REKLAMA

Będzie łatwiej wziąć ślub poza urzędem

Katarzyna Waś-Smarczewska2014-08-07 08:33redaktor Bankier.pl
publikacja
2014-08-07 08:33
ingimage

W lipcu Rada Ministrów przyjęła projekt nowej ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego. Wśród planowanych zmian, które wprowadza ustawa, zawarta jest liberalizacja zasad zawierania małżeństw. Zainteresowani będą mogli się pobrać poza urzędem, jednak w miejscu gwarantującym zachowanie powagi i doniosłości ceremonii oraz bezpieczeństwa wszystkich uczestników. To zmiany długo oczekiwane i potrzebne.

Za zorganizowanie takiej uroczystości przyszli małżonkowie będą musieli zapłacić. Uiszczą ponadto opłatę skarbową za sporządzenie aktu. Obecnie małżeństwo można zawrzeć w innym miejscu jedynie w szczególnych przypadkach (np. gdy jedno z przyszłych małżonków przebywa w szpitalu lub w zakładzie karnym). Dotąd decyzję o zorganizowanie uroczystości poza urzędem kierownik USC wydawał na podstawie dość ogólnych przepisów, co pozwalało mu w łatwy sposób wydać decyzję odmowną. O szczegółach mówi Pani Mirosława Hellich, Zastępca Dyrektora Departamentu Spraw Obywatelskich.

Nowa ustawa Prawo o aktach stanu cywilnego

Co poza ułatwieniami dla chcących zawrzeć związek małżeński wprowadza nowa ustawa? Elektroniczna rejestracja aktów stanu cywilnego, udostępnianie obywatelom odpisów w dowolnym USC i w postaci elektronicznej, liberalizacja zasad zawierania małżeństw poza urzędem oraz usprawnienie i uproszczenie niektórych procedur – to podstawowe cele nowej regulacji. Projekt nowej ustawy będzie stanowił podstawę prawną do prowadzenia od 1 stycznia 2015 roku rejestracji stanu cywilnego w postaci elektronicznej przez wszystkie urzędy stanu cywilnego w Polsce.

Elektroniczna ewidencja to ułatwienie zarówno dla urzędników, jak i obywateli. Rejestrowane w niej będą akty urodzeń, małżeństw i zgonów. Nowe przepisy regulują usprawnienia postępowań związanych z dokonywaniem zmian w aktach stanu cywilnego. Oznacza to m.in., że od tego momentu obywatel będzie mógł złożyć wniosek i otrzymać odpis dokumentu w dowolnym urzędzie stanu cywilnego. Ponadto, jeśli obywatel zgłosi zapotrzebowanie na odpis aktu w postaci elektronicznej, to kierownik USC prześle mu tą drogą potrzebny dokument, bez konieczności wizyty zainteresowanego w urzędzie. Dzięki „odmiejscowieniu” obywatele będą mogli w dowolnym USC złożyć:

  • Zapewnienie o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa
  • Oświadczenia małżonków, że dziecko będzie nosić takie samo nazwisko, jakie nosi albo nosiłoby ich wspólne dziecko
  • Oświadczenie rozwiedzionego małżonka o powrocie do nazwiska, które nosił przed zawarciem małżeństwa

W szczególnych przypadkach (związanych z chorobą, niepełnosprawnością lub inną niedającą się pokonać przeszkodą) możliwe będzie dokonanie czynności urzędniczych w miejscu faktycznego pobytu obywatela, bez konieczności wizyty w USC. Wśród planowanych zmian zawarta jest również liberalizacja zasad zawierania małżeństw poza urzędem stanu cywilnego.

Zainteresowani będą mogli się pobrać poza urzędem, jednak w miejscu gwarantującym zachowanie powagi i doniosłości ceremonii oraz bezpieczeństwa wszystkich uczestników. Za zorganizowanie takiej uroczystości przyszli małżonkowie będą musieli zapłacić. Uiszczą ponadto opłatę skarbową za sporządzenie aktu. Obecnie małżeństwo można zawrzeć w innym miejscu jedynie w szczególnych przypadkach (np. gdy jedno z przyszłych małżonków przebywa w szpitalu lub w zakładzie karnym).

Dostęp kierowników USC do elektronicznej bazy zwolni obywateli z obowiązku przedkładania w urzędach odpisów dokumentów, co z kolei oznacza brak opłat za ich wydawanie. Niewątpliwie skróceniu ulegnie również czas postępowań w sprawach sprostowania aktu stanu cywilnego w oparciu o inne dokumenty. Postanowienia sądowe zostaną zastąpione postępowaniami przed kierownikiem USC. W celu dokonania tych zmian wdrożony zostanie system teleinformatyczny, w którym będzie prowadzony rejestr aktów stanu cywilnego, umiejscowiony centralnie i zasilany przez kierowników USC. Dokumenty, które do tej pory miały postać papierową, będą przenoszone do systemu stopniowo, np. przy okazji dokonania zmian w akcie lub żądania wydania odpisu.

Źródło:
Katarzyna Waś-Smarczewska
Katarzyna Waś-Smarczewska
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadząca Bankier.pl, wydawca. W zespole Bankier.pl od 2008 roku. Absolwentka wrocławskiej polonistyki i specjalizacji edytorskiej, dyplom o komunikacji internetowej obroniła u prof. Jana Miodka. Chce, aby Bankier.pl był najlepszym źródłem informacji - podanych językiem zrozumiałym także dla osób, które nie mają wykształcenia ekonomicznego, a chcą znać i rozumieć zagadnienia dotyczące finansów.

Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~Lidka90N
Witam! Chcemy wziąć ślub poza urzędem, w Boże Ciało, jednak spotkalam się niestety z odmową. Usłyszalam odpowiedz '' to jest święto, więc jest nieczynne,, Udałam się więc do innego urzędu, kiedy zapytalam pani sie zgodzila ale niestety nie moglaby przyjechac w to miejsce, bo to nie jest jej teren. Więc Witam! Chcemy wziąć ślub poza urzędem, w Boże Ciało, jednak spotkalam się niestety z odmową. Usłyszalam odpowiedz '' to jest święto, więc jest nieczynne,, Udałam się więc do innego urzędu, kiedy zapytalam pani sie zgodzila ale niestety nie moglaby przyjechac w to miejsce, bo to nie jest jej teren. Więc proszę o odpowiedź Czy urzędnik może, musi udzielić ślubu poza USC w święto? Pozdrawiam.
~Aga
urzędnik może a nie musi i to jego dobra wola. Proszę pamiętać że urzędnik to też człowiek i ma prawo do wolnego w boże ciało jak reszta ludzi. Regulamin w niektórych urzędach nie pozwala na udzielenia takiego slubu pomimo dobrych chęci urzędnika. Ludzie nie wydziwiajcie i bierzcie ślub w soboty lub w dni urzędnik może a nie musi i to jego dobra wola. Proszę pamiętać że urzędnik to też człowiek i ma prawo do wolnego w boże ciało jak reszta ludzi. Regulamin w niektórych urzędach nie pozwala na udzielenia takiego slubu pomimo dobrych chęci urzędnika. Ludzie nie wydziwiajcie i bierzcie ślub w soboty lub w dni powszechne.

Powiązane: Finanse dla dwojga

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki