Do kiedy trzeba złożyć PIT przez internet?

redaktor Bankier.pl

Czy tak samo, jak w przypadku rozliczeń dokonywanych w tradycyjnej papierowej formie, tak i elektroniczny PIT należy wysłać do urzędu skarbowego do końca kwietnia? Kiedy musimy odebrać UPO, czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru? Lepiej nie zostawiać tego obowiązku na ostatnią chwilę. Przeciążone serwery lub mała pomyłka w PIT można kosztować nas dużo nerwów i przekroczenie ustawowego terminu.

Ustawowy termin złożenia zeznania rocznego dotyczącego podatku dochodowego PIT jest jeden, niezależnie od formy deklaracji PIT i sposobu jej przekazania do urzędu skarbowego. Podobnie jak w przypadku rozliczeń dokonywanych w tradycyjnej papierowej wersji, tak i elektroniczny PIT należy wysłać do urzędu skarbowego do końca kwietnia.

Do kiedy trzeba złożyć PIT przez internet?
Do kiedy trzeba złożyć PIT przez internet? (fot. Pixland / Thinkstock)

Do czwartku 30 kwietnia do północy

Skoro termin mija w czwartek 30 kwietnia o godzinie 23:59, to teoretycznie deklarację PIT można wysłać tuż przed północą. W dużych miastach zapewne znajdziemy urząd pocztowy czynny całą dobę, tylko pytanie, czy stojąc w długiej kolejce zdążymy nadać list polecony do skarbówki z kwietniową datą.

Wysyłka internetowa w późnych godzinach wieczornych w ostatnim dniu kwietnia może być równie stresująca. Choć nie czekamy w kolejce do pocztowego okienka, to zapewne nie będziemy jedyni, którzy nielubiany obowiązek rozliczenia z fiskusem zostawiają dosłownie „na ostatnią chwilę”.

Niezależnie, czy będziemy wówczas chcieli wysłać PIT z programu komputerowego, za pośrednictwem strony e-Deklaracje.gov.pl czy też skorzystać z wstępnie wypełnionego PIT-37 PFR, wszystkie one muszą przejść przez „wąskie gardło systemu” czyli przez bramkę systemu e-Deklaracje. Stąd prawie na pewno można spodziewać się bardzo długiego oczekiwania na przetworzenie wysłanej e-deklaracji i odpowiedzi systemu, czy została ona przyjęta.

UPO czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru

Tak, jak ostemplowane na poczcie potwierdzenie nadania przesyłki poleconej, tak w przypadku wysyłki przez internet – wygenerowane Urzędowe Poświadczenie Odbioru pełni rolę dowodu spełnienia podatkowego obowiązku przekazania do urzędu skarbowego deklaracji PIT. UPO zawiera unikalny numer, który jest indywidualnie generowany tylko w przypadku poprawnego przyjęcia przez system e-Deklaracje zeznania PIT. Tylko i wyłącznie status 200 spowoduje wygenerowanie UPO. To data uzyskania UPO jest datą złożenia deklaracji i stanowi dla podatnika potwierdzenie, że PIT dotarł do urzędu podatkowego.

Deklaracja PIT po terminie

Nawet najmniejszy błąd spowoduje nadanie innego statusu (np. status 401, 411, 412) i PIT nie zostanie przyjęty przez system, a tym samym zostaje uznany za niezłożony. Jakie konsekwencję wówczas grożą podatnikowi za przekroczenie terminu rozliczenia rocznego PIT? Przeczytasz o nich w poradniku PIT.pl Zeznanie po terminie.

Katarzyna Sudaj

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne