REKLAMA

"Tak" dla III progu podatkowego dla najbogatszych. Sondaż

2021-03-24 10:30
publikacja
2021-03-24 10:30
fot. Shyntartanya / Shutterstock

Blisko połowa respondentów jest za wprowadzeniem 50 proc. stawki podatku dla osób zarabiających najwięcej, czyli powyżej 120 tys. zł – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie dziennika "Super Express".

Darmowy program do rozliczania
PIT 2020/2021
Pobierz e-pity 2020 Uruchom on-line

Blisko połowa zapytanych przez "SE" popiera dodanie trzeciego progu podatkowego dla najbogatszej grupy podatników. Dziennik "Super Express" zlecił przeprowadzenie badania, w którym respondenci zostali poproszeni o ocenę pomysłu wprowadzenia III progu podatkowego dla osób zarabiających powyżej 120 tys. zł rocznie.

Łącznie 46 proc. badanych ma pozytywny stosunek do pomysłu, z tego 22 proc. ankietowanych osób uważa, że to bardzo dobry pomysł oraz 24 proc. wskazało, że to raczej dobry pomysł. Z kolei jedna trzecia badanych jest przeciwna wprowadzeniu takiego rozwiązania – 19 proc. osób odpowiedziało, że to raczej zły pomysł, a 14 proc. uważa, że to bardzo zły pomysł. Ponad jedna piąta ankietowanych (21 proc.) nie ma wyrobionego zdania na temat trzeciego progu podatkowego.

Drugi próg podatkowy przekroczyło ponad 1,2 mln Polaków w 2019 r. Oznacza to, że podatnicy "w drugim progu" opodatkowani są stawką 32 proc. od kwoty przekraczającej 85 528 zł. Żeby dostać się do tej grupy, trzeba zarabiać około 9 tys. zł brutto, czyli 6 435,15 zł netto. Wprowadzenie III progu podatkowego, o którym coraz częściej mówi się w kontekście "Nowego Ładu" zapowiedzianego przez rząd, dotyczyłoby części osób znajdujących się obecnie w drugim progu. Przykładowo podatnik zarabiający około 126 tys. zł rocznie, czyli 10,5 tys. zł brutto miesięcznie, przekroczyłby drugi próg podatkowy w październiku, a III próg (z badania) w grudniu.

Badanie na zlecenie dziennika zostało zrealizowane przez Instytut Badań Pollster w dniach 15-16 marca 2021 roku metodą CAWI na próbie 1036 dorosłych Polaków.

Chcesz rozliczyć PIT za 2020 rok?
Uruchom on-line

DF

Źródło:
Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (125)

dodaj komentarz
trooper
50% plus ZUS plus inne pierdoły to ile yo razem podatku od pensji powyżej 2tys eur miesięcznie?
formatc
Jeszcze kilka lat Glapińskiego w NBP i jego inflacji i wszyscy będziemy w grupie najbogatszych.
trooper
"Wałęsa oddaj moje sto milionów" :-))))
karllos7799
gdy zmienili pytanie: `czy byłbym za wprowadzeniem 50% podatku gdybyś zarabiał powyżej 10 tyś miesięcznie`.... 90% odpowiedziała NIE!!!...
siema123
Wszystko w państwie, nic poza państwem, nic przeciwko państwu
101hz
Ankieta na temat cudzych pieniędzy - bareja byłby dumny z kretynizów
karbinadel
I dlatego Polska nigdy nie będzie bogatym krajem. Połączenie myślenia katolickiego z bolszewickim wyłazi z tubylców na każdym kroku
blablak
chyba z tubylczych zwierzat chlewnych xD
blablak
Wszystko co mam oddam jesli partia ktora dojdzie do wladzy zacznie legalnie rozstrzeliwywac komunistow. WSZYSTKICH. Nawet poswiece swoj czas i sie zapisze do plutonu egzekucyjnego.
tomana11
Zapytajmy 50% mało ambitnej populacji ludzi czy chcą zabrać kase tym bardziej ambitnym - Po co wogóle ankieta przcież odpowiedz jest z góry znana :D

Powiązane: Rozliczenia podatkowe - PIT 2020

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki