REKLAMA

Dolnośląskie - wojewoda wydał zakaz odwiedzin w szpitalach w regionie

2020-03-04 14:31
publikacja
2020-03-04 14:31

Wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski wstrzymał odwiedziny we wszystkich szpitalach na Dolnym Śląsku. Dodał, że to działanie prewencyjne. Jednocześnie zapowiedział, że nie ma przesłanek do odwoływania imprez masowych.

Szpital w Zielonej Górze, w którym przebywa pierwsza osoba zakażona koronawirusem w Polsce. / fot. Голобок Юрій / Google

W środę na konferencji prasowej wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski poinformował, że podjął decyzję o wstrzymaniu odwiedzin we wszystkich szpitalach na Dolnym Śląsku.

„Mamy okres podwyższonego zagrożenia zachorowania na grypę. I w takiej sytuacji niektóre placówki decydują się na wstrzymywanie odwiedzin. Postanowiłem ten zakaz odwiedzin rozszerzyć na cały region, na wszystkie szpitale. To działanie prewencyjne” - powiedział wojewoda.

Obremski dodał, że choć w regionie nie ma stwierdzonego przypadku zakażenia koronawirusem to decyzja o wstrzymaniu odwiedzin wynika też z chęci uspokojenia nastrojów związanych z tą chorobą.

„Jest też zalecenie dla szpitali, by częściowo ograniczyły przyjęcia i zabiegi planowe, co pozwoli przygotować więcej wolnej przestrzeni w tych placówkach, także miejsc na oddziałach intensywnej terapii, które mogłyby się okazać potrzebne w przyszłości, gdyby doszło do rozwoju epidemii” - powiedział Obremski.

Wojewoda jednak podkreślił, że ewentualne ograniczenia przyjęć i zabiegów nie będą miały znacznego czy masowego charakteru. „Nie możemy dopuścić, że mogliby ucierpieć pacjenci, którzy wymagają przyjęć i zabiegów, a z powodu ograniczenia mieliby być nieprzyjęci. Do takiego stanu nie chcemy i nie możemy dopuścić” - powiedział Obremski.

Dodał, że nie widzi też na razie przesłanek do odwoływania imprez masowych w regionie. „Musiałyby to być duże imprezy z licznym udziałem osób z wielu krajów” - powiedział.

Pytany o zaplanowany we Wrocławiu na 27 marca mecz towarzyski pomiędzy piłkarskimi reprezentacjami narodowymi Polski i Finlandii, który prawdopodobnie może zgromadzić na trybunach komplet 40 tys. widzów z całej Polski, wojewoda odpowiedział, że jest za wcześnie, by wyrokować w takiej sprawie.

Jak podano, utworzone przy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Wrocławiu laboratorium przebadało już próbki od 12 osób z Dolnego Śląska oraz innych regionów i wszystkie były negatywne. W regionie jest hospitalizowanych pięć osób z podejrzeniem koronawirusa. 37 jest objętych kwarantanną lub izolacją, a 208 pozostaje pod nadzorem epidemiologicznym.(PAP)

autor: Roman Skiba

ros/ krap/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki