REKLAMA

Duńska Agencja Energii: doszło do wycieku z gazociągu Nord Stream 2. "Nie można wykluczyć prowokacji"

2022-09-26 18:30, akt.2022-09-27 09:43
publikacja
2022-09-26 18:30
aktualizacja
2022-09-27 09:43

W poniedziałek doszło do wycieku gazu z jednej z dwóch nitek Nord Stream 2 - poinformowała Duńska Agencja Energii. Administracja Morska tego kraju zamknęła dla statków akwen na Morzu Bałtyckim na południowy wschód od Bornholmu.

Duńska Agencja Energii: doszło do wycieku z gazociągu Nord Stream 2. "Nie można wykluczyć prowokacji"
Duńska Agencja Energii: doszło do wycieku z gazociągu Nord Stream 2. "Nie można wykluczyć prowokacji"
fot. Axel Schmidt / / Reuters

"Zagrożenie dla statków. Żegluga jest zabroniona na obszarze o promieniu pięciu mil morskich (prawie 10 km) od miejsca wycieku gazu" - podała w komunikacie Duńska Administracja Morska, przekazując dokładne dane nawigacyjne.

Według Duńskiej Agencji Energii poza strefą zakazu nie ma żadnych zagrożeń dla bezpieczeństwa związanych z rozszczelnieniem gazociągu.

Agencja Reutersa podała, że zaobserwowano gwałtowny spadek ciśnienia w gazociągu Nord Stream 2 z około 105 barów do 7 barów. Cytowany przez agencję rzecznik niemiecko-rosyjskiego koncernu potwierdził, że może to być spowodowane wyciekiem gazu.

Jak pisze niemiecki tygodnik "Spiegel", niemieccy ekolodzy z organizacji Deutsche Umwelthilfe (DU) ostrzegali, że spadek ciśnienia w rurociągu sugeruje, że "chodzi o większą awarię i że do Morza Bałtyckiego już przedostały się znaczne ilości niebezpiecznego gazu cieplarnianego, metanu". Metan po wydostaniu się na powierzchnię morza do atmosfery znacząco przyczyni się do efektu cieplarnianego - podkreślił szef DU Sascha Mueller-Kraenner.

Wiceszef MSZ o wycieku z Nord Stream 2: nie można wykluczyć prowokacji

Nie mogę wykluczyć żadnego scenariusza. Jesteśmy w sytuacji dużego napięcia międzynarodowego. Nasz wschodni sąsiad cały czas realizuje agresywną politykę, w tym zbrojną na Ukrainie, więc nie można wykluczyć żadnych prowokacji - ocenił wiceszef MSZ Marcin Przydacz po wycieku gazu z Nord Stream 2.

Wiceszef MSZ był pytany w Polsat News, czy wyciek może mieć coś wspólnego z Baltic Pipe. "W momencie, kiedy dostaniemy pełne informacje, także od naszych duńskich partnerów, co do przyczyn tej awarii, będziemy mogli z całą odpowiedzialnością wskazać na ewentualne motywacje" - zastrzegł.

"Nie mogę wykluczyć żadnego scenariusza. Jesteśmy w sytuacji dużego napięcia międzynarodowego. Niestety, nasz wschodni sąsiad cały czas realizuje agresywną politykę. Jeżeli jest zdolny do agresywnej polityki w postaci zbrojnej na Ukrainie, to oczywistym jest, że nie można wykluczyć żadnych prowokacji, także na odcinkach w Europie Zachodniej" - podkreślał Przydacz. "Widzieliśmy w ciągu ostatnich wielu lat tego typu prowokacje, łącznie z próbą eliminacji wrogów politycznych. Trzeba być tutaj spokojnym i na spokojnie to weryfikować, ale jestem przekonany, że dzisiejsze otwarcie tego dużego, ważnego projektu Baltic Pipe będzie przeprowadzony w sposób niezakłócony i już od tej jesieni będzie pompowany gaz tak, ażeby polskie rodziny mogły być bezpieczne" - dodał.

Wiceszef MSZ był także pytany o doniesienia medialne, że przy platformach wiertniczych na Norweskim Szelfie Kontynentalnym w ostatnim czasie zaobserwowano niezidentyfikowane drony. Norweskie służby specjalne nie wykluczają, że po wybuchu wojny na Ukrainie mogą być to działania obcego wywiadu przeciwko Norwegii.

"Norwegia jest członkiem Paktu Północnoatlantyckiego, jest częścią NATO, jest pod naszym wspólnym, NATO-wskim parasolem ochronnym, więc nie sądzę, żeby tutaj dochodziło do jakichś otwartych działań dywersyjnych, natomiast próby różnego rodzaju oddziaływania na rynki energetyczne ze strony państwa agresora, które to państwo-agresor przecież chce oddziaływać na te rynki energetyczne, straszy tą zimą, mówi, że w Europie będą z tym związane problemy, znów - nie można tego wykluczyć, na spokojnie to trzeba badać i ewentualnie reagować, ale nie tylko poprzez werbalne apele, bo z tego sobie nasi sąsiedzi w Moskwie niewiele pewnie robią - trzeba po prostu działać tak, ażeby tych prowokacji jak najszybciej unikać" - mówił Przydacz.

Jak dodał, "może chodzić o to, aby wzbudzić niepokój wśród ludzi". (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

gb/ dki/

Gazociąg Nord Stream 2 nie został oficjalnie oddany do użytku, ale jest wypełniony gazem w związku z próbami ciśnieniowymi. Kanclerz Niemiec Olof Scholz na krótko przed inwazją Rosji na Ukrainę ogłosił, że jego kraju rezygnuje z użytkowania tego rurociągu.

Duńska telewizja TV2 podała, że zamknięcie akwenu w pobliżu Bornholmu nie utrudnia ruchu promów pasażerskich.(PAP)

zys/ akl/

Tematy
BLACK WEEK na Pracuj.pl! - 40% na wszystko. Dodaj ogłoszenie, znajdź pracownika!

BLACK WEEK na Pracuj.pl! - 40% na wszystko. Dodaj ogłoszenie, znajdź pracownika!

Advertisement

Komentarze (25)

dodaj komentarz
faramir_z_gondoru
Oczywiście USA nic o tym nie wie...
wizytator
Przecież NS miał już dawno być pusty. O co chodzi?
mararok
To jednak włączyli to, bo mówili że nigdy nie włączą...

Aaaa.... po cichutku niemczaszki gaz pobierają, a mówią nie włączymy. A jak awaria to że niby prowokacja - dziwne skąd gaz w nie używanej rurze bardzo dziwne :)

xqwztsa odpowiada (usunięty)
Zmień płytę, bo się zaciąłeś na dwóch zdaniach. Tylko tyle znasz po polsku?
trolley odpowiada xqwztsa
kolegi sekciarza a nie ciebie pytałem
xqwztsa odpowiada trolley
Co za różnica? Do każdego piszesz to samo. xD
1984
Zakręć u siebie główny zawór z wodą, a następnie odkręć dowolne kolanko. Woda cieknie z rur czy nie?

W ramach przygotowania do koncesjonowania NS2 napełniono tzw. gazem technicznym. Jest to dokładnie to samo co woda która bez wzgledu na to czy używamy wodociagów czy nie zawsze jest w rurach. tak samo zawsze w gazociągu jest
Zakręć u siebie główny zawór z wodą, a następnie odkręć dowolne kolanko. Woda cieknie z rur czy nie?

W ramach przygotowania do koncesjonowania NS2 napełniono tzw. gazem technicznym. Jest to dokładnie to samo co woda która bez wzgledu na to czy używamy wodociagów czy nie zawsze jest w rurach. tak samo zawsze w gazociągu jest gaz techniczny. Ale jak widze wielu zamiast poszperać w necie (łatwe do odnalezienia) lub uruchomić logikę woli szukać teorii spiskowych. Jak nie wierzysz w to co napisałem proponuję alternatywne wyjaśnienie: Reptilnianie od ruskich ten gaz kupują.

Powiązane: Nord Stream 2

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki