REKLAMA

Drzewa przy bloku, w ogródku sąsiada. Kto zapłaci za przycięcie? Prawnik podpowiada

2021-08-28 06:00
publikacja
2021-08-28 06:00
Drzewa przy bloku, w ogródku sąsiada. Kto zapłaci za przycięcie? Prawnik podpowiada
Drzewa przy bloku, w ogródku sąsiada. Kto zapłaci za przycięcie? Prawnik podpowiada
fot. agil73 / / Shutterstock

Drzewo rosnące przy bloku zakłóca sygnał telewizyjny w mieszkaniu na pierwszym piętrze. Ogródek, w którym drzewo rośnie, przynależy do mieszkania na parterze. Kto powinien zapłacić za przycięcie gałęzi? Na to pytanie odpowiada adwokat Edyta Wojnarowska.

"Mieszkam w mieszkaniu na parterze z niewielkim ogródkiem, w którym rośnie dosyć wysoki świerk. W zeszłym roku został znacząco przycięty, aby odsłonić moje mieszkanie, jak i częściowo mieszkania sąsiadów. Sąsiadka, która mieszka nade mną twierdzi, że nadal jedna z gałęzi zakłóca jej sygnał anteny satelitarnej. Na moją prośbę dokładnego sprawdzenia, czy to na pewno gałąź jest powodem, odpowiada, że jest o tym przekonana. Twierdzi ponad to, że jest to jedyne możliwe ustawienie anteny. Ostatecznie chcę się zgodzić na to przycięcie gałęzi, choć wypłynie to niekorzystnie na formę drzewa, ale sąsiadka uważa, że to ja powinnam zorganizować ekipę (gałąź jest dość wysoko, trzeba prawdopodobnie użyć podnośnika) i zapłacić za usunięcie gałęzi. W moim przekonaniu zajęcie się tym i poniesienie kosztów jest po stronie sąsiadki. Sąsiadka wywiera na mnie presję i prosi odblokowanie TV i zaznacza, że trwa to już zbyt długo."

W celu odpowiedzi na zadane pytanie należy odnieść się do kwestii, związanych z immisjami, o których stanowi art. 144 k.c.

Immisje to termin, którym określa się zachowania mające miejsce na nieruchomości własnej, lecz oddziałujące na nieruchomość lub nieruchomości sąsiednie tego rodzaju immisje nazywane są immisjami pośrednimi.

Należy je odróżnić od immisji bezpośrednich, które polegają na bezpośrednim i celowym oddziaływaniu na grunt sąsiedni za pomocą specjalnych urządzeń w celu kierowania określonych substancji na inną nieruchomość.

W art. 144 k.c. stwierdza się, że właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swojego prawa powstrzymywać się od wszelkich działań, które mogłyby zakłócić korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości oraz ze stosunków miejscowych.

Uregulowanie to odnosi się do nieruchomości, a więc obejmuje zarówno nieruchomości gruntowe, jak i budynkowe oraz lokalowe.

Wynika z niego także, że immisje pośrednie są co do zasady dopuszczalne; są bowiem dozwolone tak długo, jak długo nie przekraczają przeciętnej miary.

Prawo sąsiedzkie: problem z drzewami na nieruchomości sąsiada

"Tuje sąsiada przechodzą na moją posesję o około 1,5 metra i swoją wysokością zacieniają moją działkę oraz ograniczają swoją wysokością 3,5 metra widok z mojej działki na okolice. Sąsiad nie chce usunąć tych tui, jak mam z nim walczyć, aby spełnił moją prośbę o wycięciu? Nadmienię, że działkę chciałbym sprzedać i traci ona na wartości, bo jest zacieniona i przez te tuje ograniczony jest z niej widok na okolicę."

Co robić? Zapytaliśmy prawnika

Nieruchomością sąsiednią w rozumieniu art. 144 k.c. jest nie tylko nieruchomość przylegająca do nieruchomości będącej źródłem immisji, ale wszystkie nieruchomości, które znajdują się w zasięgu omawianych oddziaływań.

Przykładem immisji pośredniej jest zakłócanie odbioru mediów przez drzewo rosnące na posesji sąsiada.

Właścicielowi nieruchomości, która jest poddawana takim niekorzystnym wpływom, przysługuje roszczenie w stosunku do sąsiada o zaniechanie naruszeń i przywrócenie stanu zgodnego z prawem na podstawie art. 222 § 2 k.c., zgodnie z którym przeciwko osobie, która narusza własność w inny sposób aniżeli przez pozbawienie właściciela faktycznego władztwa nad rzeczą, przysługuje właścicielowi roszczenie o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń.

Przed wystąpieniem na drogę sądową występujące zakłócenia wywoływane przez sąsiada muszą zostać poddane obiektywnej ocenie dotyczącej ich natężenia i dokuczliwości.

Zakłócenia wywoływane przez drzewa rosnące na posesji sąsiada muszą być na tyle dokuczliwe, żeby uznać je za znacząco wpływające, a wręcz uniemożliwiające korzystanie z nieruchomości; tylko wtedy, gdy powyższe kryteria zostaną spełnione, zasadne staje się żądanie od sąsiada, by ten ograniczył emisję zakłóceń.

Należy mieć na względzie, że różne osoby mogą odmiennie odbierać ich natężenie, więc każdy przypadek immisji będzie analizowany indywidualnie.

Skutkiem zakłóceń sygnału anteny przez drzewa rosnące na posesji sąsiada może być nieprawidłowe działanie odbiorników radiowych lub telewizyjnych ze względu na jakość obrazu lub dźwięku.

Niewątpliwie stanowi to problem dla właściciela nieruchomości i tym samym ogranicza jego prawo do rozporządzania nieruchomością.

W tym konkretnym przypadku roszczenie o zaniechanie naruszeń i przywrócenie stanu zgodnego z prawem byłoby zasadne.

Roszczenie takie obejmowałoby całkowite usunięcie przyczyny zakłóceń lub ograniczenie do poziomu zakłóceń, które nie przekraczałyby przeciętnej miary.

adw. Edyta Wojnarowska, https://adwokat-wojnarowska.com.pl/

Źródło:
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (4)

dodaj komentarz
sel
A może to dom sąsiada zakłóca sygnał?, W takim razie trzeba go rozebrać? A najlepiej oba?
demeryt_69
Dziś o drzewach 'radzi' adw. Edyta Wojnarowska, a tydzień temu był lansowany dr Rafał Wasilewski, radca prawny że Szczecina, w identycznym tekście o drzewie u sąsiada - czy Bankier serwuje odgrzewane kotlety dla płatnego lansu?

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Prawo-sasiedzkie-problem-z-drzewami-na-nieruchomosci-sasiada-
Dziś o drzewach 'radzi' adw. Edyta Wojnarowska, a tydzień temu był lansowany dr Rafał Wasilewski, radca prawny że Szczecina, w identycznym tekście o drzewie u sąsiada - czy Bankier serwuje odgrzewane kotlety dla płatnego lansu?

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Prawo-sasiedzkie-problem-z-drzewami-na-nieruchomosci-sasiada-8167009.html
innowierca
A super jest jak pelne slonce nie wpada do duzego pokoju tylko piekne rozlozyste drzewo chroni przed nagrzewaniem sie mieszkania w lato i jeszcze oslania przed wzrokiem sasiadow z bloku naprzeciwko i halas tez jest mniejszy od ulicy i widac zycie zwierzat na drzewie.Jeden lubi drugi nie :)
innowierca
A szczegolnie to zdjecie powyzej tego "blokhausu" ktorego jedyna atrakcja sa te drzewa chroniace od halasu i wzroku ulicy i dajace przyjemny cien na balkonie.
Reszta to halasliwe bloczysko nie warte swojej ceny. Wiecej rozlozystych drzew pomiedzy blokami chcemy ::))

Powiązane: Sąsiad z piekła rodem

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki