Prawie 5 mld zł deficytu budżetowego po lipcu

W pierwszych siedmiu miesiącach roku dochody budżetu państwa wyniosły 228,77 mld zł, a wydatki 233,55 mld zł. W efekcie deficyt budżetu państwa po lipcu sięgnął 4,78 mld zł - informuje Ministerstwo Finansów.

(fot. Mateusz Szymański / Bankier.pl)

Po siedmiu miesiącach roku w zakresie dochodów kasy państwa zrealizowano 59 proc. planu na ten rok, natomiast w przypadku wydatków było to 56,1 proc. planu.

Do budżetu wpłynęło o 16,6 mld zł więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Najszybciej rosły dochody budżetu z podatków dochodowych: CIT (aż o 19,9 proc. rdr, czyli o 4,1 mld zł więcej) i PIT (13,1 proc., 4,2 mld zł). Z tytułu podatku VAT do kasy państwa trafiło o 6,7 mld zł (6,8 proc.) więcej niż przed rokiem. Dochody z podatku akcyzowego i podatku od gier były na zbliżonym poziomie, a z podatku od niektórych instytucji finansowych - wyższe o 4,4 proc. r/r.

Z kolei wydatki budżetu państwa były wyższe o 20,5 mld zł (9,6 proc. rdr), głównie w efekcie wyższej o 10,9 mld zł dotacji przekazanej dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, m.in. w związku z wypłatą „trzynastej emerytury” - informuje Ministerstwo Finansów. Wzrosły również wydatki budżetu państwa z tytułu rozliczenia z budżetem UE (więcej o 4,7 mld zł) oraz z tytułu subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego (2,6 mld zł). Jednocześnie wydatki na obsługę długu skarbu państwa były niższe o 5,7 mld zł r/r w związku z rozkładem płatności w ciągu roku.

Budżet państwa zamknął pierwsze siedem miesięcy roku deficytem w wysokości 4,783 mld zł. Na tym samym etapie ubiegłego roku deficyt był niższy i wynosił niespełna miliard złotych. Rok wcześniej był na plusie.

Jeśli nie widzisz poniższego wykresu, kliknij w link

Dane te mogą być jednak zwodnicze, z racji na "sezonowość" dochodów i wydatków budżetu państwa. Jak zauważa Rafał Mundry z Uniwersytetu Wrocławskiego, suma deficytów w ostatnich 12 miesiącach wynosi 14,3 mld zł.

W ustawie budżetowej na 2019 r. zaplanowano deficyt w wysokości 28,5 mld zł, ale w uzasadnieniu ustawy budżetowej na 2020 r. zapisano, że będzie on niższy i wyniesie niespełna 12 mld zł. Z przyjętego przez Radę Ministrów projektu budżetu na 2020 r. wynika, że kasa państwa po raz pierwszy w historii III RP nie odnotuje deficytu na koniec roku.

Zbilansowany budżet to przede wszystkim zasługa dochodów jednorazowych. Jak wskazuje "DGP" z ich tytułu do kasy państwa wpłynie w przyszłym roku ok. 17 mld zł. Faktyczny stan publicznych finansów lepiej odzwierciedla saldo budżetu sektora instytucji rządowych i samorządowych, uwzględniający m.in. budżety funduszu ubezpieczeń społecznych, NFZ czy KFD. "Po wyeliminowaniu czynników o charakterze jednorazowym tj. dochodów z opłaty przekształceniowej oraz dodatkowych wpływów ze sprzedaży na aukcjach uprawnień  do emisji CO2 deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2020 r. wyniesie 1,3% PKB." - napisano w uzasadnieniu do ustawy budżetowej na 2020 r.

MKa

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
13 9 marxs

jeśli jest 5 mld zł deficytu jak zapodają PISy i to 2 miesiące przed wyborami to jaki potężny deficyt jest tak naprawdę -wirtualna księgowość i nic ponadto poukrywali wydatki w różnych sekretnych miejscach poza budżetem a do dochodów zaliczyli VAT który zatrzymuja przedsiębiorcom

! Odpowiedz
12 3 silvio_gesell

Niskie stopy to niski deficyt. Podziękować Glapińskiemu.

! Odpowiedz
3 14 pull_up_terrain_ahead

A później kwik.

! Odpowiedz
11 15 konra74

Co jak co ale ten gmach MF w stylu socrealizmu bardzo pasuje do obecnej polityki. Jak widać historia kołem się toczy.

! Odpowiedz
10 13 talmud

co teraz zrobia szabesgoje bo olal ich "sojusznik" trump ? tak dziala tfu "demokracja"......nawet wazelina nie pomogla :(

! Odpowiedz
20 11 grzegorzkubik

Taki deficyt to jest bajka. Jest jeszcze sporo sprzedawców bez kas fiskalnych, którzy to najeżdżają na PIS, że zmusił ich do finansowania 500 plus. No ale paragonów nie wydają cwaniaczki.

! Odpowiedz
21 23 sel

Zabrali renty ponad 2 mln ludzi i już jest zysk.. Do tego wat od ubrań i żywności dla dzieci i jest na 500+ ..

! Odpowiedz
1 9 jes

W nowym budżecie jeszcze wiele nowych pomysłów. Limit ZUS i wiele innych.

! Odpowiedz
28 44 artur17

Fajnie widać na wykresie lata rządów PO i lata rządów PIS :-)

! Odpowiedz
33 23 psokal

Cóż, ja tu raczej widzę koniunkturę gospodarczą, ale każdy widzi to co chce widzieć. Wczoraj był podobny wykres pokazujący budżet Niemiec. Wyniki były bardzo silnie skorelowane, oprócz tego że oni od kilku lat powiększają swoją nadwyżkę. Ciekawe czy analizując wykres Merkel też powtarza że inne rządy kradły.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil