REKLAMA

Deweloperzy sprzedają coraz więcej mieszkań, ale nie obawiają się bańki spekulacyjnej

2015-10-21 14:52
publikacja
2015-10-21 14:52
fot. jarek78 / YAY Foto

Deweloperzy z każdym kwartałem biją rekordy sprzedaży, jednak zdaniem przedstawicieli branży obecny okres prosperity nie przypomina tego z lat 2006-2008. Popyt generują przede wszystkim klienci wewnętrzni, a udział transakcji spekulacyjnych w całości sprzedaży jest znikomy.

"Sprzedaż mieszkań znajduje się na podobnym poziomie jak przed kryzysem, ale widzę znacznie więcej różnic niż podobieństw do boomu z 2007 r. Mamy popyt wewnętrzny i inną strukturę mieszkań - są to lokale mniejsze i łatwiej zbywalne. Działamy w reżimie ustawy deweloperskiej, banki mają możliwość kontroli sytuacji poprzez akcję kredytową. Jesteśmy w bezpieczniejszym punkcie" - powiedział podczas panelu na konferencji "Polski Rynek Mieszkaniowy" wiceprezes Robyga Artur Ceglarz

Podobnego zdania jest Michał Witkowski, dyrektor ds. sprzedaży Skanska Residential Development Poland.

"Obecnie popyt generują klienci wewnętrzni, czyli mieszkańcy Polski. W latach 2006-2008 obserwowaliśmy wzmożone zakupy klientów zagranicznych. Były to transakcje pakietowe - nie tylko kilku, ale kilkudziesięciu, czy nawet kilkuset mieszkań - które często nie dochodziły do skutku" - tłumaczył.

W związku z tym deweloperzy nie widzą powodów do obaw o powstanie bańki spekulacyjnej na rynku.

"Jeśli sprzedaż spekulacyjna się zdarza, to naprawdę w minimalnych ilościach" - powiedział Krzysztof Foder, dyrektor sprzedaży i marketingu Bouygues Immobilier Polska.

"Nie widzimy popytu spekulacyjnego, jak to miało miejsce w 2007 r. Popyt jest bardziej naturalny, choć oczywiście ma pewne cechy popytu inwestycyjnego" - wtórował mu Ceglarz.

Wśród czynników zachęcających do zakupu mieszkań przedstawiciele spółek deweloperskich wskazali przede wszystkim niskie stopy procentowe oraz program Mieszkanie dla Młodych.

"Warto zwrócić także uwagę na ciekawszą ofertę. Nowe projekty powstają w lokalizacjach, które są spójne z grupą docelową i oczekiwanym przez nią standardem" - powiedział Witkowski.

Deweloperzy zwrócili uwagę na dużą liczbę mieszkań kupowanych za gotówkę.

"Obserwujemy ogromny wzrost liczby klientów gotówkowych, nie tylko inwestorów, ale także klientów indywidualnych, którzy kupują mieszkania na własny użytek. Patrząc na naszą tegoroczną sprzedaż, ok. 40 proc. mieszkań było kupionych w ten sposób" - powiedział Foder.

"Także w przypadku Robyga występuje spora grupa klientów gotówkowych, stanowią ok. 30 proc. Wśród nich ok. 30 proc. to klienci inwestycyjni" - dodał Ceglarz.

Spółki deweloperskie przyznają, że obserwują nie tylko wzrost wolumenów sprzedawanych mieszkań, ale także poprawę rentowności.

"W naszym przypadku rentowność wzrosła średnio o ok. 4 proc. Należy przy tym zaznaczyć, że wzrost marż dotyczy mieszkań, które obecnie znajdują się w sprzedaży, a które weszły w fazę koncepcyjną rok-półtora roku temu, kiedy ceny gruntów były niższe" - powiedział dyrektor sprzedaży i marketingu Bouygues Immobilier Polska.

"Wyniki za mieszkania sprzedawane obecnie będą widoczne dopiero w 2016 r., wtedy zobaczymy jakie są realne rentowności, niemniej jednak spodziewamy się bardzo dobrych wyników. Pojawia się jednak pytanie o rok 2017. Konkurencja o nowe działki zaostrza się. Staramy się nie wchodzić w mniejsze projekty, bo w przypadku większych gruntów nie ma takiego zainteresowania" - dodał wiceprezes Robyga.

Jego zdaniem w 2017 r. należy oczekiwać korekty cen mieszkań.

Wśród czynników, które w kolejnych latach mogą negatywnie wpływać na popyt na rynku mieszkaniowym, deweloperzy wskazali m.in. wzrost stóp procentowych, ograniczenie akcji kredytowej, czy wygaszanie programów wspierających kredytobiorców.

"Na horyzoncie pojawiają się jednak także czynniki, które mogą wspierać rynek. Jesteśmy w przededniu wyborów, pojawiają się pomysły pomocy frankowiczom. Nie oczekiwałbym znaczącej zmiany, ale jeśli pojawi się pewna pomoc, to spora grupa klientów może wrócić na rynek pierwotny" - ocenił Foder.

"Do tego dochodzą klienci instytucjonalni. Nie ma tygodnia, żebyśmy nie spotykali się z przedstawicielami funduszy, które przyglądają się polskiemu rynkowi, głównie warszawskiemu, w celu zakupów pakietowych. Na razie brakuje nam w tym zakresie historii, choć powoli tworzy ją BGK (poprzez Fundusz Mieszkań na Wynajem - przyp. PAP). Myślę jednak, że ten element będzie wspierał pozytywny scenariusz na lata 2016-2018" - dodał Witkowski. (PAP)

jow/ jtt/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
~Michał789
Teraz, w tym okresie dużo inwestycji zakończyło się, więc rynek nieruchomości całkiem dobrze prosperuje. Warto rozejrzeć się za jakimś fajnym mieszkankiem, choć trzeba przyznać, że rozchodzą się jak świeże bułeczki. Kupuje mieszkanie we Wrocławiu od GeoGrupy http://www.geogrupa.pl/pl/oferta/wroclaw/malinowe-zacisze Teraz, w tym okresie dużo inwestycji zakończyło się, więc rynek nieruchomości całkiem dobrze prosperuje. Warto rozejrzeć się za jakimś fajnym mieszkankiem, choć trzeba przyznać, że rozchodzą się jak świeże bułeczki. Kupuje mieszkanie we Wrocławiu od GeoGrupy http://www.geogrupa.pl/pl/oferta/wroclaw/malinowe-zacisze , bardzo fajne, niskie domki, w miłej okolicy. Mam nadzieje, że będzie się nam dobrze mieszkało.
~next
Nie obawiają się bo teraz nieruchomości traktuje się jak lokatę, jest bezpieczniej a przy opcji aparthotel zysk kształtuje się na poziomie 5-6%.
~arabella
Klienci wewnętrzni - najpierw myślałem , że dewelperzy kupują sami pod siebie.
Jeśli poprzednia bańka była spowodowana "klientami zewnętrznymi" to co się stało z tymi mieszkaniami, wywieźli?
~Pozdrawiam
Zewnętrzni: z zagranicy. Wewnętrzni: z Polski.
~as odpowiada ~Pozdrawiam
No co ty nie powiesz/
~spostrzegawczy
Kiedyś myślałem , że bańka peknie , ale ciapciaci potrzebują mieszkań.
~att
no tak...oni też wyciągna kasiore z niskooprocentowanych lokaty i sru po mieszkanko, albo i dwa :D
~wacek
dla ciebie jak widać najlepsza będzie obora

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki