REKLAMA

Dane dnia: pakiet antykryzysowy musi być mocniejszy

Ignacy Morawski2020-03-19 12:40główny ekonomista „Pulsu Biznesu” i dyrektor SpotData
publikacja
2020-03-19 12:40
Dane dnia: pakiet antykryzysowy musi być mocniejszy
Dane dnia: pakiet antykryzysowy musi być mocniejszy
fot. Adam Chełstowski / / FORUM

Rząd ogłosił program pt. "tarcza antykryzysowa", który ma wesprzeć firmy w okresie pandemii COVID-19. Jego wielkość wskazuje, że władze rozpoznają powagę problemu i są gotowe się z nim zmierzyć. Ale jednocześnie program wciąż wydaje się w niektórych aspektach niedopracowany.

W tym kontekście szczególnie niezrozumiałe jest, dlaczego władze nie przekładają wyborów prezydenckich. Możliwe, że w najbliższym czasie będą potrzebne działania zmieniające konstytucję, w takich warunkach potrzebna jest fundamentalna zgoda polityczna co do kierunku działań – w warunkach kampanii taka zgoda jest niemożliwa.

fot. Krystian Maj / / Kancelaria PremieraPakiet antykryzysowy ma pięć filarów:

  1. ochrona miejsc pracy,
  2. finansowanie przedsiębiorstw,
  3. ochrona zdrowia,
  4. ochrona bezpieczeństwa systemu finansowego,
  5. program inwestycji publicznych.

W dużym uproszczeniu ok. 70 proc. tego programu to są działania wspierające płynność finansową firm, a ok. 30 proc. działania wspierające pracowników i firmy poprzez system dotacji, podatków i stymulowanego popytu. Nie chcę podawać kwot, ponieważ moim zdaniem w oficjalnych komunikatach sumuje się liczby, które nie do końca można sumować (transfer dla pracownika to nie jest to samo co prolongata leasingu dla firmy).

Ponieważ nie ma jeszcze szczegółów tego planu, trudno dokonać jednoznacznej oceny. Natomiast kilka uwag wysuwa się na pierwszy plan.

Po pierwsze, nareszcie rozmawiamy o wysokich kwotach – pisałem kilka dni temu, że potrzebne są radykalne działania. Po drugie, brakuje bardzo natychmiastowego wsparcia dla branż, które stanęły w miejscu – transportu, turystyki, części handlu, sportu/rekreacji, organizacji konferencji itd. To są branże, które nie tylko stracą przychody niemal całkowicie, ale także nie odrobią tych przychodów w przyszłości. Nie można oczekiwać, że firmy w tych branżach zapłacą podatki i wynagrodzenia za okres, kiedy prawie w ogóle nie działają. Nie zapłacą też wielu innych zobowiązań, a po restarcie nie będą w stanie też ich uregulować. Do pomocy tym branżom potrzebne są innowacyjne narzędzia prawne i finansowe, a nie tylko takie, które były wykorzystywane przy poprzednich kryzysach.

Po trzecie, potrzebne są szersze ramy koncepcyjne działania – kiedy ratujemy, kogo, na jakich zasadach i jak to finansujemy. Musimy mieć plan A, B i C. Niektóre firmy już zaczynają zwolnienia, szczególnie pracowników na umowach śmieciowych. Powinny otrzymać jaśniejszy sygnał, na co w jakich warunkach mogą liczyć, a na co nie. Po czwarte, powinniśmy dążyć do szerszej koordynacji międzynarodowej działań rządu. W długim okresie tylko wysiłek całej UE jest w stanie złagodzić skutki tego kryzysu.

Jeżeli pandemia będzie się przedłużała, to staniemy przed dramatycznym wyborem. Albo będziemy musieli powiększyć dług publiczny do rozmiarów, których sobie wcześniej nie wyobrażaliśmy. Albo będziemy musieli zaakceptować przejściowy chaos w gospodarce – wzajemne restrukturyzacje zobowiązań przez firmy, zwolnienia itd. Nie ma jednoznacznej metody, by wyznaczyć, która ścieżka jest optymalna. Ja bym optował za pierwszą – maksymalne powiększenie długu publicznego (do tego potrzebna jest zmiana konstytucji) ze zobowiązaniem do spłaty z przyszłych przepływów finansowych z Unii Europejskiej.

Chcesz codziennie takie informacje na swoją skrzynkę? Zapisz się na newsletter SpotData.

Chcesz samodzielnie analizować dane ekonomiczne? Platforma SpotData to darmowy dostęp do ponad 40 tysięcy danych z polskiej i światowej gospodarki, które można analizować, przetwarzać i pobierać w formie wykresów i tabel do Excela. Sprawdź na: https://spotdata.pl/ogolna.

Źródło:
Ignacy Morawski
Ignacy Morawski
główny ekonomista „Pulsu Biznesu” i dyrektor SpotData

Pomysłodawca projektu i szef zespołu SpotData. Przez wiele lat pracował w sektorze bankowym (WestLB, Polski Bank Przedsiębiorczości), gdzie pełnił rolę głównego ekonomisty. W latach 2012-16 zdobył wiele wyróżnień w licznych rankingach, zajmując m.in. dwukrotnie miejsce na podium konkursu na najlepszego analityka makroekonomicznego organizowanego przez "Rzeczpospolitą" i Narodowy Bank Polski. W 2017 roku znalazł się na liście New Europe 100, wyróżniającej najbardziej innowacyjne osoby Europy Środkowej, publikowanej przez „Financial Times”. W 2019 r. wyróżniony przez ThinkTank jako jeden z 10 ekonomistów najbardziej słuchanych przez polski biznes. W tym samym roku projekt SpotData, który założył, został nominowany do nagrody GrandPress Digital. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Bocconi w Mediolanie i nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim.

Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (18)

dodaj komentarz
silvio_gesell
Tego programu w ogóle nie powinno być. Przedsiębiorstwa nierentowne w czasie kryzysu powinny upaść, bo po to jest kryzys aby oczyścić rynek.
kasiapj
A co to znaczy nierentowne? Co masz na myśli,zakład produkcyjny baterii łazienkowych? ,których i tak nikt nie kupuje. Mam nadzieje ,ze nie myślisz ,żeby ten koronawirus oczyścił nas z ludzi starszych i mało odpornych na niego.Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą ,trudno żeby zarabianie było takie A co to znaczy nierentowne? Co masz na myśli,zakład produkcyjny baterii łazienkowych? ,których i tak nikt nie kupuje. Mam nadzieje ,ze nie myślisz ,żeby ten koronawirus oczyścił nas z ludzi starszych i mało odpornych na niego.Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą ,trudno żeby zarabianie było takie , żebym miała nadwyżkę pieniędzy na dłużej, a już nie na pewno na 2,3 miesiące. Małe firmy,rozumiesz chyba,że takie też są potrzebne, bo chodzisz chyba do fryzjera?,zarabiają mało, nie jak duże firmy zatrudniające bardzo dużo ludzi,produkujące produkty na które jest duże zapotrzebowanie. Czasem trzeba poóść do krawcowej,skrócić spodnie,zdarza Ci się a ty chcesz,żeby jej nie było,albo od razu niech ludzie kupują rzeczy dobre na siebie,a jak przytyjesz lub schudniesz to stare ciuchy oddaj,wyrzuć i kup nowe,tylko zarób na to wszystko.szewca też według Ciebie trza usunąć.Restauracje tylko sieciówki ,bo one mogą mieć nadwyżkę grosza,ale to też poniosą duże straty.Joga,polecam jogę Tobie aby oczyścić prosty umysł.
czerwony_wiewior
Jeśli przedsiębiorstwa zostało zamknięte wskutek zarządzenia władz, to o jakiej nierentowności bredzisz?
palestrina
bankie dostana NASZE pieniądze, aby Nam je pozyczyć, co prawda pewnie z niskim oprocentowaniem, ale jednak - zarobia banki pozyczając nam nasze pieniądze. to jest pomoc o jakiej marzyłem - brak przychodów w firmie, to mi pożyczą abym opłacił zobowiązania, a potem sprzedam dom i zone aby spłacic pozyczkę.
degrengolada
nie wyobrażam sobie, żeby jednego dnia połowa Polaków wyszła z domów do urn. Liczba zachorowań wystrzeli w górę.
karbinadel
A ja sobie nie wyobrażam, żeby znaleźli kilkaset tysięcy chętnych do zasiadania w komisjach wyborczych.
ferdynand_kiepski
.... szczególnie niezrozumiałe jest, dlaczego władze nie przekładają wyborów.przeydenckich. Ależ to jest bardzo zrozumiałe. Bo na jesieni starsi ludzie już nie pójdą głosować.
samsza
Okazuje się, że to nie "brak środków" lub "brak respiratorów" wykończy szpitale, ale brak możliwości systemu jak w Korei masowego i szybkiego wykrywania kto ma wirusa. To rozlewa się po placówkach i niedługo sparaliżuje pracę większości lub wszystkich placówek!
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-
Okazuje się, że to nie "brak środków" lub "brak respiratorów" wykończy szpitale, ale brak możliwości systemu jak w Korei masowego i szybkiego wykrywania kto ma wirusa. To rozlewa się po placówkach i niedługo sparaliżuje pracę większości lub wszystkich placówek!
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-sytuacja-robi-sie-tragiczna-w-mazowieckim-szpitalu-nie-ma-kt,nId,4390681
karbinadel
Nie wiem, o co ten szum. Skoro zdaniem prezydenta, premiera i każdego innego pisiora nic nadzwyczajnego się w Polsce nie dzieje, i wybory mogą się odbyć normalnie, to po co jakieś pakiety?

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki