REKLAMA

Dodatek węglowy i inne rekompensaty "ciepła" przyjęte przez rząd

2022-08-16 15:42
publikacja
2022-08-16 15:42
Dodatek węglowy i inne rekompensaty "ciepła" przyjęte przez rząd
Dodatek węglowy i inne rekompensaty "ciepła" przyjęte przez rząd
fot. Daniel Gnap/KPRM / / Flickr

Rząd przyjął założenia projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła, która ma ograniczyć wzrost cen ciepła i ciepłej wody dla gospodarstw domowych i instytucji użyteczności publicznej przez wprowadzenie średniej ceny wytwarzania ciepła z rekompensatą. Z kolei ogrzewający swoje domy paliwami innymi niż węgiel otrzymają jednorazowe dodatki.

Nowe rozwiązanie wprowadza mechanizm, który polegać będzie na ustaleniu przez wytwórcę ciepła określonego poziomu średnich cen dla gospodarstw domowych i instytucji użyteczności publicznej.

Średnia cena z rekompensatą zostanie ustalona na: 150,95 zł/GJ dla ciepła wytwarzanego na podstawie gazu ziemnego lub oleju opałowego; 103,82 zł/GJ dla ciepła wytwarzanego w pozostałych źródłach.

W przypadku, gdy w systemie ciepłowniczym występują źródła ciepła, które wykorzystują jednocześnie różne paliwa, średnia cena wytwarzania ciepła będzie określana proporcjonalnie do procentowego udziału danego źródła.

Przedsiębiorstwom wytwarzającym ciepło i stosującym średnią cenę wytwarzania ciepła z rekompensatą wobec gospodarstw domowych i instytucji użyteczności publicznej, będzie przysługiwała tzw. rekompensata. Dzięki temu rozwiązaniu zostanie ograniczony wzrost cen ciepła i kosztów podgrzania ciepłej wody dla gospodarstw domowych i instytucji użyteczności publicznej.

Wsparcie będzie obowiązywało na cały sezon grzewczy, tj. od października 2022 r. do kwietnia 2023 r.

Gospodarstwa domowe, których główne źródło ciepła zasilane jest peletem drzewnym, drewnem kawałkowym, skroplonym gazem LPG, olejem opałowym, otrzymają wsparcie finansowe w ramach jednorazowego dodatku.

Warunkiem koniecznym do uzyskania dodatku dla gospodarstwa domowego będzie potwierdzenie uzyskania wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków.

Jednorazowy dodatek dla gospodarstw domowych wyniesie:

- 3000 zł – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe zasilany peletem drzewnym albo inny rodzajem biomasy,

- 1000 zł – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane drewnem kawałkowym,

- 500 zł – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG,

- 2000 zł – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł olejowy.

W przypadku złożenia wniosku przez więcej niż jednego członka gospodarstwa dodatek przyznawany będzie temu z wnioskodawców, który złożył wniosek jako pierwszy.

Dodatek dla podmiotów wrażliwych będzie przysługiwał tym jednostkom, które ponoszą koszty zakupu węgla kamiennego, brykietu lub peletu zawierających co najmniej 85 proc. węgla kamiennego, peletu drzewnego, a także innego rodzaju biomasy, gazu skroplonego LPG, oleju opałowego, wykorzystywanych na cele ogrzewania, w związku z wykonywaniem przez te podmioty ich działalności statutowej. Chodzi m.in. o szpitale, jednostki organizujące pomoc społeczną, noclegownie, szkoły, żłobki, instytucje kultury.

Dodatek dla podmiotów wrażliwych przyznawany będzie jednorazowo na wybrane źródło ciepła.

Wysokość dodatku pokryje 40 proc. wzrostu kosztów ogrzewania na sezon (wyliczone na podstawie średniej ceny i ilości zużytego paliwa w latach 2020 i 2021).

Wniosek o dodatek będzie można złożyć do 30 listopada 2022 r. Gmina na rozpatrzenie wniosku oraz wypłatę dodatku będzie miała maksymalnie miesiąc. (PAP Biznes)

tus/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (5)

dodaj komentarz
szenfeld
To jest już naprawdę przegięcie ! Najpierw walka z kopciuchami i dotację do ich wymiany, a teraz jak nie wymienili - to im dopłacimy do węgla ! To jest skrajna hipokryzja . Gaz ziemny ? Niech se płacą podwyżki jak ich stać na mieszkanie w domu ... Dziękujemy i zapamiętamy przy urnach .
ertom
Co z gazem ziemnym? Właśnie przyszła z PGNiG podwyżka 84%
blind-oln
Super, czyli ludzie mieszkający w blokach nie dostaną nic. Zamiast tego ich kasę zabiorą sobie ciepłownie, które potraktują to jako dodatkowy zysk, a i tak podniosą ceny ogrzewania o 300%, wciskając kit, że gdyby nie dopłata, to podnieśliby o 400%.
search
Wszystkie cieplownie sa w 90% obsadzone przez wladze rodzin na swoim, to uczciwi ludzie , druga grupa to ciemny lud majacy gdzies ekologie, zyjacy z dotacji roznej masci i placy wszystkim czym sie da. Dal nich wegiel to luksus ale w swoich piecach wszystko sie utelizuje szczegolnie noca. To kolejna grupa suwerena dajaca glos , tym Wszystkie cieplownie sa w 90% obsadzone przez wladze rodzin na swoim, to uczciwi ludzie , druga grupa to ciemny lud majacy gdzies ekologie, zyjacy z dotacji roznej masci i placy wszystkim czym sie da. Dal nich wegiel to luksus ale w swoich piecach wszystko sie utelizuje szczegolnie noca. To kolejna grupa suwerena dajaca glos , tym ciezko pracujacym i hartajacym w golfa w czasie wakacji.
jo41
Są też domy podłączone do sieci miejskiej, też dostaną okrągłe 0zł

Powiązane: Kryzys energetyczny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki