Duża awaria państwowych systemów informatycznych

Ministerstwo Cyfryzacji walczy we wtorek z dużą awarią systemów. Nie działały systemy SRP, CEPiK, ePUAP oraz serwisy rządowe takie, jak Obywatel.gov.pl, Pz.gov.pl, cepik.gov.pl, epuap.gov.pl. 

[Aktualizacja] Po godzinie 14:00 resort cyfryzacji poinformował na Twitterze, że dzisiejsza awaria systemów została usunięta. "Wszystkie systemy dziedzinowe i serwisy www oraz e-usługi działają prawidłowo. Działanie serwisu oraz e-usług dla obywateli zostało przywrócone" - podało ministerstwo.

Około godziny 10:00 Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało na swojej stronie i na Twitterze o awarii systemów rządowych: "Dziś od godzin porannych niedostępne są serwisy Obywatel.gov.pl, Pz.gov.pl, cepik.gov.pl, epuap.gov.pl. Niedostępne są także systemy SRP, CEPiK oraz ePUAP. Trwają intensywne prace nad usunięciem awarii. Przepraszamy za utrudnienia".

Z różnych części kraju od rana spływały powiadomienia o wstrzymanych procesach rejestracji pojazdów. "Kurier Lubelski" podaje, że z uwagi na awarię systemu CEPiK bardzo trudno było dziś zarejestrować auto. Miasto Białystok podawało, że mieszkańcy mogli mieć również problemy z załatwieniem aktu urodzenia, zgonu, spraw meldunkowych.

SRP, czyli System Rejestrów Państwowych łączy pięć rejestrów: PESEL, Rejestr Dowodów Osobistych, Rejestr Stanu Cywilnego, System Odznaczeń Państwowych, Centralny Rejestr Sprzeciwów. To oznacza problemy podczas np. wyrobienia dowodu osobistego czy uzyskania aktów stanu cywilnego. 

Polskie Radio podało na Twitterze, że w celu usunięcia awarii powołano sztab kryzysowy. Wiele urzędów miejskich informuje, że nieznana jest godzina usunięcia awarii. 

Około godziny 13:00 Ministerstwo Cyfryzacji podało komunikat, że działanie SRP, CEPiK oraz platformy ePUAP zostało przywrócone. - Oznacza to, że obsługa w urzędach może być prowadzona normalnie. Nadal trwają prace na przywróceniem działania e-usług oraz stron www: http://Pz.gov.pl , http://Epuap.gov.pl oraz http://Cepik.gov.pl  - podaje resort w komunikacie. 

Pomimo zapewnień resortu cyfryzacji sprzed kilku godzin, około godziny 20:00 działanie stron internetowych CEPik.gov.pl czy obywatel.gov.pl nadal pozostawia wiele do życzenia. Albo ładują się powoli, albo zupełnie nie udaje się nawiązać połączenia.

WSZ

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 majka23

Nie dziwię się, że to się wywala, skoro to taki potężny system. Możecie sobie poczytać, jak on tak naprawdę działa: https://www.prawo-jazdy-360.pl/aktualnosci/cepik

! Odpowiedz
8 13 takitamzdaleka

Sporo komentarzy pod artykułem... ale czy chociaż jeden jest konstruktywny?
Łatwo jest krytykować i naśmiewać się....
Ale czy umiecie rozwiazać problem? Albo wypracować rozwiazanie lepsze, bardziej odporne na awarie, lepiej zabezpieczone, majac takie warunki pracy jak maja Tamci pracownicy państwowi?
Pomijam, że artykuł niewiele mówi o samej istocie awarii, ale może warto się zastanowić jak wspomagać kraj a nie siedzieć i czekać aż inni to zrobia.
Bo jak widać - inni na swój sposób kraj urzadzaja, co niekoniecznie się nam podoba, czyż nie? Polecam zatem zastanowić się, jaka praca przyczyni się do lepszego jutra w Polsce.
Pozdrawiam

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 10 search

Chcesz to dymaj sam na misiewiczow. Kadry w administracjach i urzedach zostaly przetrzepane w ramach TKM dojna zmiana. Kazdy nowy bez konkursow z legitymacja PIS i merytorycznych kwalifikacji lapal sie na stolek, z pensja wypasina. Ci co cos jeszcze lapia wciaz zarabiaja smiech i musza patzrec na dylatanctwo jaie sie ponoszy po biurach

! Odpowiedz
3 14 niepelnosprawny_org

powinno cos dzialac awaryjnie, a jak macie serwery w jednym miejscu, w jednej firmie, to po ptakach..

! Odpowiedz
0 1 dzyszla

Kurde, a wczoraj założyłem profil zaufany i zacząłem oglądać, co tam da się zrobić. Sorry ludziska!

! Odpowiedz
8 47 janusz_tracz

Płaca programisty w Comarchu - 5000 zł
Płaca jakiegoś bezużytecznego urzędasa/radnego/cłonka rady nazdorczej spółki państwowej - 15000 zł

Dziękuję, dobranoc, jak w tym kraju ma być dobrze, jak k***a tak to wygląda na każdym kroku.

"Niech jadą", programiści, lekarze, naukowcy, niech jadą, i jadą...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 11 jaffa

strasznie się czepiasz tego Comarchu a prezesowi kto zapłaci 12mln zł rocznie? Zastanawiałeś się na tym?
Skąd ten biedny człowiek ma brać tą kasę.

! Odpowiedz
23 20 jkl777

Panstwo TEOLOGICZNE w akcji.

! Odpowiedz
20 34 search

To na bank wina Tuska, ale na cale szczescie mamy armie mlodych , zdolnych i ambitnych misiewiczow ( ten juz po licencjacie) i sadurskich wiec to potrwa tylko chwile a sprawa zostanie rozwiazana. Powola sie komisje sledcza.
Prawde mowiac to te wszyskie instytucje sa na takiej drodze sukcesu jak stadnina w Janowie.

! Odpowiedz
17 6 the_mind_renewed

A kiedyś nasi zaatakowali Niemców , atak na radiostację pod Gliwicami. Tak się to wszystko zaczyna.

! Odpowiedz