Dni bezpiecznego internetu w Bankier.pl. Debata na żywo, Q&A, teksty specjalne

Marcin Dziadkowiak2022-02-21 06:00, akt.2022-03-02 08:53zastępca redaktora naczelnego Bankier.pl
publikacja
2022-02-21 06:00
aktualizacja
2022-03-02 08:53
Dni bezpiecznego internetu w Bankier.pl. Debata na żywo, Q&A, teksty specjalne
Dni bezpiecznego internetu w Bankier.pl. Debata na żywo, Q&A, teksty specjalne
/ Bankier.pl

Jeszcze 15-20 lat temu dbanie o własne bezpieczeństwo mogło nam się kojarzyć z właściwym  zabezpieczeniem mieszkania, unikaniem spacerów w niebezpiecznych okolicach czy odpowiednim zadbaniem o przechowywane oszczędności. Dziś, być może nawet na początku tej listy, powinno znaleźć się zachowanie odpowiednich zasad bezpieczeństwa w internecie. Temu poświęciliśmy debatę na żywo, która odbyła się 28 lutego w ramach Dni bezpiecznego internetu w Bankier.pl.

Cyfrowa rewolucja sprawiła, że w ciągu jednego pokolenia do spraw decydujących o naszym bezpieczeństwie zawitała zupełnie nowa rzeczywistość – bezpieczeństwo w internecie. Przestępcy mający chrapkę na nasze pieniądze, tylko czyhają, aby zdobyć nasze dane dostępowe do internetowego konta w banku. Równi cenne dla przestępców są nasze dane osobowe, które mogą posłużyć do zaciągnięcia pożyczki lub nielegalnego podpisania umowy. A patrząc w szerszej skali, także konflikty między krajami zaczynają przenosić się do sieci.

O tym, jak zadbać o bezpieczeństwo swoich pieniędzy korzystając z cyfrowych kanałów dostępu do banków, piszemy często. Tym razem spojrzymy na temat szerzej, publikując całą serię tekstów dotyczących cyberbezpieczeństwa. Wszystkie połączymy jednym hasłem – Dni bezpiecznego internetu, które odbyły się w Bankier.pl w dniach 24,25 i 28 lutego. Finałem Dni bezpiecznego internetu była debata na żywo pt. „Oszustwa w sieci. Jak się przed nimi bronić?”

Dni bezpiecznego internetu – szczegóły

Niemal na każdym kroku w sieci cyberprzestępcy czyhają na nas, na nasze dane, hasła i pieniądze. Eksperci zajmujący się cyberbezpieczeństwem nie pozostawiają jednak złudzeń. Zagrożeń będzie więcej, a najbliższy rok zostanie zdominowany przez częste w ostatnim czasie ataki phishingowe i ransomware, które będą udoskonalane – zdradza Marcin Kaźmierczak, który szczegółowo opisał, jakich nowych cyberzagrożeń możemy spodziewać się w 2022 roku.

Każdego dnia oszuści internetowi szukają sposobów na "dobranie się" do naszego portfela zarówno tego, który leży na półce jak i konta bankowego. Zagrożeniem może być choćby zdjęcie nowo zakupionego telewizora wrzucone do sieci. Dlaczego? Wyjaśnia to Dominika Florek, która opisała także inne pułapki czekające w sieci.

Jednymi z najbardziej pożądanych pracowników z sektora IT na rynku pracy są specjaliści z dziedziny cyberbezpieczeństwa. Z uwagi na przyśpieszenie procesów cyfryzacji w wielu firmach, do czego przyczyniły się czynniki towarzyszące wybuchowi pandemii, przedsiębiorstwa muszą zadbać o zabezpieczenie się przed cyberatakami. To przełożyło się na wyścig o specjalistów, których wynagrodzenia są najwyższe w całej branży. O tajnikach ich pracy napisał Alan Bartman.

W trakcie Dni bezpiecznego internetu pisaliśmy także:

Oszustwa w sieci. Jak się przed nimi bronić?

Finałem Dni bezpiecznego internetu była redakcyjna debata na żywo poświęcona sieciowym oszustwom i sposobom na obronę przed nimi. W trakcie debaty rozmawialiśmy m.in. o najświeższych i najbardziej niebezpiecznych zagrożeniach, charakterystycznych elementach oszustw, które pozwalają rozpoznać niebezpieczeństwo, sposobach reakcji potencjalnej ofiary, a także o zabezpieczeniach, które należy stosować, aby ograniczyć ryzyko i trendach w działalności oszustów. Debata odbyła się 28 lutego o godz. 12:00.

W dyskusji udział wezięli:

  • Marcin Fronczak, menadżer bezpieczeństwa w mBanku,
  • Cyprian Gutkowski, ekspert Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń,
  • Paweł Wałuszko, ekspert ds. bezpieczeństwa w TestArmy,

Moderatorem debaty będzie dr Michał Kisiel, analityk Bankier.pl

Niestety, z powodu nagłych i pilnych obowiązków związanych z wybuchem wojny w Ukrainie w debacie nie mógł wziąć udziału Krzysztof Zieliński, dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa  w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego.

***

Partnerem debaty w ramach Dni bezpiecznego internetu jest mBank. Partnerem Dni bezpiecznego internetu jest Orange.

Źródło:
Marcin Dziadkowiak
Marcin Dziadkowiak
zastępca redaktora naczelnego Bankier.pl

Zastępca redaktora naczelnego Bankier.pl. Już w czasie studiów na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu rynki kapitałowe stały się jego pasją, która pozwoliła mu rozpocząć pracę w Bankier.pl i rozwijać dział giełdowy. Zainteresowanie sprawami krajowymi i zagranicznymi pozwoliło mu także spełnić się w pracy w prowadzeniu newsroomu. Jego ambicją jest, aby Bankier.pl był wciąż najlepszym źródłem informacji, nie tylko dla inwestorów giełdowych. T +48 71 748 95 03 K +48 601 560 819

Tematy
Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Komentarze (2)

dodaj komentarz
ameba1
Zainstalujcie Brave. Zero reklam i śledzenia. Polecam, George Orwell
pstrzezek
Zaprosicie do debaty wszystkie ruskie trolle które oblepiły forum na przestrzeni kilku miesięcy? Temat intensywnie przemilczany

Powiązane: Dzień tematyczny w Bankier.pl

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki