REKLAMA

Dobre prognozy dla małych mieszkań

2016-11-10 14:43
publikacja
2016-11-10 14:43

W Polsce rośnie liczba singli i bezdzietnych małżeństw. Te zmiany demograficzne mają spory wpływ na rynek nieruchomości, gdyż stymulują deweloperów do budowania osiedli z dużym udziałem lokali o mniejszych powierzchniach.

fot. Johan Mollerberg / / YAY Foto

Według badań Eurostatu, od 2006 r. do 2015 r. liczba polskich singli wzrosła o ponad 800 tys. Znacznie zwiększył się również udział bezdzietnych par, do 23 proc. - Do tej kategorii zaliczają się m.in. starsi małżonkowie, których potomstwo opuściło rodzinny dom oraz młodsze pary rezygnujące z rodzicielstwa. Między 2006 r. i 2015 r. liczba takich gospodarstw domowych wzrosła o niemal 900 tys. - podaje Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl. Co warte podkreślenia, liczba polskich par mieszkających bez dzieci rośnie najszybciej w całej UE. Deweloperzy w odpowiedzi na te zmiany demograficzne starają się utrzymać odpowiedni odsetek niewielkich, kompaktowych mieszkań w swoich inwestycjach

- Warto pamiętać, że takimi lokalami interesują się nie tylko osoby szukające ofert na potrzeby własne lecz także inwestorzy, którzy mają duży wpływ na dzisiejsze oblicze rynku nieruchomości. To w znacznej mierze dzięki nim, tylko w pierwszej połowie br. roku, klienci wydali na nowe mieszkania ok. 7 mld zł na głównych rynkach Polski. Dla porównania, w całym 2012 r. kiedy stopy procentowe były znacznie wyższe, zawarto transakcje o wartości ok. 6,1 mld zł - wylicza Dariusz Krawczyk, Prezes Zarządu Polnord SA.

Na szarym końcu w Europie

Mimo dużej podaży nowych lokali, która, według REAS oscyluje na poziomie ok. 51 tys. w największych miastach, luka mieszkaniowa w naszym kraju ciągle jest znacząca. Najbardziej paląca, jak zwracają uwagę przedstawiciele Lions Banku, wydaje się właśnie kwestia przeludnienia - Wiele mówi się o tym, że nad Wisłą mieszkań jest za mało i właśnie dlatego są droższe niż na Zachodzie, w porównaniu do zarobków. Różne szacunki mówią o tym, że brakuje od około miliona do nawet 5 czy 8 milionów mieszkań, jeśli chcielibyśmy, aby statystyczny Polak w końcu mieszkał tak jak przeciętny Europejczyk - mówi Bartosz Turek, analityk Lions Banku.

Co więcej, jak wynika z danych Eurostatu, ponad dwóch na trzech najemców w Polsce mieszka w za małym lokalu - Eurostat uznaje aż 67,8 proc. mieszkań w Polsce za przeludnione. Gorszy wynik w Europie ma tylko Rumunia, gdzie problem przeludnienia dotyka 69,3 proc. najemców. Potencjalny popyt zarówno na mieszkania na własne potrzeby jak i inwestycyjne jest duży aczkolwiek notowane na tym rynku obroty daleko odbiegają od potrzeb wielu Polaków, ograniczonych słabą płynnością finansową. Z drugiej strony, w ostatnich latach deweloperzy mają się czym pochwalić. - Wystarczy spojrzeć na ostatnie wyniki giełdowych graczy, którzy od stycznia do września br. podpisali ok. 16,7 tys. umów, a w tym samym okresie 2015 r. sprzedali ok. 15 tys. mieszkań. Szczególnie szybko z oferty znikają kawalerki dwa pokoje, w dobrych lokalizacjach i odpowiednio skalkulowanej cenie - zapewnia Dariusz Krawczyk.

Dobre prognozy dla kompaktów

Co czeka nas dalej na rynku mieszkań? - Biorąc pod uwagą lukę podażową w Polsce, długoterminowe perspektywy napawają optymizmem wielu deweloperów. Obecnie jednak widać pierwsze oznaki spowolnienia na rynku, co przejawia się choćby w malejącej liczbie rozpoczynania nowych budów. Ale to jest naturalny cykl życia w tej branży i nikt nie liczył, że dotychczasowa koniunktura będzie trwać wiecznie. Z drugiej strony, nie spodziewamy się drastycznego spadku popytu, zwłaszcza właśnie w sferze niewielkich, kompaktowych lokali - tłumaczy Dariusz Krawczyk.

Zdaniem Andrzeja Prajsnara, konieczne jest dostosowanie polityki mieszkaniowej rządu do obecnych realiów. - Plany budowy lokali w ramach programu "Mieszkanie Plus", muszą uwzględniać wzrost liczby singli oraz malejące potrzeby metrażowe polskich rodzin. W ramach szerszej i społecznej perspektywy, politycy powinni zastanowić się nad problemami wynikającymi ze wzrostu liczby samotnie mieszkających starszych Polaków - tłumaczy Prajsnar.

Źródło:Informacja prasowa
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (19)

dodaj komentarz
~autor
sprzedam 39 metrowe hałaśliwe i ciemne mieszkanie idealne pod najem dla studentów uwielbiających bardzo głośnią muzykę oraz arktyczne klimaty. cena 160 tyś. średnie miasto uniwersyteckie, lokalizacja 10 minut do ścisłego centrum miasta oraz bardzo blisko w zasadzie wszędzie od sklepów po przychodnie, parki. blisko przystanki komunikacji sprzedam 39 metrowe hałaśliwe i ciemne mieszkanie idealne pod najem dla studentów uwielbiających bardzo głośnią muzykę oraz arktyczne klimaty. cena 160 tyś. średnie miasto uniwersyteckie, lokalizacja 10 minut do ścisłego centrum miasta oraz bardzo blisko w zasadzie wszędzie od sklepów po przychodnie, parki. blisko przystanki komunikacji miejskiej. mieszkanie jest ogrzewane na prąd, nie ma ciepłej wody (jest bojler), jest gaz oraz przyjemne głośne towarzystwo za ścianą. dodam że fajna przestronna kuchnia.
~Reaista
Totalna bzdura i ropaganda.Jestes singlem albo nie masz dzieci no to masz mieszkac w klitce?
Zazwyczaj tacy ludzie maja wiecej pieniedzy i moga sobie pozwolic na duzo wieksze mieszkania.
Analitycy rynku nieruchomosci to jakas pomylka
~sdfsdfsd
Ja jestem singlem i wszystko co powyzej 30 metrow to za duzo dla mnie.
~zlomiarz
tak masz mieszkac w klitce bo ceny z kosmosu wiec kupujesz 26 m kawalerke lub 44 m dwa pokoje i mieszkasz (w takich metrazach da sie dobrze zaplanować) tyle ze wiekszosc mieszkan oferowanych to nie ustawne jednostronne z ciemna kuchnia i waskim salonem klity
~der
deweloperzy robia majatki silka jest tania dwa tygodnie stawiają jedno pietro z 6 mieszkaniami wyjątkowo kiesko jakiosciowo dziś buduja okno pcv a nie drewno brak kuchni tylko idiotyczny aneks nawet w małych mieszkaniach okna nie ma na klatce schodowej a wrocily wieżowce 5 do 7 pięter rodem z Prl jak sprzedają lokal za 4 do 5 k deweloperzy robia majatki silka jest tania dwa tygodnie stawiają jedno pietro z 6 mieszkaniami wyjątkowo kiesko jakiosciowo dziś buduja okno pcv a nie drewno brak kuchni tylko idiotyczny aneks nawet w małych mieszkaniach okna nie ma na klatce schodowej a wrocily wieżowce 5 do 7 pięter rodem z Prl jak sprzedają lokal za 4 do 5 k za etr to ile kosztuje budowa 2 gora 3k

sililkaty tanie w i szybkie w budowie niczym beton z prl

deweloperzy aja najleszy okres w swoejj historii bo nie wymagający klient kupi wszytsko nawet jako dziurew ziemi obniżki zapomnij mi zaproponowali przy 3 k obnizke o k czyli 1,5 % kpina
najgorsze bez ibfrastruktury i blikosc lokali sprawia ze słyszysz i widzisz co dzieje sie w lokalach sąsiednich blok przy bloku okno w okno dziś to rynek na pewno nie klienta tylko rzdazi deweloper winne niskie stopy procentowe i lokaty w bankach
~Grażynka
A myślicie ,że jak ponarzekam tu na wysokie ceny to deweloperzy się zlitują i spuszczą ceny , mimo ,że sprzedają wszystkie mieszkania na pół roku przed oddaniem budynku do użytkowania ?
~Developers_Dream
sprzedają wszystkie mieszkania w budynku na pół roku przed tym, nim komukolwiek przyjdzie do głowy go zaprojektować
~silvio_gesell
Ceny działek nie zależą od deweloperów, tylko od realnych stóp procentowych, a te z kolei od przyrostu populacji. Im większy przyrost populacji tym wyższe realne stopy procentowe i tym niższa cena ziemi. Paradoksalnie, ale tak właśnie działa rynek w przypadku dóbr których nie da się produkować, czyli właśnie ziemi.
~aaa odpowiada ~silvio_gesell
Ceny działek od stóp procentowych? Haha, to się wysiliłeś.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki