Duda w USA: Nie spodziewam się specjalnej reakcji Moskwy, Rosja dozbraja okręg kaliningradzki

Nie spodziewam się jakiejś specjalnej reakcji Moskwy, Moskwa cały czas dozbraja okręg kaliningradzki - powiedział w środę w Waszyngtonie prezydent Andrzej Duda. To, co się w tej chwili dzieje ze strony Sojuszu Północnoatlantyckiego, Polski, USA to w zasadzie jest odpowiedź na to, co Rosja robi – wskazał.

(fot. Sejm RP / Flickr)

W środę oficjalnie poinformowano, że Stany Zjednoczone planują zwiększyć swoją obecność wojskową w Polsce, wynoszącą ok. 4500 rotujących się członków personelu wojskowego o ok. 1000 dodatkowych żołnierzy. W podpisanej w Waszyngtonie przez prezydentów obu państw deklaracji dot. współpracy obronnej zapisano m.in. utworzenie w Polsce Wysuniętego Dowództwa Dywizyjnego USA oraz eskadry bezzałogowych statków powietrznych MQ-9 Sił Powietrznych USA.

Prezydent Duda był pytany jakiej reakcji Moskwy spodziewa się w związku z zapowiedzią zwiększenia amerykańskiej obecności.

"Nie spodziewam się jakiejś specjalnej reakcji Moskwy, bo Moskwa cały czas dozbraja okręg kaliningradzki; to jest w tej chwili najbardziej zmilitaryzowana strefa w Europie. I to już od dawna. To, co się w tej chwili dzieje ze strony Sojuszu Północnoatlantyckiego, naszej strony, strony Stanów Zjednoczonych, to w zasadzie jest odpowiedź na to, co Rosja robi w okręgu kaliningradzkim, a także prowadząc choćby szeroko zakrojone ćwiczenia na Białorusi" – podkreślił Duda.

"Pytano mnie dzisiaj, czy Rosja jest przyjacielem Polski. Ja bym bardzo chciał, żeby była przyjacielem Polski. Ja bym bardzo chciał, żeby te relacje były jak najlepsze. Ja bym bardzo chciał, żeby rozkwitały relacje polityczne, żeby rozkwitały relacje międzyludzkie, naukowe, wymiana gospodarcza. Bardzo bym tego chciał. Warunek jest jeden. Musi być przestrzegane prawo międzynarodowe, podstawowe zasady, bo to jest gwarancja światowego bezpieczeństwa, to jest gwarancja pokoju. Dzisiaj tego o Rosji powiedzieć nie można" – ocenił prezydent. (PAP)

autorzy: Katarzyna Lechowicz-Dyl, Marzena Kozłowska

ktl/ mzk/ par/

Źródło: PAP
Ludzie:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil