Duda w USA: Nie spodziewam się specjalnej reakcji Moskwy, Rosja dozbraja okręg kaliningradzki

2019-06-12 22:50
publikacja
2019-06-12 22:50

Nie spodziewam się jakiejś specjalnej reakcji Moskwy, Moskwa cały czas dozbraja okręg kaliningradzki - powiedział w środę w Waszyngtonie prezydent Andrzej Duda. To, co się w tej chwili dzieje ze strony Sojuszu Północnoatlantyckiego, Polski, USA to w zasadzie jest odpowiedź na to, co Rosja robi – wskazał.

/ fot. Sejm RP / Flickr

W środę oficjalnie poinformowano, że Stany Zjednoczone planują zwiększyć swoją obecność wojskową w Polsce, wynoszącą ok. 4500 rotujących się członków personelu wojskowego o ok. 1000 dodatkowych żołnierzy. W podpisanej w Waszyngtonie przez prezydentów obu państw deklaracji dot. współpracy obronnej zapisano m.in. utworzenie w Polsce Wysuniętego Dowództwa Dywizyjnego USA oraz eskadry bezzałogowych statków powietrznych MQ-9 Sił Powietrznych USA.

Prezydent Duda był pytany jakiej reakcji Moskwy spodziewa się w związku z zapowiedzią zwiększenia amerykańskiej obecności.

"Nie spodziewam się jakiejś specjalnej reakcji Moskwy, bo Moskwa cały czas dozbraja okręg kaliningradzki; to jest w tej chwili najbardziej zmilitaryzowana strefa w Europie. I to już od dawna. To, co się w tej chwili dzieje ze strony Sojuszu Północnoatlantyckiego, naszej strony, strony Stanów Zjednoczonych, to w zasadzie jest odpowiedź na to, co Rosja robi w okręgu kaliningradzkim, a także prowadząc choćby szeroko zakrojone ćwiczenia na Białorusi" – podkreślił Duda.

"Pytano mnie dzisiaj, czy Rosja jest przyjacielem Polski. Ja bym bardzo chciał, żeby była przyjacielem Polski. Ja bym bardzo chciał, żeby te relacje były jak najlepsze. Ja bym bardzo chciał, żeby rozkwitały relacje polityczne, żeby rozkwitały relacje międzyludzkie, naukowe, wymiana gospodarcza. Bardzo bym tego chciał. Warunek jest jeden. Musi być przestrzegane prawo międzynarodowe, podstawowe zasady, bo to jest gwarancja światowego bezpieczeństwa, to jest gwarancja pokoju. Dzisiaj tego o Rosji powiedzieć nie można" – ocenił prezydent. (PAP)

autorzy: Katarzyna Lechowicz-Dyl, Marzena Kozłowska

ktl/ mzk/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Modernizacja polskiej armii

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki