REKLAMA

Dramatyczna sytuacja humanitarna Polaków na Ukrainie

2015-07-14 15:17
publikacja
2015-07-14 15:17
Dramatyczna sytuacja humanitarna Polaków na Ukrainie
Dramatyczna sytuacja humanitarna Polaków na Ukrainie
fot. fot. Piotr Apolinarski / / FORUM

Z terenów objętych konfliktem zbrojnym we wschodniej Ukrainie, uciekło już ponad milion osób - szacują organizacje zajmujące się pomocą dla ofiar. Zostały one głównie przesiedlone wewnątrz samej Ukrainy. Sto dziewięćdziesiąt dwie osoby z Donbasu ewakuował polski rząd w styczniu. Kolejnych blisko pięćdziesięciu Polaków z Mariupola dostało odpowiedz odmowną.

Polacy ewakulowani z Donbasu
Polacy ewakulowani z Donbasu (fot. fot. Piotr Apolinarski / FORUM)

W Polsce informuje się o konflikcie Rosjan i Ukraińców, a Polacy nie zdają sobie sprawy, że tam dochodzi do ludzkich dramatów - mówi IAR Wiktoria Charczenko z Fundacji Wolność i Demokracja, która właśnie wróciła z Ukrainy. Ludzie są w depresji. O ile wcześniej chcieli pomocy, dziś wielu mówi, że zamierza ze sobą skończyć - dodaje Charczenko.

Około 50 osób z Mariupola starło się o przyjazd do Polski. Niestety nasz rząd odmówił pomocy - podkreśla Michał Dworczyk prezes Fundacji Wolność i Demokracja. Ministerstwo Spraw Zagranicznych podkreśla, że ewakuacja Polaków z Donbasu była akcją jednorazową. Chodziło o wywiezienie osób polskiego pochodzenia z rejonu objętego działaniami wojennymi. MSZ uzasadnia, że Mariupol w takiej strefie nie leży. Teraz tak naprawdę wszystko zależy jak będzie wyglądała sytuacja na Ukrainie. Jeśli front się rozszerzy możemy być pewni, że następni Polacy będą szukali u nas pomocy.

Fundacja Wolność i Demokracja zwraca uwagę, że w tej chwili pomoc dla Polaków na Ukrainie opiera się głównie o działania Kościoła rzymskokatolickiego i ludzi, którzy robią to przez organizacje pozarządowe. Fundacja poinformowała IAR, że oprócz grupy z Donbasu w Polsce przebywa 63 Polaków, którzy uciekli do Polski z terenów kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów zanim zorganizowano rządową ewakuację. Nie dostali oni żadnego wsparcia od naszych władz. Na razie zwrócili się do prezydenta Bronisława Komorowskiego o nadanie im polskiego obywatelstwa. Czekają na odpowiedź.

Fundacja cały czas zbiera środki na pomoc Polakom na Ukrainie. Szczegółowe informacje w internecie na stronie: www wid.org.pl

IAR/ Grzegorz Maciak/jp

Źródło:IAR
Tematy
Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Teraz z kodem PROSTY masz 0% prowizji za udzielenie kredytu gotówkowego (RRSO 12,68%).

Komentarze (32)

dodaj komentarz
~MrPosłaniec
Nasz rząd woli przyjmować tysiące uchodźcó z Afryki zamiast przyjąć naszych rodaków ze wschodu...Nie rozumiem tutaj czegoś...
~bedzie_bolec
Słowo Nasz zamień na "Nasz" i zrozumiesz...
~Mirek
50 Polaków..... a do Polski Fundacja Estera ściągnęła 157 Syryjczyków za zgodą polskiego rządu. Prezeska tej fundacja zamierza ściągnąć ich o wiele więcej. Polacy czas w końcu coś z tym zrobić. To już jest patologia rządu polskiego! Mam wrażenie, że Polską zaczyna rządzić prezeska Fundacji Estera, a nie polski rząd!
~POLITEUSZ
WYBORY ZA PASEM, WYKOPIEMY ŚMIERDZĄCĄ MAFIĘ Z PO I POSADZIMY POLAKÓ NA WAŻNYCH STANOWISKACH. POLAKOWI MA BYĆ DOBRZE, NIE UNII!!!
~qwerty
No spoko, ale imigrantow z afryki to trzeba przygarnac. Rzygac mi sie chce
~apacz
Kopacz woli murzynow arabow z alakidy i innych narkomanow swirow nierobow gwalcicieli i zamachowcow tj PO zapamietac
~POLAK
TO NIE JET RZAD POLAKOW! To sa AGENCI reprezentujace interesy BANKSTEROW.
~asd
Od momentu wybuchu konfliktu na Ukrainie do Polski przyjechało wielokrotnie więcej Ukraińców niż naszych Rodaków. Ten rząd należałoby tylko za to postawić pod ścianą. Strzelać mogliby Ukraińcy - to dla nich nic nowego.
~Polak
niech francja i niemcy sami przyjmują tych ludzi (potencjalnych terrorystów i zabójców) a Polska ma obowiązek zadbać o polskich uchodźców tylko dlaczego rząd robi odwrotnie?
Pytam - czemu szkodzi Polakom - dlaczego? Czy to jest polski rząd? Ludzie!? co jest nie tak???
~PomagajmyPolakom
"Nasz" rząd odmówił pomocy Polakom na wschodzie. Zapłacą za to w najbliższych wyborach. Mam nadzieję, że tak jak AWS nie wejdą do Sejmu.

Powiązane: Inwazja Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki