i firm sektora MSP. Tel.: 601 951 503

Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (9)

dodaj komentarz
~Mariola
Administracja publiczna zachęca do załatwienia sporawy w formie elektronicznej, jednakże jest do tego zupełnie przystosowana dla przykładu w USC Gorzowie Wlkp. na rozpatrzenie wniosku czekam już 13 dni roboczych bez żadnej odpowiedzi.
~ofiara_cyfryzacji
Niestety... Co nam daje elektroniczna rejestracja aktów stanu cywilnego? Jak to u nas zwykle bywa, jeden wielki bajzel.... Urząd SC, który przez 50 lat wydawał mi dokumenty, w nowym DO zmienił mi imię ojca. Dlaczego? Jak to powiedział kierownik USC "Bo tak jest w komputerze, nikt nie będzie sprawdzał w starych księgach Niestety... Co nam daje elektroniczna rejestracja aktów stanu cywilnego? Jak to u nas zwykle bywa, jeden wielki bajzel.... Urząd SC, który przez 50 lat wydawał mi dokumenty, w nowym DO zmienił mi imię ojca. Dlaczego? Jak to powiedział kierownik USC "Bo tak jest w komputerze, nikt nie będzie sprawdzał w starych księgach (...)"
~Mama
Bardzo jest dobrze. Cudownie. Kiedyś odpis aktu urodzenia dziecka dostawałam od ręki. Teraz czekam już ponad 2 miesiące. Dziś usłyszałam "proszę zadzwonić za 2 tygodnie".
~iza
Niestety na dzień dzisiejszy jeszcze nic nie działa tak jak powinno, przynajmniej w moim mieście :/ Jak zwykle pomysł dobry, a co do wykonania to brak słów.....
~zorza
Ja też mam wrażenie że autor artykułu nie wie o czym pisze!. Ustawa ma wejść od 01.03.2015r., ale mam wrażenie , że to nie przejdzie, bo nic nie jest przygotowane. A pierwsi klienci (petenci) będą musieli poczekać sobie na dokumenty trochę dłużej niż do tej chwil.i (czyli kilka dni) i będą dany urząd odwiedzać Ja też mam wrażenie że autor artykułu nie wie o czym pisze!. Ustawa ma wejść od 01.03.2015r., ale mam wrażenie , że to nie przejdzie, bo nic nie jest przygotowane. A pierwsi klienci (petenci) będą musieli poczekać sobie na dokumenty trochę dłużej niż do tej chwil.i (czyli kilka dni) i będą dany urząd odwiedzać kilka razy. Nie będzie to zależne od urzędnika, ale od systemu. który będzie działał. Współczuję wszystkim!
~usc
Radzilabym autorowi zgłębienia tematu, bo bzdury napisał.
~usc
P.Sudaj chyba nie wie o czym pisze.... jakie dokumenty ubędą ?? akty papierowe?? dojdą nowe protokoły i np. zapewnienia przy ślubie na 10 stronA4. Radziłbym dokładniej zbadaćtemat
~DKJ
Głupota wydanie dowodu musze isc do USC skoro to wszystko w jednym urzedzie to pani w okienku o dowod powinna wejsc sobie w zakladke z moim aktem urodzenia ludzie mamy XXI wiek a tu sredniowiecze

Powiązane: Finanse dla dwojga

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki